Ткаченко С.А., Поліщук І.П.

Миколаївський політехнічний інститут, Україна

Обліково-економічне забезпечення

комерційно-виробничих витрат

Підприємства для того, щоб розробляти ефективні маркетингові стратегії свого розвитку повинні використовувати значну кількість різноманітної інформації, не останнє місце серед якої займають дані обліково-економічного забезпечення. Однак, сучасний методологічно-інформаційний інструментарій бухгалтерського обліку не налагоджений на можливість отримання інформації про витрати на маркетинг, одного із показників, який характеризує ефективність маркетингової стратегії підприємств. Цей факт породжує актуальну проблему, значення якої постійно зростає і вимагає, як від теоретиків так і практиків з питань економіки негайного її вирішення.

Провівши аналіз останніх досліджень і публікацій провідних вітчизняних і іноземних вчених-економістів [1] та інші, в яких започатковано розв’язання даної проблеми і на які ми спираємося, візьмемо на себе відповідальність відзначити той факт, що означена проблема не знайшла свого логічно-функціонального вирішення на шпальтах цих публікацій, питання ще і досі не втратило своєї дискусійності.

Метою даної статті виступає наведення пропозиції, впровадження якої на підприємствах України сприятиме можливості отримання інформації про необхідний службі дослідження ринку маркетинговий показник «Маркетингові витрати» безпосередньо із системи бухгалтерського обліку.

Ефективність маркетингової стратегії підприємства характеризується переліком чітко визначених генеральних і проміжних показників. Одним із цих проміжних показників виступають маркетингові витрати.

Для отримання цього показника, потрібно до сучасної системи методологічно-інформаційного інструментарію бухгалтерського обліку підприємств ввести рахунок-екран, на якому би знаходила відображення інформація про нього.

Цей рахунок-екран буде призначений для отримання в системі бухгалтерського обліку інформації про показник «Маркетингові витрати», який не знаходить відображення на інших видах рахунків бухгалтерського обліку. На цьому рахунку-екрані виділятиметься («екрануватиметься») інформація про потрібний для управління маркетингом показник, про ефективність виробничо-збутової стратегії підприємства. Інформація, яка знаходить узагальнення на рахунку-екрані може бути згрупована в системі аналітичних рахунків у тих розрізах, яких вимагають інтереси служби дослідження ринку (маркетингу), цей факт багатократно збільшує інформаційну місткість системи бухгалтерського обліку.

Можливості запропонованого рахунку-екрану показані на рис. 1. Введемо рахунок-екран (виділено курсивом). Він дозволяє отримати узагальнену інформацію про показник «Маркетингові витрати», який знаходить широке використання при визначенні ефективності маркетингової стратегії підприємства. Навіть ця спрощена схема характеризує те багатократне збільшення обсягу інформації, яке можливе за допомогою введення означеного рахунку-екрану.

 

92 «Адміністративні витрати»

 

 

Рис. 1. Впровадження рахунку-екрану за показником маркетингу «Маркетингові витрати» в систему бухгалтерського обліку

 

Особливість цього рахунку-екрану проявляється в тому, що його досить легко ввести, не порушуючи при цьому цілісності інформаційної системи і системи обробки даних. Введенням цього рахунку-екрану, підприємства мають можливість без істотних змін у самої системі обліку (зберігаючи усі потрібні рахунки) отримувати інформацію про показник «Маркетингові витрати», який використовується при визначенні ефективності маркетингової стратегії підприємства, оскільки рахунок-екран являє собою самостійний і відокремлений інформаційний блок зі своїм алгоритмом обробки даних. Введення такого блоку не призводить до великих структурних змін в системі і не вимагає докорінної перебудови алгоритму обробки даних бухгалтерського обліку.

В результаті вище викладеного, візьмемо на себе відповідальність у ствердженні того факту, що наведена пропозиція щодо формування та впровадження в сучасний методологічно-інформаційний інструментарій бухгалтерського обліку рахунку-екрану, надасть можливість службі дослідження ринку (маркетингу) отримувати потрібну їй інформацію про маркетинговий показник «Маркетингові витрати» безпосередньо із системи обліково-економічного забезпечення для визначення ефективності комерційно-виробничої стратегії підприємства. Ефективність цього заходу проявляється в тому, що запропоновані заходи не вимагають змін у системі бухгалтерського обліку; інформація із системи бухгалтерського обліку значно дешевша аніж дані отримані в результаті проведення дорогих маркетингових досліджень. Серед перспектив подальших розвідок у даному напрямку особливою актуальністю, на наш погляд, відрізняється питання пов’язане із використанням методологічно-інформаційного інструментарію аналітичного забезпечення у визначенні ефективності маркетингових витрат тощо.

Література:

1.                 Аткинсон. Управленческий учёт / Аткинсон, А. Энтони, Банкер, Д. Раджив, Каплан, С. Роберт, Янг, С. Марк; [пер с англ.; 3-е издание]. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2005. – 878 с.