Экономические науки/6.

ас.Руднева О.Ю., Кучеренко В.О.

Автомобільно-Дорожній інститут АДІ ДонНТУ, Україна

УПРАВЛІНСЬКИЙ АСПЕКТ У ВДОСКОНАЛЕННІ МАРКЕТИНГУ

 

Маркетинг є невід’ємною частиною життєдіяльності суспільства, в ході якого аналізуються, плануються, втілюються в життя і контролюються заходи, розраховані на встановлення, зміцнення і підтримку вигідних обмінів з цільовими покупцями заради досягнення певних цілей організації.

Розглядаючи природу маркетингового управління, слід зазначити, що сучасна його концепція основана на соціально-етичному маркетингу, тобто на системі «виробник-споживач-суспільство». Кожне підприємство усвідомлено або не усвідомлено орієнтується за концепціями, які відображають його спосіб дій на ринку. Ці концепції визначають оцінювання підприємства самим себе і його принципову орієнтацію на ринок.

Завдання маркетингу досягаються за допомогою реалізації певних процедур процесу управління маркетингом підприємства (рис.1).

Рисунок 1 – Процедури процесу управління маркетингом підприємства

 

Маркетинг в наш час є дуже перспективною галуззю. Керівники повинні зрозуміти, що немає сенсу виробляти те, що ніхто ніколи не купить, а значить необхідно мати у своєму штаті людей, які знають і розуміють потреби населення. Нині, в умовах жорсткої конкуренції, деякі підприємства надаючи послуги населенню, через об’єктивні чинники не мають можливості залучити інвестиції для розширення, реконструкції і технічного переозброєння. При цьому використовується весь інструментарій маркетингового управління, забезпечуючи таким чином безпрограшне виведення нового товару на ринок. Слід також зазначити, що процес маркетингового управління на підприємстві часто доповнюється інноваційним аспектом.

У процесі маркетингового управління необхідно зважати на особливості інноваційного підходу, а саме [1]:

- комерційне використання результатів інтелектуальної праці персоналу підприємства;

- створення і відображення нового виду продукції, її модифікації, а також модифікації технології її виробництва;

- використання креативного управління персоналом заохочення творчості і новаторства;

- виділення фінансових ресурсів на процес маркетингу нового товару.

Практична реалізація маркетингового управління інноваційним продуктом залежить від того, наскільки останній відповідає ринковій сприйнятливості [2]. Ринок не завжди готовий сприймати інновацію, і цьому є декілька причин:

- новація суперечить менталітету соціуму;

- новація потребує додаткових знань і вмінь;

- новація-завжди продукт дорогий.

Тому інтерес до цієї діяльності посилюється в міру того, як зростає кількість підприємств, що усвідомлюють, як саме маркетинг сприяє їх більш успішному функціонуванню на ринку. Вирішення розвитку маркетингового управління залежить від можливостей підприємства, а саме: галузевої належності підприємства, його розмірів, територіального місця розташування, його інтеграції з елементами ринкової і інноваційної інфраструктури. Реалізація маркетингових заходів щодо кожного з указаних напрямів можлива тільки за умови створення спеціальних організаційних механізмів, що координують управлінську діяльність у маркетингу.

 

Література:

1. Государственная политика и управление: учебник. в 2ч. Ч 1. Концепции и проблемы государственной политики и управления/[под ред. Л.В. Сморгунова]. – М.: «Российская политическая энциклопедия», 2006. – С. 2008.

2. Федотов В.А. Методологические принципы прогнозирования и управления научно-техническими инновациями: монография / В.А.Федоров. – М.:Изд-во РУНД, - 2006. – С. 364.