Экономические науки/7.Учет и аудит

 

Бондар А.О. д.е.н доцент Федорець М.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Оцінка як елемент методу бухгалтерського обліку

 
Вступ. Однією з найважливіших особливостей бухгалтерського обліку, що відрізняє його від інших видів обліку (оперативного і статистичного), є обов’язкове застосування грошової оцінки.

Значний внесок у вивченні оцінки як елементу методу бухгалтерського обліку внесли такі дослідники: Ю.А. Бабаєв; М.І. Баканов ; П.С. Безруких, Г.Д. Вербов, А.І. Кашаєв ; А.Л. Бикова; А.Ф. Галкін ; М.В. Дмитриєв ; П.І. Камишанов; М.І. Кутер; В.Г. Макаров; Ф.А. Михеєв; В.І. Петрова; Радостовец В.К.; А.І. Сумцов ; Б.А. Тітов; Ф.Ф. Бутинець; В. Сопко; И.Я. Даньків; О.В. Лишиленко.

Мета статті -  визначення ролі та значення бухгалтерської оцінки.

Основний зміст. Оцінка представляє собою результат визначення та аналізу якісних і кількісних характеристик керованого об'єкта, а також процесу управління виробничо-господарською діяльністю.
Правильна, достовірна оцінка господарських засобів має велике значення для об’єктивної характеристики ресурсів підприємства, чіткого визначення фінансових результатів, від її правильності залежить адекватність і надійність даних, які надаються бухгалтерським обліком.
За допомогою оцінки натуральні характеристики перетворюють на вартісні. Вартісне оцінювання господарських фактів – явищ і процесів є передумовою їх запису у системі бухгалтерських доказів – документів, реєстрів (рахунків) та звітності [2].
Бухгалтерська оцінка(у визначенні фінансово-кредитного  словника під редакцією Н.В.Гаретовского) – це науково обґрунтована думка суб’єкта обліку про вартість об’єкта, що ним оцінюється, а також процес визначення вартості об’єкта[3].                                  
У загальному розумінні, оцінка – це процес усвідомлення позитивної чи негативної значимості будь – яких господарських явищ, результатів праці, форм виробничо-трудової діяльності, матеріальних подій, здобутків господарювання для задоволення людських потреб, інтересів, цілей суб’єкта. 
Оцінка є способом вираження об’єктів бухгалтерського обліку в узагальнюючому грошовому вимірнику і представляє собою один з елементів методу бухгалтерського обліку.

Оцінка включає три елементи:

1.                 об'єкт або подію;

2.                 належну до кількісної оцінки властивість (якість, ознаку, характеристику);

3.                 шкалу виміру або сукупність одиниць виразу властивості.

Будь-який об'єкт або подія мають декілька властивостей, які можна виміряти. Вибір властивості визначається метою оцінки[4].

Мета оцінки — формулювання основного завдання, яке слід вирішити в результаті оцінки. Формулювання мети оцінки передбачає:
а)  повне і правильне найменування об'єкта оцінки;
б) вид активів, які оцінюються;
в)  вид майнових прав, які оцінюються;
г)  дату оцінки.

Тому від правильності поставленої мети залежить вибір адекватної оцінки та уникнення помилок при оцінці активів і пасивів підприємства. Вартісне вимірювання охоплює всі об'єкти бухгалтерського обліку: господарські засоби, їх джерела та господарські процеси. Відповідно до ст. 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" єдиний грошовий вимірник є важливим принципом бухгалтерського обліку і фінансової звітності, який проголошує: вимірювання та узагальнення всіх господарських операцій підприємства в його фінансовій звітності здійснюється в єдиній грошовій одиниці, а саме у грошовій одиниці України — гривні[1].

Концептуальна основа складання та подання фінансових звітів міжнародних стандартів бухгалтерського обліку містить таке формулювання оцінки: це процес визначення грошових сум, за якими мають визнавати і відображати елементи фінансових звітів у балансі та звіті про прибутки і збитки. Тому бухгалтерський облік має забезпечити реальну, фактичну картину наявності господарських засобів і стану господарських процесів.

Теорія бухгалтерського обліку ставить до оцінки основні вимоги, що забезпечують правильність відображення об'єктів обліку та достовірність оцінки. До цих вимог належать: реальність (адекватність), єдність та цілеспрямованість оцінки[4].

Система вартісних оцінок, що застосовується в бухгалтерському обліку, має багатофункціональний характер. Оцінка в бухгалтерському обліку необхідна у процесі господарської діяльності: при надходженні й вибутті активів; при виникненні прав і зобов'язань; при здійсненні таких операцій, як купівля-продаж, оренда майна, застава, страхування, інвестування, переоцінка активів, при створенні, об'єднанні, ліквідації підприємства; при виконанні права успадкування, виконанні судового рішення тощо. Цією обставиною пояснюється існування різноманітних грошових оцінок: економічних, юридичних, експертних, статистичних, страхових (актуарних).

Економічні оцінки використовують, визначаючи цінність майна при його реалізації чи придбанні; мають, як правило, калькуляційний характер.
Юридичні оцінки можуть бути обмежені двома групами оцінок, які випливають з укладених угод (договорів), обумовлених необхідністю відшкодування заподіяної шкоди.

Статистичні оцінки характеризують сукупність об'єктів за деякими середніми величинами; використовуються в макроекономічному обліку й аналізі.
Експертні оцінки проводять, як правило, фахівці; це самостійний вид оцінки в бухгалтерському обліку, не позбавлений, як відомо, суб'єктивізму.

Страхові (актуарні) оцінки розраховують індивідуально для кожного страхового об'єкта; остаточно встановлюються після перевірки страховою організацією даних, наданих їй страхувальником. У зв'язку з тим, що фактичну оцінку господарських засобів та їх джерел не завжди можливо, а інколи й економічно недоцільно отримати, замість визначення фактичної вартості застосовують певні облікові припущення щодо вартісного вимірювання того чи іншого об'єкта обліку — застосовують різні бази (способи) оцінки[1].

Вартісна оцінка в бухгалтерському обліку є загальним вимірником, який дає змогу узагальнити всі господарські факти – явища та процеси.
Вартісне оцінювання є складовою методу бухгалтерського обліку та його принципом, за відсутності якої бухгалтерський облік за двоїстою системою не може здійснюватися[2].
Висновки. Таким чином, оцінка в бухгалтерському обліку необхідна в процесі господарювання  при надходженні і вибутті  активів , при  виникненні прав і зобов’язань, при здійсненні продажу-купівлі, оренді майна, заставі, страхуванні, інвестуванні, при переоцінці основних засобів, виділенні частки у статутному капіталі, виконанні судового вироку.
Правильна оцінка має важливе значення при зіставлені балансів одного або багатьох підприємств за різні звітні періоди. Якщо оцінка є стабільною, довготривалою, то вона дає можливість порівнювати баланси підприємств різних форм власності та господарювання або різних галузей за десятки років.

Література:

1. Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. — К.: Знання, 2004. — 447 с.

2. Сопко  В.Бухгалтерський обік :Навч. посібник.-К.:КНЕУ, 1999-498с.
3. Финансово - кредитный словарь:В3-хт./гл. ред. Н.В. Гаретовский. -
М.:Финансы и статистика, 1998, - 511 с.
4.  Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник для студентів вузів спеціальності 7.050106 «Облік і аудит»./Вид. –е, доп. І перероб. – Житомир: ЖІТІ, 2000, - 640