Экономические науки/7.Учет и аудит

 

К. п. н. Овсюк Н.В., Мураховська М. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Облік грошових коштів в банках у контексті  МСФЗ

Предметом бухгалтерського обліку в банках є власні та залучені кошти та операції з їх розміщення в активах кредитного й інвестиційного портфелів, основних засобах і нематеріальних активах, а також на рахунках грошових коштів. З метою їх обліку для всіх українських банків установлені єдині форми і методи для систематизації об'єктів обліку в Плані рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженому постановою Правління НБУ від 17 червня 2004 року № 280 (зі змінами).

До грошових активів належать готівкові кошти в касі або в скарбниці банку, грошові документи, залишки коштів на кореспондентському та інших рахунках у Національному банку України. Готівкові кошти та кошти в НБУ — це активи, які банки можуть безпосередньо використовувати для здійснення платежів за дорученням клієнтів або власних платежів, на вимогу вкладників спрямовувати для повернення депозитів та погашення інших зобов'язань.

Згідно з МСБО 7 « Звіт про рух грошових коштів » до грошових коштів належить готівка в касі та депозити до запитання. Нормативно - правові акти НБУ визначають грошові кошти банку як готівкові кошти в касі та міжбанківські депозити до запитання.

Банки самостійно визначають перелік касових операцій та інших послуг, які пропонуються клієнтам. Банки здійснюють касове обслуговування клієнтів на договірних засадах. Здійснюючи своєчасне касове обслуговування клієнтів, банки забезпечують збереження їхніх грошових коштів, а також сприяють дотриманню емісійно-касової дисципліни, здійснюють аналіз і прогнозування готівкового обігу, організовують і виконують оперативні функції з реалізації єдиної грошово-фінансової політики на території регіону.

Значна маса готівкових коштів проходить через поточні рахунки клієнтів, що відкриваються у банках і використовуються для обліку руху коштів. Розрахунки між суб'єктами господарювання, у яких гроші є засобом платежу, здійснюються у вигляді безготівкових перерахувань шляхом записів на рахунках у банках або готівкою і нерозривно пов'язані з доходами та витратами населення.

Для банків обидві форми грошей — готівкова і безготівкова — мають велике значення. Як складові платіжного обороту вони можуть трансформуватися. При вкладенні грошей на рахунок готівка стає безготівковими коштами, а при видачі грошей кошти на рахунках перетворюються на готівку. Отже, кошти, які є на банківських рахунках, можна в будь-який момент обміняти на готівку.

Готівка перебуває в обігу у вигляді грошових знаків — банкнот (паперових) і монет (металевих). Випуск грошей в обіг називається емісією, здійснюється виключно Національним банком і проводиться через його територіальні управління та Центральне сховище.

Бухгалтерський облік  грошових коштів та їх відображення у фінансовій звітності банками України регламентується такими нормативно - правовими актами:

• Правилами бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток у банках України, затвердженими постановою Правління НБУ від 8.04.2005 № 123;

• Інструкцією про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженою постановою Правління НБУ від 27.12.2007 р. № 480.

Відображення в бухгалтерському обліку банків еквівалентів грошових коштів регулюється Інструкцією з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженою постановою Правління НБУ № 481 від 27.12.2007 р.

Інструкція з бухгалтерського обліку операцій з готівковими коштами та банківськими металами в банках України ґрунтується на основних принципах міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) та національних положень (стандартів) України і визначає порядок відображення банками в бухгалтерському обліку інформації про операції з готівковими коштами, ювілейними монетами, що виконують функцію засобу платежу, банківськими металами в касах банків, валютно - обмінні операції, які здійснюються згідно з чинним законодавством.

Готівкові кошти — це єдиний вид активу, який не потребує додаткових оцінок і є платіжним засобом, визнаним юридично. Згідно з МСФЗ у балансі банку відображають загальну суму банкнот і монет, незалежно від того, в якій валюті вони є у його розпорядженні на даний час. Систему обліку організовують так, щоб у будь-який момент можна було перевірити наявність грошових коштів — окремо у національній валюті, у вільно конвертованій та неконвертованій валютах.

У бухгалтерському обліку операції з готівкою банки відображають за відповідними балансовими рахунками розділу 10 "Готівкові кошти" Плану рахунків банків України.

Облік готівки в національній та іноземній валюті в операційній касі банку (філії) здійснюється за рахунком 1001 «Банкноти та монети в касі банку», а готівки, що знаходиться в касі відділень банків — за рахунком 1002 «Банкноти та монети в касі відділень банку». За дебетом цих рахунків проводяться суми готівки, що вносяться до операційної каси для зарахування на рахунки банку (філії, відділення) та рахунки клієнтів; суми готівки, які отримані з установ Національного банку України, з філій (банків), відділень банку, з інших банків (філій, відділень); суми готівки , які надходять з обмінних пунктів, з підзвіту; залишок готівки з програмно - технічних комплексів самообслуговування тощо. За кредитом цих рахунків проводяться суми готівки, що видаються клієнтам банку (філій, відділень); суми готівки, що відправляються до установ Національного банку України, до філій (банків), відділень банку, до інших банків (філій, відділень);суми готівки, які видаються до обмінних пунктів, до программно - технічних комплексів самообслуговування, у підзвіт тощо. Усі інші цінності, які зберігаються в касі банку, обліковуються на позабалансових рахунках.

При надходженні готівкових коштів у касу банку збільшується актив балансу, тому всі прибуткові операції записуються в дебет рахунків розділу 10 "Готівкові кошти". І навпаки — при видачі готівки актив балансу зменшується, і видаткові операції записуються за кредитом даного розділу.

Насамкінець необхідно зазначити, що в Україні готівкові кошти обслуговують в основному сферу особистого споживання і, незважаючи на те, що обсяг готівки менший від обсягу безготівкового обігу, значення готівкових платежів в організації нормальних економічних відносин у народному господарстві велике. Саме у сфері готівкового обігу відбувається кінцева реалізація створених у народному господарстві товарів і перевіряється якість зв'язку між суспільним виробництвом та особистим споживанням. Тому від стану готівково-грошового обігу багато в чому залежить нормальна циркуляція грошей у країні та стійкість їх купівельної спроможності.

Література:

1.     Астахов В.П. Теорія бухгалтерського обліку. 10-е вид. Видавництво: МарТ. 2006.

2.     Бутинець Ф.Ф., Жиглей І.В. Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності. Підручник для студентів вищих навчальних закладів спец.7. 050106. – Житомир: ПП “Рута”, 2001.- 544с.

3.     Великий бухгалтерський словник / За ред. О.М. Азріліяна.-М., 2004.

4.     Литвин  Н.Б. Фінансовий облік у банках (у контексті МСФЗ): Підручник. - К.: «Хай - Тек Прес», 2010. — 608 с.