Экономические науки/7. Учет и аудит.

Ковальчук Л.В.

Науковий керівник – Яковишина Н.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Доплати й надбавки до заробітної плати працівникам освіти

Як загальна економічна категорія заробітна плата – це грошовий вираз вартості та ціни робочої сили. Більш прикладне формулювання викладено у ст. 1 Закону України “Про оплату праці”: Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує робітнику за виконану ним роботу. В бюджетних установах фінансування виплат по заробітній платі здійснюється за окремою статтею, яка відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України» є захищеною. Це означає, що виплати по заробітній платі здійснюються першочергово разом з перерахуванням до фондів обов’язкових платежів.

Облік праці та розрахунків з оплати праці є одним із найважливіших напрямів облікового процесу бюджетних установ. Однак в нас час спостерігається неправильне нарахування заробітної плати працівникам та, особливо, надбавок і доплат до неї. Тому дана тема є досить актуальною та досліджується вітчизняними вченими.

Метою написання статті є дослідження доплат і надбавок до заробітної плати працівників освіти, так як вони знаходяться на бюджетному утриманні і заробітна плата нараховується з державного бюджету.

Місячна заробітна плата працівників бюджетних установ може бути більшою за посадовий оклад за рахунок доплат і надбавок, різних за своєю економічною суттю та розмірами. Керівникам бюджетних установ у межах фондів заробітної плати, передбачених кошторисом доходів і видатків, надано право встановлювати своїм працівникам доплати:

       за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника (до 100 % тарифної ставки (окладу) відсутнього працівника);

       за суміщення професій (посад). Доплати одному працівникові максимальними розмірами не обмежуються й визначаються наявністю отриманої економії за тарифними ставками чи окладами суміщуваних посад працівників;

       за розширення зони обслуговування чи збільшення обсягу робіт (доплати одному працівникові максимальними розмірами не обмежуються й визначаються наявністю отриманої економії за тарифними ставками чи окладами, які могли б виплачуватися за умови дотримання нормативної чисельності працівників).

З 1 січня 2003 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієн­тів з оплати праці працівників установ, закладів та органі­зацій окремих галузей бюджетної сфери». Цією Постановою Кабінет Міністрів України затвердив схеми тарифних розрядів по­сад керівних, наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників, фахівців, технічних службовців і робітників, що дасть можливість упорядкувати оплату праці в окремих галузях бюджетної сфери, а також створити механізм підтримання на по­стійному рівні оптимальних міжгалузевих та міжпосадових співвідношень в оплаті праці. Відповідно до даної Постанови надбавки працівникам у розмірі до 50 % посадового окладу здійснюються: за високі досягнення у праці; виконання особливо важливої роботи; складність, напруженість у роботі [2,c.116-119].

Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не повинен перевищувати 50 % посадового окладу. Це обмеження не поширюється на працівників національних закладів (установ). У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи й порушення трудової дисципліни ці надбавки скасовуються або зменшуються. Доплати за ненормований робочий день здійснюються в розмірі 25 % тарифної ставки за відпрацьований час.

Учителям, викладачам, майстрам виробничого навчання та іншим педагогічним працівникам загальноосвітніх шкіл і професійно-технічних навчальних закладів здійснюється доплата за класне керівництво, перевірку зошитів і письмових робіт, за керів­ництво предметами, цикловими та методичними комісіями, за завідування навчальними кабінетами.

З 1 січня 2001 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 № 78 упроваджено виплату педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти надбавок за вислугу років і допомоги на оздоровлення в разі надання щорічної відпустки. У 2001 році виплата надбавок за вислугу років здійснювалась в обсязі 50 % до встановлених розмірів, тобто за наявності педстажу: понад 3 роки — 10 %; понад 10 років — 20 %; понад 20 років — 30 %.

Доплати   встановлюються   працівникам,   якщо їх діяльність за профілем збігається з наявним науковим ступенем.  За наявності   у   працівників   двох   наукових   ступенів   доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем.

Сумісництвом вважається виконання працівником крім своєї основної іншої регулярно оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час у тій або іншій установі, організації. Порядок оплати праці сумісництва регламентується Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.93 № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» з доповненнями та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим Міністерством праці України, Міністерством юсти­ції України та Міністерством фінансів України від 25.06.93 № 43. Цими документами визнано, що тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу [3,c.258-260].

Умовно сумісництво працівників бюджетних установ можна поділити на «зовнішнє» і «внутрішнє». Праця сумісників оплачується за фактично виконану роботу. Заробітна плата, одержана за роботу за сумісництвом, під час обчислення середнього заробітку на основній роботі не враховується. Виняток становить заробітна плата вчителів і викладачів, які працюють у кількох середніх загаль­ноосвітніх, професійних та інших навчально-освітніх, а також вищих навчальних закладах, педагогічних працівників дошкіль­них виховних, позашкільних та інших навчально-виховних закладів.

Таким чином, облік праці та розрахунків з оплати праці є одним із найважливіших напрямів облікового процесу бюджетних установ. Однак в нас час спостерігається неправильне нарахування заробітної плати працівникам та, особливо, надбавок і доплат до неї. Тому дана тема потрибує ще більшого та глибшого дослідження вітчизняними вченими.

 

Література:

1.     Мельник Т.Г. Облік і аудит діяльності бюджетних установ: Навч.посіб. – К.: Кондор, 2009. – 412 с.

2.     Атамас П.Й. Облік у бюджетних установах: Навч.посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2011 – 312 с.

3.     Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Навч.посіб./За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП «Рута», 2004. – 448 с.