“Экономические науки”/ 6.Маркетинг и менеджмент

Слободянюк Ю.Ю.

Вінницький торговельно-економічний  інститут КНТЕУ, Україна

Вплив факторів ринкового середовища на ціноутворення товару

В сучасних умовах ринкової економіки успіх підприємств багато в чому залежить від того, як правильно вони будуть установлювати ціни на свої товари. Ціна належить до найважливіших економічних категорій, що справляють неабиякий вплив на всі аспекти господарської діяльності кожного окремого підприємства й усієї країни в цілому. Процес ціноутворення ускладнюється впливом комплексу політичних, економічних, психологічних і соціальних факторів. Саме тому підприємець при встановленні ціни на товар підприємець повинен ураховувати всі фактори, що впливають на її рівень, і встановити ціну таким чином, щоб забезпечити хоча б мінімальний прибуток.

У сучасних умовах значна частина підприємців не має необхідних теоретичних і практичних знань складного механізму ціноутворення на товари й послуги. Зазвичай ціну встановлюють інтуїтивно або ж «таку, як у всіх», не надто переймаючись питаннями її обґрунтування. У результаті вони найчастіше допускають серйозні прорахунки при встановлення ціни, що досить часто призводить до серйозних збитків, а іноді й до банкрутства підприємств.

Проблема формування цін є предметом розгляду багатьох вчених – як закордонних, так і вітчизняних. Серед них – О. Є. Мазур, С. М. Рижука, Т. А. Сімонова, Н. С. Тимошик, В. О. Точилін та інші. Разом з тим, окремі проблеми ціноутворення ще й досі недостатньо представлені у результатах досліджень.

Метою дослідження є узагальнення факторів ціноутворення, які справляють визначальний вплив на вибір цінової стратегії, та достатній аналіз яких є гарантією відсутності фатальних помилок ціноутворення.

Ціноутворення і ціна – одна з найскладніших проблем, в якій перехрещуються більшість економічних, соціальних і політичних проблем держави. За допомогою  ціни відшкодовуються витрати підприємства, вона є орієнтиром для покупців при виборі товарів для купівлі, за допомогою цін значною мірою регулюються зв`язки між попитом і пропозицією. В процесі міжгалузевої конкуренції капіталів вартість перетворюється на ціну виробництва, що забезпечує середню норму прибутку на авансований капітал. У цих умовах дія закону вартості проявляється через коливання цін навколо ціни виробника [3 ; 5].

Зміна ціни відбувається під дією низки ціноутворювальних факторів, основними з яких є нижченаведені:

1. Вартість товарів – об`єктивна основа ціни. Величина вартості визначається суспільно необхідними витратами праці на відтворення одиниці товару в сучасних умовах. Ціна як міра вартості поєднує мінову вартість (витрати суспільно необхідної  праці) та споживну вартість (корисність, якість).

2. Наступним фактором є співвідношення попиту і пропозиції, зміна яких породжує кон`юнктурні коливання цін, відхилення їх від вартості. У результаті перетину зрівноваження попиту і пропозиції утворюється ціна ринкової рівноваги і рівноважний обсяг. Стан ринкової рівноваги визначається як найбільш бажаний, як для виробника, так і для споживача.

Звичайно, ціна товару не може бути завжди рівноважною, і достатньо часто вона коливається, відхиляючись від рівноважного рівня. Щоб досягти стану рівноваги, компанії змушені вдаватися до певних дій: зниження цін при низькому попиті та їх підвищення при високому.

3. Вартісний зміст грошей. Близько століття тому вартісний зміст грошей визначався тільки кількістю золота, нині – широким багатоманіттям чинників: товарною масою, кількістю грошей в обігу, станом платіжного балансу країни, курсом національної валюти, золотим запасом тощо.

4. Економічна політика держави. Спрямованість економічної політики держави залежить від економічної системи країни. У плановій економіці ціни підлягають повному, «стовідсотковому» державному регулюванню. В умовах вільного ринку і досконалої конкуренції ціни формуються безперешкодно, під впливом попиту і пропозиції [2]. 

5. Кількість потенційних покупців, яких може зацікавити придбання даного товару.

6. Імідж і репутація виробника. Досвід і популярність організації в певній сфері, рівень фахівців, залучених до виконання робіт, можуть істотно вплинути на вартість товару.

7. Умови платежу, форма розрахунків. Якщо замовник виконує передоплату робіт, кредитуючи таким чином виконавця, ціна такої роботи стає меншою. В обліку впливу даного фактору велику роль відіграє рівень інфляції.

8. Важливим фактором ціноутворення, який варто виділити з поміж інших факторів є якість товару. Під якістю продукції розуміють оцінену споживачем у конкретний момент часу у певному сегменті ринку перевагу виробу за техніко-економічними показниками над аналогами, що досягається за рахунок максимального задоволення потреб людського суспільства при мінімальних витратах. Зрозуміло, що виробник, який намагається забезпечити конкурентоспроможність своєї продукції, повинен встановити на свій товар таку ціну, щоб за критерієм ціна-якість він перевершував аналоги. Для споживача такі критерії є особливо цінними [4].

Крім названих, на рівень цін впливають такі ціноутворюючі фактори, які діють лише на окремих етапах товарно-грошових відносин, як, наприклад, умови поставок товару, взаємовідносини між продавцем і покупцем, спосіб руху продукції від виробника до споживача, а також франкування ціни, тобто включення до її складу на певних умовах витрат на страхування і доставку товару [3].

Таким чином, на ринку успішно продається такий товар, який, на думку споживача, перевищує за технічними, якісними і ціновими характеристиками аналоги в конкретному сегменті ринку. Тому, конкретне цінове рішення при встановленні ціни повинно формуватися як єдина інтегрована система з урахуванням усіх чинників, які безпосередньо чи опосередковано впливають на визначення рівня ціни, тобто факторів ціноутворення. Саме врахування максимальної кількості чинників, які впливають на ціну товару чи послуги, дає змогу підприємству залежно від ринкової ситуації встановлювати ціну на продукцію, зважаючи на можливі наслідки кожного з альтернативних варіантів цінового рішення.

Література:

1.     Корінєв В. Л., Корецький М. Х., Дацій О. І. Маркетингова цінова політика: Навч. Посібник / В. Л. Корінєв, М. Х. Корецький, О. І. Дацій. – К.: Центр навчальної літератури, 2007. – 200 с.

2.     Мазур О. Є. Класифікація факторів ціноутворення і методи їх аналізу // Регіональна економіка. – 2010. - №2. – С. 55-62.

3.     Сімонова Т.    А.      Вплив факторів на ціноутворення сільськогосподарської продукції // Агросвіт. – 2011. - №1. – С. 57-60.

4.     Тимошик Н. С. Вплив якісних характеристик продукції на ціноутворення // Актуальні проблеми економіки. – 2010. - №8(110). – С. 170-176.