Короленко Т.В., Шевчук Л.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Проблеми розвитку внутрішнього контролю на підприємствах та шляхи їх вирішення

Передумовою ефективного розвитку будь-якого підприємства, незалежно від форми власності, є функціонування системи внутрішнього контролю. Проте на практиці виникає багато питань та проблем. Внутрішній контроль застосовується на кожному підприємстві чи організації, але ефективність його забезпечується не завжди. Невеликі підприємства найчастіше не мають достатнього персоналу, матеріальних ресурсів та рівня знань управлінців для організації необхідної системи внутрішнього контролю. Великі підприємства, володіючи достатньою базою, можуть бути погано керовані, що призведе до великих затрат, понесених на організацію контролю.

Проблемам розвитку внутрішнього контролю присвятили свої праці багато авторів, зокрема Ф.Ф. Бутинець, І.А. Белобжецький, Л.В. Нападовська, Н.Г. Виговська, М.Д. Корінько, Т.А. Бутинець,  М.В. Мельник та інші.

Метою дослідження є розкриття проблеми розвитку внутрішнього контролю на підприємствах та шляхи їх вирішення. Відповідно до мети дослідження були поставлені і вирішені наступні завдання:

-         уточнена сутність внутрішнього контролю на підприємствах;

-         виявлені проблеми розвитку внутрішнього контролю на підприємствах;

-         вказано шляхи вирішення проблеми розвитку внутрішнього контролю на підприємствах.

Внутрішній контроль – це система заходів, визначених керівництвом підприємства та здійснюваних на підприємстві з метою найбільш ефективного використання усіма працівниками своїх обов’язків щодо забезпечення та здійснення господарських операцій [1, с. 37].

Система внутрішнього контролю – це політика і процедура внутрішнього контролю, запроваджені керівництвом підприємства для досягнення поставленої мети — забезпечення стабільного і ефективного функціонування підприємства, дотримання внутрішньогосподарської політики, збереження та раціональне використання активів підприємства, запобігання та викриття фальсифікацій, помилок, точність і повнота бухгалтерських записів, своєчасна підготовка надійної фінансової інформації.

Обєктами внутрішнього контролю є постачання, виробництво і реалізація.

Суб’єктами внутрішнього контролю є окремі посадові особи і працівники структури та функціональних підрозділів підприємства [2, с. 255].

Внутрішній контроль здійснюється безперервно. На кожному підприємстві самостійно встановлюється склад, терміни і періодичність процедур щодо контролю. Внутрішніх контроль буває таких видів: попередній, поточний (оперативний) і наступний.

Попередній контроль має на меті як виявлення існування необхідних умов, так і обгрунтування підстав для прийняття рішень. Він проводиться до початку вироблення прогнозних висновків і наступних рішень.

Поточний контроль проводиться в процесі виконання управлінських рішень, поставлених завдань, взятих зобов’язань. Завдання такого контролю полягає в перевірці дотримання умов на конкретних стадіях виконання.

Наступний контроль, на відміну від попереднього і поточного, має на меті з’ясувати відповідність результату початковому рішенню. Основною метою такого контролю є оцінювання досягнутого та розроблення стратегії на майбутнє.

В сучасних умовах внутрішній контроль має велике значення. Він фіксує та відслідковує дотримання суб’єктами контролю вимог чинних законодавчих та нормативних актів щодо ефективності та цільового використання бюджетних чи власних коштів, збереження майна; правомірність та ефективність використання фінансових, матеріальних і трудових ресурсів, достовірність бухгалтерського обліку і звітності; виявляє факти розкрадання активів господарюючого суб’єкта тощо.

Забезпечення і постійне поліпшення якості внутрішнього контролю за умови щорічного нарощення інформаційної маси неможливе без розробки стратегії внутрішнього контролю відповідно до перспектив розвитку та реформування всієї системи, що контролюється. Складовими системи внутрішнього контролю є:

-         здатність керівництва ефективно планувати та контролювати роботу;

-         кваліфікація персоналу і його здатність чітко додержуватися посадових інструкцій;

-         наявність трудових ресурсів;

-         якість внутрішнього аудиту.

Названі фактори взаємозалежні, вони визначають якість керування. При відсутності одного із факторів ефективність внутрішнього контролю не буде досягнута [3].

На підприємствах стан внутрішнього контролю є незадовільним. Цьому підтвердження такі порушення:

-         зловживання службовим становищем;

-         неякісне виконання службових обов’язків;

-         неправильна оцінка операцій із заготівлі, виробництва чи реалізації.

Основною причиною виникнення всіх проблем є те, що власники підприємств, не розуміючи сутності, мети і завдань внутрішнього контролю, не приділяють належної уваги побудові ефективної системи його здійснення.      

Також одною із причин виникнення проблем на підприємстві є недосконале законодавство. На разі відсутній базового закону, який би чітко розподіляв завдання, функції та повноваження між органами державної та місцевої влади, регламентував би відносини між суб’єктами та об’єктами контролю тощо.

Тому для вирішення проблеми розвитку внутрішнього контролю на підприємствах необхідно створити відділу внутрішнього аудиту, що  дозволить керівництву здійснювати ефективний контроль за окремими підрозділами, виявити резерви виробництва, найбільш перспективні напрямки розвитку і давати рекомендації фінансово-економічним та бухгалтерським відділам стосовно покращення результатів їх роботи.

З метою посилення контролю особливу увагу необхідно приділити перевірці економічної ефективності і доцільності операцій підприємств, адже керівники окремих структурних підрозділів іноді не вникають у суть і ефективність рішень.

Контроль поточної господарської діяльності повинен здійснюватись комплексно, тому цим повинні займатися спеціалісти, які знають економіку і технологію виробництва.

Для підвищення оперативності контролю на підприємствах необхідно, щоб керівники підприємств знали суть і зміст господарських операцій,  всебічно  аналізували  їх  та  впливали  на  виконання  договорів  щодо  постачання  і  реалізації продукції. Також потрібно складати плани поточного контролю  на  підприємствах,  щоб протягом  кожного місяця  систематично контролювати  господарські операції та процеси. У них дуже важливо передбачати тематичні перевірки виконання прийнятих рішень та інші питання [3, с. 180].

Література:

1.                 Вісник. Житомир державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – №2 (44). – 31-42 с.

2.                 Бутинець Ф.Ф., Виговська Н.Г., Малюга Н.М., Петренко Н.І. Б 90 Контроль і ревізія: Підручник для студентів спеціальності «Облік і аудит» вищих навчальних закладів. / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. - 3-є вид., доп. і перероб. - Житомир: ПП «Рута», 2002. – 544с.

3.                 Борисенко М. В. Організація і методика внутрішнього контролю на підприємствах:  Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.00.09 /Київський національно-торговельно-економічний університет. – Київ, 2008. – 21 с.