УДК 330.322.01: 332.024: 631.1

Управління інвестиційною активністю підприємств АПК

                                                                 Виконав: Крот Т.В.

                                                                          Керівник:Пчелянська  Г.О

У статті розглянутоосновні проблемні аспекти, що стримують інветиційну активність вітчизняних підприємтв, дослідженно вплив рівня інвестицій на розмір прибутку в сільськогосподарських підприємствах.

       Ключові слова:  інвестиції, агропромисловий комплекс, еконо­мічна ефективність, капітальні вкладеня, комплексні фактори, агроландшафти.

 The management of investment activity in agricultural sector/
    
 Krot T.V.  Pchelyanska  H.O.
The article rozhlyanutoosnovni problematic aspects that hinder domestic pidpryyemtv invetytsiynu activity, research on the impact of investments on the profit margins in the agricultural enterprises.

        Keywords: investment, agriculture, eco ¬ than the ordinary chemical efficiency, capital investment, complex factors, agricultural landscapes.

       Вступ. Інвестиції  в АПК, їх структурна збалансованість є важливим ресурсом економічного розвитку для більшості галузей народного господарства.

Для інвесторів пріоритетними є галузі та підприємства, які мають високий інноваційний потенціал і здатні забезпечити приріст рентабельності капіталу, що функціонує в процесі виробництва. Найбільш пріоритетними й одночасно прибутковими сферами агропромислового комплексу, у тому числі й для іноземного інвестора, є:

•        впровадження високопродуктивних технологій вирощування сільськогосподарських культур й утримання худоби та птиці;

•        відновлення і модернізація на базі нових технологій підприємств переробної та харчової промисловості, та тих, що займаються заготівлею та зберіганням сільськогосподарської продукції;

•         розвиток сільськогосподарського машинобудування і виробництво технологічного обладнання для м'ясо-молочної, борошно-мельнокруп'яної та хлібопекарської промисловості;

•         надання виробничих послуг агропромисловим підприємствам.

Постановка завдання. Виявлення основних тенденцій розвитку інвестиційної діяьності.

Аналіз досліджень і публікацій. Проблеми розробки ефективного організаційно-економічного механізму інвестиційної діяьності досліджені в працях вітчизняних та зарубіжних вчених, зокрема: П.Борщевського, О.Гудзинського, Й.Завадського, В.Зимовця, В.Клюкача, М.Куліша, М.Лобаса, Л.Мармуль, Н.Рильської, П.Саблука, В.Уланчука, Л.Худолій, І.Чапко, І.Червена, О.Шпичака та ін.

Результати досліджень. Інвестиційний клімат формується під впливом сукупності політичних, соціальних, економічних та інших чинників, на які зважають інвестори при прийнятті рішень щодо здійснення інвестицій. Існують об'єктивні та суб'єктивні чинники, які негативно впливають на процес інвестування галузі, а саме:

•      економічна нестабільність держави;

      неврегульоване законодавство, відсутність захисту від його змін;

•      темпи інфляції залишаються на значно високому рівні;

•      недосконала фінансова у тому числі податкова політика.

Проте аграрний сектор складається з середніх і великих підприємств розміщених на великих земельних масивах. Вони мають потенційні можливості організувати  ефективне високотехнологічне виробництво. Крім того, в них створені значні майнові комплекси, об'єкти яких можуть використовуватись для зменшення ризиків інвесторів і кредиторів. В галузях агропромислового комплексу збереглися висококваліфіковані кадри, що сприяє залученню інновацій і залученню інвестицій. Насьогодні ще не введено в дію систему економічних важелів стимулювання інвестиційної діяльності, заходи регулювання відносин власності на землю і майно не являються інвестиційно привабливими, фінансово кредитні установи  не зацікавлені в інвестуванні сільського господарства.  Проблемою для інвесторів є законодавча система в державі. Інвестор не завжди може захистити свої інтереси, що шкодить інвестиційному іміджу держави.

Комплексні фактори самі по собі представляють окремий напрям дослідження і передбачають розкладання на первинні.

Описание: ImageРис. 1. Багаторівнева система факторів ефективності інвестування

Інвестиції потрібні підприємствам і організаціям для переходу до стабільної господарської діяльності, для переозброєння виробництва, а також поліпшення якості продукції. Інвестиції є важливим джерелом формування фінансово - кредитних ресурсів країни, усунення локальних диспропорцій

Дослідження впливу рівня інвестицій на розмір прибутку в сільськогосподарських підприємствах різних виробничих типів Вінницької області проводилося за допомогою кореляційного аналізу.

