Экономические науки/ 7.Учет и аудит

Шилова Т.С., Фірсова Л.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Шляхи вдосконалення обліку розрахунків за товари, роботи та послуги

В умовах ринкової економіки бухгалтерський облік є особливо важливою функцією ефективного управління виробничими і комерційними структурами, знаряддям контролю за раціональним і економічним використанням ресурсів з метою досягнення комерційного успіху і виконання фінансових обов'язків перед державою. Здійснюючи свою виробничо-господарську діяльність підприємства вступають в розрахункові взаємовідносини з іншими підприємствами, організаціями і особами.  Стан розрахунків з дебіторами і кредиторами є одним з найважливіших показників, які характеризують фінансовий стан підприємства. Недостатня забезпеченість підприємств власними оборотними коштами може бути зумовлена одним із недоліків в управлінні заборгованістю, як дебіторською так і кредиторською. У зв’язку з тим, що існує велика кількість  невирішених проблем,  пов’язаних з обліком розрахунків за товари, роботи , послуги,  вибір теми дослідження є досить актуальним.

Проблемам розвитку теорії і практики бухгалтерського обліку розрахунків за товари, роботи , послуги, кредиторської заборгованості присвячено ряд праць вітчизняних та зарубіжних вчених - економістів: Жуковської В.В., Власюк Г.В., Городянської Л., Некрасенко Л.А., С. Грязнової,  Завгороднього, Сопка В.В та ін.

Метою написання даної статті є вивчення проблемних питань щодо обліку розрахунків за товари, роботи та послуги на сучасному етапі розвитку економіки України, а також визначення шляхів вдосконалення організації обліку розрахунків.

Розвиток ринкових відносин підвищує відповідальність і самостійність підприємств у виробленні і прийнятті управлінських рішень по забезпеченню ефективності розрахунків з дебіторами і кредиторами. Збільшення або зниження дебіторської та кредиторської заборгованості призводять до зміни фінансового стану підприємства.

Прибутковість діяльності підприємства залежать від швидкості обороту капіталу, що визначається цілим комплексом економіко-організаційних заходів. Його частиною є розрахунки між суб’єктами господарської діяльності. Для дотримання діючих правил розрахунків слід запобігати їх простроченню, сприяти зменшенню кредиторської і дебіторської заборгованостей. Чим швидше здійснюється процес розрахунків, тим ефективніше працює економіка [1].

Облік розрахунків з покупцями та постачальниками є найважливішою ділянкою бухгалтерської роботи, оскільки на цьому етапі формується основна частина доходів та грошових надходжень підприємств.

Серед основних недоліків сучасної системи обліку й аналізу дебіторської заборгованості можна визначити такі:

-                     для прийняття зацікавленими особами адекватних і вчасних рішень щодо політики управління істотне значення мають актуальність і якість інформації про стан розрахунків з дебіторами, що формується на базі даних бухгалтерського обліку конкретних суб'єктів господарювання. Однак форма бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості, яку рекомендували нормативно, не враховує специфіки цього активу, що зумовлює наявність різних ознак його класифікації та велику кількість методів оцінювання. Сьогодні облік дебіторської та кредиторської заборгованостей ведеться в одному реєстрі – Журналі №3. Крім цього, облікові реєстри, що рекомендовані для  використання, не передбачають накопичення інформації про розрахунки з дебіторами різного рівня деталізації та узагальнення. Це зумовлює неможливість отримання інформації про дебіторську заборгованість в обсязі та вигляді, достатньому для проведення аналізу розрахунків з дебіторами, зокрема заборгованості загалом, з метою прогнозування ймовірності настання платіжної кризи суб'єктів господарювання;

-                     не вирішені проблеми класифікації та відображення в обліку довгострокової дебіторської заборгованості, оцінки поточної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи та послуги.

Зазначені проблеми вказують на необхідність пошуку специфічних засобів аналізу дебіторської заборгованості, спрямованих на отримання інформації комплексного характеру, достатньої для забезпечення прийняття ефективних управлінських рішень [2, с.30].

