Науковий керівник к. е. н. Даценко Г. В., Василенко Ю. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Особливості аудиту фінансової звітності промислових підприємств

 

Вступ. Вся історія промислової підприємницької діяльності пов’язана з пошуками шляхів підвищення прибутковості та раціональним використанням прибутку. Тому наукові дослідження, присвячені формуванням фінансових результатів та їх аудиту в різних галузях національної економіки, є особливо актуальними. Адже отримані фінансові результати відображають всі аспекти діяльності підприємства: галузеві особливості ведення господарської діяльності, якість організації виробництва та ефективність застосованої технології, ступінь ефективності прийнятої системи управління, зокрема системи обліку, контролю та аудиту доходів і витрат, і формування фінансових результатів діяльності.

Дослідження  наукових праць вітчизняних і зарубіжних авторів показало, що дискусії, повязані з дослідженням проблем організації та методології обліку фінансових результатів діяльності підприємств, посідають значне місце в теорії та практиці. Вагомий внесок у вирішення цієї проблеми зробили як вітчизняні вчені-економісти: В.І. Бачинський, М.Т. Білуха, С.Ф. Корягін,  Є.В. Мних, В.О. Озеран, В.М. Пархоменко, М. Пушкар, В.В. Сопко, Н.М. Ткаченко, Б.Ф. Усач, М.Г. Чумаченко, так і зарубіжні вчені-економісти: А. С. Котляров, В.В. Леонтьєв, Я. В. Соколов, та інші вчені [1, 52].

Основна частина. Фінансовим результатом господарської діяльності підприємства є прибуток або збиток. Прибуток формується поступово протягом фінансово-господарського року. Більшу частину прибутку становить прибуток від реалізації продукції, одержаний у вигляді різниці між виторгом від реалізації продукції і витратами на її виробництво та збут. На промисловому підприємстві можливі доходи, втрати, які не пов’язані з реалізацією продукції, але збільшують або зменшують суму прибутку або збитків, - це фінансові результати, отримані від інвестиційної та фінансової діяльності, а також результати, які пов’язані з надзвичайними подіями.

Мета аудиторської перевірки фінансової звітності - незалежна експертиза для встановлення її реальності та достовірності, своєчасності та єдності методичних звітних показників.

Фінансовий результат діяльності промислового підприємства характеризує його економічну ефективність. Детальній перевірці підлягають доходи і видатки. На початку аудиту фінансової звітності суб’єктів підприємницької діяльності встановлюється відповідність її чинним законодавчим та іншим нормативно-правовим актам (Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", затвердженим Положенням (стандартам) бухгалтерського обліку). Під час аудиту показників фінансової звітності для встановлення її реальності й достовірності аудитори мають виявляти нереальну дебіторську заборгованість. При цьому особливу увагу потрібно зосередити на контролі позовної давності заборгованості, що рахується на балансі як реальна, а фактично термін її стягнення через суд чи арбітраж адміністрацією підприємства пропущено, і вона підлягає списанню на збитки. У такому разі аудитор зобов’язаний встановити причини утворення нереальної дебіторської заборгованості, місце її виникнення та відповідальних осіб [5, 75]. Аудитор також встановлює несвоєчасно погашену кредиторську заборгованість. При цьому кожна стаття балансу має бути проінвентаризована та підтверджена актами звірки, довідками тощо.

Аудит фінансових результатів промислового підприємства охоплює кілька етапів:

1. Визначення суми балансового прибутку. Аудитор насамперед має оцінити вплив прогресивних факторів на формування прибутку – зниження собівартості продукції, підвищення якості та поліпшення асортименту продукції.

2. Визначення величин балансового прибутку.

3. Визначення величини податку на прибуток (дохід), що належить сплаті до бюджету. Аудитор користується нормативними документами щодо оподаткування, а також пільгами, які надаються суб’єктам підприємницької діяльності під час обчислення податків.

4. Визначення і розподіл чистого прибутку, що залишився в розпорядженні промислового підприємства. Чистий прибуток підприємства визначає аудитор як різницю між балансовим прибутком, який оподатковується, і величиною податків з урахуванням пільг.

Узагальнюючу характеристику діяльності підприємства в умовах ринкової економіки, аудитор визначає за величиною чистого прибутку і фінансовим становищем. Важливо не тільки отримати як найбільший прибуток, але і використати прибуток, що залишився у розпорядженні підприємства, для оптимального співвідношення темпів науково-технічного, виробничого й соціального розширеного відтворення. У динаміці темпів зростання власних коштів підприємства проявляються успіхи або недоліки розвитку підприємства.
Детальній перевірці підлягають первинні документи, що характеризують збитки від списання боргів через нестачі й крадіжки, підставою для чого є рішення судів про неспроможність відповідача. Крім цього, аудит фінансового стану встановлює платоспроможність підприємства. Платоспроможним промислове підприємство вважається тоді, коли сума активів більша або дорівнює його зовнішній заборгованості.

Оцінювання фінансового стану підприємства здійснюється за даними фінансової звітності [3, 99].

