Хаєцька О.І., к.е.н. Шевчук Л.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Єдиний соціальний внесок: порядок обчислення, нарахування та сплата.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) - це страховий внесок, консолідований за всіма видами державного соціального страхування.

Актуальність теми: у силу того, що у багатьох виникають запитання, які пов’язані з обчисленням та сплатою ЄСВ, ми віришили підготувати статтю про порядок обчислення, нарахування та сплати ЄСВ.

ЄСВ впровадили замість внесків до чотирьох фондів: Пенсійного, стра­хування на випадок безробіття, з тимча­сової втрати працездатності, від нещас­них випадків на виробництві та профзахворювань. Розмір ЄСВ залежно від класу профе­сійного ризику виробництва, встановле­ного для роботодавця за основним видом діяльності становить 36,76-49,7%. Усі роботодавці нараховують  цей пла­тіж на зарплату найманих працівників.

Окрім того, із зарплати співробітників роботодавці утримують  ще, як міні­мум, 3,6%. Виплачуючи винагороду за цивільно-правовими договорами, роботодавець нараховує  34,7% і утримує 2,6% ЄСВ.

На лікарняні нараховують  33,2% (для працівників-інвалідів - 8,41%) і ут­римують  2% ЄСВ. Підприємці сплачують  ЄСВ за ставкою 34,7%. При цьому у платників, які працюють за загальною системою оподаткування, об'єктом для нарахування є сума до­ходу (прибутку) від їхньої діяльності, що підлягає обкладанню податком з дохо­дів. А «спрощенці» (платники фіксованого та єдиного податку) – визначають  базу для нарахування ЄСВ самостійно.

ЄСВ сплачується  страхувальни­ками на рахунки ПФУ, відкриті у Держказначействі, а потім ці суми розподіляються  між фондами соцстрахування.

Платники чо­тирьох видів страхових внесків вважаються платниками ЄСВ. Сплачувати ЄСВ треба  не пізні­ше 20-го числа наступного за звітним мі­сяця. Роботодавці зобов'язані незалежно від фінансового стану господарюючих суб'єктів вносити ЄСВ при кожній вип­латі зарплати. Якщо роботодавці до 1 січня 2011 р. погасять заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне со­ціальне страхування від нещасного ви­падку на виробництві та профзахворю­вання, що виникла до 1 липня 2010 р., їм буде списано пеню за несвоєчасно спла­чені внески. На виконання ст. 7 базового Закону Кабінет Міністрів має затвердити погоджений з профспілками Перелік видів ви­плат, на які не нараховується ЄСВ.

Відповідно до ст. 7 Закону України від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 3.1 розділу III «База нарахування та роз­міри єдиного внеску» постанови Пенсійного фонду України від 27.09.10 р. №21-5 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» базою для нарахування ЄСВ є  наступні виплати:

-       нарахована заробітна плата (основна, додат­кова, інші заохочувальні та компенсаційні виплати), у тому числі в натуральній формі, що визначають­ся відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 p. № 108/95-ВР.

При  нарахуванні ЄСВ передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.04 р № 5:

-    винагорода фізичним особам за виконання  робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

-    оплата перших 5 днів тимчасової втрати пра­цездатності за рахунок коштів роботодавця і допомоги по тимчасовій непрацездатності, тобто лікарняні;

-    допомоги чи компенсації, що виплачуються згідно із законодавством;

-    грошове забезпечення.

Згідно з новим законом, працедавець оплачує працівникові перші п'ять днів періоду тимчасової втрати працездатності.  Кабінет Міністрів затвердив положення про новий порядок виплати лікарняних.

Відповідно до прийнятого Верховною Радою закону про єдиний соціальний внесок, порядок компенсації лікарняних з фонду соцстрахування змінився.

Зараз головні бухгалтери сідають із співробітниками фонду соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності і показують обсяги лікарняних після того, як ці звіти приймаються, протягом десяти днів фонд повинен компенсувати це. На жаль, затяглося затвердження цього положення після прийняття відповідного закону і затяглася виплата лікарняних через це. Зараз положення затверджено, усі заявки, які надійшли на сьогодні до фонду, оплачені.

Нагадаємо, згідно з законом про єдиний соціальний внесок, працедавець оплачує працівникові перші п'ять днів періоду тимчасової втрати працездатності (лікарняного). З шостого дня допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачує Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Крім того, розширено перелік людей, які мають отримувати 100 відсотків доходу, перебуваючи на лікарняному. Тепер це батьки, які доглядають дітей віком до 14 років, чорнобильці усіх категорій, ветерани війни, жертви нацистських переслідувань і донори.

60% від середньої зарплатні за лікарняний отримують працівники зі стажем до 5 років, 80% - зі стажем від 5 до 8 років. І на повний заробіток можуть розраховувати ті, у кого страховий стаж - понад 8 років.

Із сум лікарняних (суми оплати перших 5 днів тим­часової непрацездатності та допомоги по тимчасовій  непрацездатності), окрім нарахування ЄСВ, необхідно також і утримувати ЄСВ за ставкою 2 %, про що за­значено п. 11 ч. 1 ст. 4 та ч. 12 ст. 8 Закону № 2464.

Зверніть увагу, що у випадку нарахування та утримання ЄСВ при виплаті лікарняних працівникам-інвалідам треба застосовувати такі самі ставки ЄСВ, як і для решти працівників бюджетної установи, адже Законом № 2464 не передбачаються спеціальні зни­жені ставки при виплаті цій категорії осіб лікарня­них. У листі від 13.07.11 р. №14399/03-20 «Щодо нарахування ЄСВ на суму матеріальної допомоги» Пенсійний фонд України для всіх працівників підпри­ємств, установ та організацій незалежно від форм власності, які є платниками ЄСВ, зазначає наступне:

-       матеріальна допомога разового характе­ру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздо­ровлення дітей, поховання (п. 14 розділ І «Виплати, які здійснюються у грошовій формі» Переліку), коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністра­цією підприємства, не є базою для нарахування ЄСВ;

-       матеріальна допомога, що має систематич­ний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31 Інструкції № 5), відносить­ся до заробітної плати як інші заохочувальні та ком­пенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання ЄСВ.

Список використаних джерел:

1.         Відрахування в соціальні фонди в Україні // Право і практика .- 2011.-№19 с.1-226

2.         Дудар Ю.В. Необхідність впровадження ЄСВ // Соціально-економічний розвиток України та її регіонів .- 2011.- с.224-228

3.         Касин Л.М. Єдиний соціальний внесок:особливості впровадження // Людина і праця.-2011.№9 с.8-13.

4.         Черновська С.В. Про єдиний соціальний внесок // Вісник НАН України .- 2011.-№9 с.70-74