Потребують розробки також моделі співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованостей і певного інструментарію, який дозволив би швидко та якісно виявляти негативні явища, що впливають на кількісні та якісні зміни цих заборгованостей. У ході проведення такого аналізу потрібно враховувати специфіку підприємств і організацій, сезонність їх роботи, зв’язки з покупцями та постачальниками тощо.

Для забезпечення такого принципу бухгалтерського обліку, як «обачність» дебіторська заборгованість за, товари, роботи і послуги відображається в бухгалтерській звітності у чистій реалізаційній вартості, що враховує обсяг резерву сумнівних боргів. Питання визначення обсягу такого резерву потребує доопрацювання в плані конкретизації методики розрахунку. Слід запропонувати комплексний методичний підхід до розрахунку резерву сумнівних боргів, розробити комплексну методику розрахунку такого резерву, що містить аналітичну та математичну моделі розрахунку [2, с.29].

З метою покращення розрахункової системи обліку і  скорочення дебіторської і кредиторської заборгованості доцільно здійснити деякі зміни, які б сприяли  вдосконаленню обліку розрахунків:

·  по-перше, необхідно стежити за співвідношеннями дебіторської і кредиторської заборгованості: значне переважання дебіторської заборгованості створює загрозу фінансовій стійкості підприємства і робить необхідним залучення додаткових засобів; перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською може призвести до неплатоспроможності підприємства;

·  по-друге, краще та якісніше проводити аналіз складу і структури дебіторської і кредиторської заборгованості за конкретними постачальниками і покупцями, а також щодо термінів утворення заборгованості або терміни їх можливого погашення, що дозволить своєчасно виявляти прострочену заборгованість і вживати заходів щодо її стягнення. Дані про терміни виникнення (погашення) заборгованості мають бути регулярними і оперативними, їх доцільно акумулювати в окремому документі, наприклад: реєстр старіння рахунків дебіторів, кредиторів. Складати такий реєстр можна у вигляді матриці, по рядках вказуються суб'єкти заборгованості, по стовпцях вказуються суб'єкти заборгованості, по стовпцях - строки утворення. Реєстр може оперативно виявляти тих боржників, успішна робота з якими може принести найбільший результат для підприємства, а також тих з якими повинні встановлюватися особливі відносини;

·  по-третє, також можна організувати на підприємстві систему аналітичного обліку дебіторської заборгованості не тільки по термінах, але і за розмірами, місцезнаходженням юридичних осіб, фізичних осіб і пропонованих умов оплати;

·  по-четверте, контролювати оборотність дебіторської та кредиторської заборгованості, а також стан розрахунків щодо простроченої заборгованості, так як в умовах інфляції будь-яка відстрочка платежу призводить до того, що підприємство реально отримує лише частину вартості поставленої продукції, тому бажано розширити систему авансових платежів;

·  на п’ятому етапі було б доцільно на високому рівні організувати роботу з договорами, в картці клієнта відрізняти працює він під реалізацію або за системою передоплати [3, с.12].

Оскільки розрахункові операції з покупцями і постачальниками реєструються або в спеціальній книзі розрахунків, або в Журналах - ордерах та реєстрах до них, то для більш наочнішої картини стану розрахунків за кожним партнером було б доцільніше застосувати реєстри по розрахунках з кожним постачальником і покупцем окремо.

Можна також використовувати в підприємствах Журнал своєчасного надходження виручки, який дасть можливість контролювати своєчасність надходження виручки на поточний рахунок.

Таким чином, вищевикладені пропозиції будуть сприяти вдосконаленню організації розрахунків та їх обліку, зниження дебіторської заборгованості і зміцнення фінансового стану підприємства.

Література:

1.     Власюк Г.В. Шляхи вдосконалення бухгалтерського обліку розрахунків з постачальниками / Г.В. Власюк //[Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Dtr_ep/2009_5/files/EC509_09.pdf

2.     Некрасенко Л.А. Шляхи оптимізації дебіторської заборгованості підприємств / Л.А. Некрасенко // Економічний простір. – 2008.– № 12/2. – С. 27-34.

3.     Городянська, Л. Особливості організації обліку дебіторської заборгованості на підприємстві / Л. Городянська// Бухгалтерський облік і аудит. - 2007. - №6. - С.9-16.