Підсумком аудиту фінансової звітності на промисловому підприємстві є аудиторський висновок. Він має містити відомості про достовірність або недостовірність даних фінансової звітності підприємства, дотримання ним правил ведення бухгалтерського фінансового обліку, економічну оцінку його ліквідності, платоспроможності, дохідності.

Крім цього, у висновку аудитора зазначають, що достовірність фінансової звітності підтверджується документами, які стосуються первинного фінансового обліку, грошовими документами, наявністю готівки, цінних паперів, товарно-матеріальних цінностей, необоротних активів. Наприкінці висновку аудитор наголошує на позитивних і негативних аспектах діяльності підприємства, вказує на виявлені огріхи та порушення, викладає рекомендації щодо їх усунення, поліпшення фінансового стану. У ринковому середовищі, коли фінансово-господарська діяльність підприємства здійснюється на принципах самофінансування, а за нестачі власних фінансових ресурсів – за рахунок позичкових коштів, дуже важливо дати аналітичну оцінку фінансової незалежності підприємства від зовнішніх джерел. Фінансову стійкість оцінюють на підставі співвідношення власних і позичкових коштів у активах підприємства, темпів нагромадження власних коштів внаслідок господарської діяльності, співвідношення довготермінових і короткотермінових позик, достатнього забезпечення матеріальних обігових засобів власними джерелами [2, 233].

Одночасно аудитор з’ясовує, чи спроможне підприємство виконувати свої обов’язки перед бюджетом, кредитними та іншими органами. Для цього потрібно перевірити: правильність реєстрації підприємства в органах державної податкової адміністрації; наявність документа на право здійснення окремих видів діяльності, статуту, установчих документів, відкритого рахунку в банку; структуру активів і пасивів балансу на звітну дату; структуру власного капіталу; забезпечення підприємства власними обіговими коштами; повноту і своєчасність сплати податків і платежів; фінансову сталість, платоспроможнісь.

Під час перевірки фінансових звітів клієнт повинен надати аудитору повну інформацію, на підставі якої останній міг би зробити висновок, по те,  що необхідність вносити істотні зміни у фінансові звіти з тим, щоб вони відповідали вимогам норм (стандартів) відпадає. Для забезпечення якості виконання аудиту фінансової звітності необхідна така інформація: баланс; звіт про фінансові результати; звіт про рух грошових коштів; звіт про власний капітал; розшифрування дебіторів і кредиторів; розрахунок нормативу власних обігових коштів; бізнес-план; Головна книга; статистична звітність; податкова звітність; регістри бухгалтерського обліку; первинна документація.

Таким чином, аудит фінансової звітності має підтвердити реальність інформації про активи і пасиви підприємства. При цьому аудитору потрібно здійснити такі процедури:

- ознайомитися з принципами, прийомами і методами бухгалтерського фінансового обліку і способами їх застосування;

- простежити, яким чином клієнт збирає інформацію для введення у фінансовий звіт;

- упевнитися, що фінансові звіти складені відповідно до загальноприйнятих принципів ведення бухгалтерського фінансового обліку;

- зясувати, який існує звязок між сальдо рахунків і який вплив на результати мають відхилення [4, 174].

Складовою аудиту фінансової звітності є фінансовий аналіз звітності, у процесі якого потрібно дати оцінку фінансової сталості й платоспроможності, зокрема розрахувати коефіцієнти і показники ліквідності й фінансової активності.

Висновок. Аудит фінансової звітності промислового підприємства сприяє виявленню недоліків, запобіганню банкрутства, визначенню перспектив розвитку виробництва в умовах жорсткої конкурентної боротьби. Основною передумовою аудиту є взаємна зацікавленість промислового підприємства в особі його власників, держави в особі податкової адміністрації і самого аудитора в забезпеченні реальності та достовірності обліку і звітності. Аудит є обов’язковою частиною цивілізованого функціонування ринкової економіки кожної країни. Аудит охоплює такі основні питання: перевірка комерційної і господарсько-фінансової діяльності суб’єктів господарювання, фінансової звітності, а також дотримання ними чинного законодавства. Результатом аудиторської перевірки є аудиторський висновок. У висновку висвітлюється незалежна думка аудитора про достовірність фінансової звітності підприємства.

 

Література


1.  Бухгалте
рський облік та фінансова звітність в Україні : навч.-практ. посібн. / за ред. С.Ф. Голова. - Дніпропетровськ : ТОВ "Баланс Клуб", 2009. - 768 с.

2. Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація / Н.І. Дорош. - К. : Вид-во "Знання", 2010. - 402 с.

3. Рудницький В.С. Методологія і організація аудиту / В.С. Рудницький. - Тернопіль : Економічна думка, 2008. - 192 с.

4. Усач Б.Ф. Організація і методика аудиту / Б.Ф. Усач, З.О. Душко, М.М. Колос. - К. : Вид-во "Знання", 2007. - 295 с.

5. Чабанюк О.М. Управління витратами в умовах ринкової економіки / О.М. Чабанюк // Проблеми удосконалення бухгалтерського обліку в умовах ринкової економіки - Полтава : Вид-во ПКІ, 2008. - С. 76-79.