Экономические науки / 7. Учет и аудит

 

Дробязко С.І., Горбенко Р.В., Гуріна Г.С., Стратєва Ю.А.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, Україна

Внутрішній аудит як форма фінансового контролю на підприємстві

 

Світовий досвід поєднання функцій володіння і управління бізнесом спостерігається для малого та частково середнього бізнесу. У великих та здебільшого середніх компаніях ці функції розподілені (ця тенденція простежується і в українських організаціях): власники визначають стратегію і напрями розвитку, а наймані професійні менеджери керують повсякденними справами. Але яким би професійним не був менеджмент, актуальним стає питання контролю за станом справ, одним із дієвих інструментів якого може стати внутрішній аудит.

Внутрішній аудит є частиною внутрішнього контролю, метою якого є забезпечення достатньої впевненості щодо досягнення наступних базових цілей:

-       достовірність та правдивість інформації;

-       виконання правил, планів, процедур, законів, положень та контрактів;

-       забезпечення захисту активів;

-       раціональне та ефективне використання ресурсів;

-       досягнення поставлених цілей діяльності [1].

Інакше кажучи, це внутрішні правила та процедури контролю, запроваджені керівником підприємства для забезпечення стабільної й ефективної діяльності підприємства, дотримання внутрішньогосподарської політики, збереження і раціонального використання активів підприємства, запобігання та розкриття фальсифікацій помилок, точність і повнота бухгалтерських записів, своєчасна підготовка надійної фінансової інформації.

Внутрішній контроль відрізняється від внутрішнього аудита тим, що до першочергових обов’язків контролерів належить запобігання та виявлення помилок, розкрадань тощо; тоді як метою внутрішнього аудиту є вдосконалення діяльності організації в цілому. Тобто перед аудитором ставляться більш поширені цілі та завдання, ніж перед контролюючим суб’єктом.

Сукупність організаційних, методичних і технічних процедур становить аудиторський процес. Аудиторська діяльність спрямована на дослідження фінансово-господарської діяльності підприємства з метою виявлення резервів зниження витрат та підвищення рентабельності. Основне завдання служби внутрішнього аудиту - перевірка дотримання законодавства, що регулює фінансово-господарську діяльність підприємства, ведення бухгалтерського фінансового обліку, складання фінансової звітності та забезпечення державних органів і власників інформацією про фінансовий стан підприємства.

Внутрішній аудитор повинен мати рівень знань про галузь і підприємство, який дав би йому змогу визначити операції та види діяльності, що, на його погляд, можуть здійснювати суттєвий вплив на фінансову інформацію. Слід також встановити рівень довіри до даних внутрішнього контролю, викласти у плані та програмі характер, терміни і глибину аудиторських процедур, визначити рівень суттєвості [2].

При плануванні і здійсненні аудиторських процедур,  оцінці отриманих матеріалів і представленні результатів перевірки внутрішній аудитор повинен враховувати, що невиконання підприємством вимог законодавчих та нормативно-правових актів України може стати причиною перекручення фінансової  звітності підприємства й істотно вплинути на фінансові результати його діяльності.

Найбільш досконалою серед органів контролю є спеціалізована служба внутрішнього аудиту, виділена в окремий структурний підрозділ на підприємстві. Організаційна структура служби внутрішнього аудиту на підприємстві наведена на рис. 1.

Рис. 1. Організаційна структура служби внутрішнього аудиту

 

Донедавна, діяльність цих служб обмежувалась лише проведенням інвентаризацій і здійсненням контролю за правильністю оформлення та реалізацією її результатів. На сучасному етапі внутрішні аудити від початку і до кінця супроводжують процес проходження господарських операцій. Це дає можливість швидко реагувати на неефективні господарські операції і процеси, на існуючі в них недоліки чи негативні моменти з наступним їх усуненням в найкоротші строки, а також виявляти й оперативно мобілізувати внутрішні резерви для підвищення ефективності використання матеріальних і фінансових ресурсів, активізації підприємницької діяльності.

 

Література:

1.     «Про затвердження Стандартів внутрішнього аудиту» Наказ Міністерства фінансів України 04.10.2011  N 1247.

2.     Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2007 року /[пер. з англ. мови О.В. Селезньов, О.Л. Ольховікова, О.В. Гук, Т.Ц. Шарашидзе, Л.Й. Юрківська, С.О. Куліков]. – К.: ТОВ “ІАМЦАУ“Статус”, 2007. – 1172 с.