 Для цього за результативну ознаку було взято розмір прибутку отриманого на 1 га сільськогосподарських угідь, грн. (у), а за фактори впливу на результативну ознаку:

(х1) - інвестицій на 1 сільськогосподарського працівника, грн.;

(х2) - основні засоби на 1 га  сільськогосподарських угідь,  грн.;

(х3) - сільськогосподарських угідь на  1 працівника, га.

В господарствах зерно-молочного типу спеціалізації між прибутком на     1 га сільськогосподарських угідь (у) та встановленими факторами має місце функціональний зв'язок, який описується кореляційним рівнянням:

У(х)= -48,9+5,8 х1 + 54,4 х2 +1,4 х3

Описание: 4.6_01 

Рис. 3.1. Структура сільськогосподарських підприємств Вінничини за типами спеціалізації 2009р.

Коефіцієнт  множинної кореляції становить R = 0,51, що вказує на щільність зв'язку між результативною та факторними ознаками. Із кореляційної залежності видно, що в підприємствах даного типу спеціалізації  зростання інвестицій на працівника на 1 грн. приводить до збільшення прибутку на 5,8 грн.,  на 1 га сільськогосподарських угідь, при підвищенні фондозабезпеченості на 1 грн. прибуток з гектара сільськогосподарських угідь збільшиться на 54,4 грн. Зростання навантаження сільськогосподарських угідь на  1 працівника на 1 га призводить до збільшення прибутку на 1 га сільськогосподарських угідь на 1,4 грн.

В  господарствах зерно-м'ясного типу спеціалізації кореляційний зв'язок між прибутком з 1 га сільськогосподарських угідь та відібраними факторами описується кореляційно - регресійною моделлю:

У(х)= 175,3 + 4,1х1 - 54,8х2 + 7,0х3     R = 0,64

Що стосується  підприємств зерно-бурякового типу спеціалізації, то кореляційний зв'язок описується  рівнянням такого вигляду:

У(х)= -141,5 + 4,2 х1 +128,8 х2 +2,2х3           R = 0,52

Господарства зернового типу спеціалізації, в ході кореляційного аналізу мали рівняння такого вигляду:

У(х)= 234,5 +2,1х1 -34,9х2 -0,6х3                       R = 0,42

Проведений кореляційно-регресійний аналіз показує, що в сільськогосподарських підприємствах різних типів спеціалізації при збільшенні інвестицій у виробництво, що відображається певним чином через їх суму на працівника, призводить до зростання прибутку отриманого з гектара сільськогосподарських угідь. Найбільшу суму прибутку з гектара можуть отримати сільськогосподарські підприємства зерно-молочного, зерно - м'ясного та зерно-бурякового типу спеціалізації.

 

Висновок:  Інвестиції – це грошові, майнові, інтелектуальні цінності, що їх вкладають у різні види діяльності у виробничій та невиробничій сферах. Інвестиції є невід'ємною складовою частиною сучасної економіки. Від кредитів інвестиції відрізняються ступенем ризику для інвестора (кредитора) – кредит і відсотки необхідно повертати в обумовлені терміни незалежно від прибутковості проекту, інвестиції повертаються і приносять дохід в прибуткових проектах. Якщо проект є збитковим – інвестиції можуть бути втрачені.

 Для планування та здійснення інвестиційної діяльності особливу важливість має попередній аналіз, що проводиться на стадії розробки інвестиційних проектів і сприяє прийняттю розумних і обгрунтованих управлінських рішень.

         Головним напрямком попереднього аналізу є визначення показників можливої економічної ефективності інвестицій, тобто віддачі від капітальних вкладень, які передбачаються проектом.

Література

1.                 Закон України «Про інвестиційну діяльність» зі змінами на 16.01.03р. // rada.gov.ua.

2.                               Александрова Н.Г., Александров Н.А. Банки и банковская деятельность для клиентов. Учебник. – СПб: Питер, 2006. – 224с.

3.                               Бень Т. Методи визначення економічної ефективності інвестицій: порівняльний аналіз. // «Економіка України» - 2006. - № 6. - С. 41 – 46.

4.                               Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент. Учебник. – К.: Эльта-Ника-центр, – 2007. – 448 с.

5.                               Коюда О.П. Визначення інвестиційної привабливості підприємств//  наук. праць «Економіка: проблеми теорії та практики». Вип. 175 — Дніпропетровськ ДНУ, 2007. — С. 154 – 162.

6.                               Краснов А.М. Организация работы по охране труда на предприятиях. – К.: Техника 1989. – 192 с.