Современные информационные технологии/2. Программное обеспечение

 

Науковий керівник: Степова С.В., Хитрук Н.С., Бородій Л.Ю.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Переваги та недоліки використання інформаційних технологій та систем в бухгалтерському обліку на підприємстві

Для вдосконалення процесів управління економікою підприємства виникає потреба у застосуванні нових підходів до організації роботи та запровадження комплексної автоматизації облікової, аналітичної та управлінської діяльності, що дасть можливість скоротити затрати на отримання необхідної управлінської інформації.

Питання обґрунтування необхідності та подальшого розвитку впровадження інформаційних систем і технологій на підприємствах розглядається багатьма вченими-економістами, такими, як: Ф. Ф. Бутинець, Р. Т. Джога, І. І. Матієнко-Зубенко, Т. А. Писаревська, С. В. Свірко, Н. М. Хорунжак, С. В. Сисюк, В.І. Завгородній, Ю.А. Кузьмінський, Л.О. Терещенко, М.Ф. Огійчук та інші.

Мета статті полягає в тому, щоб визначити основні напрямки впровадження інформаційних систем і технологій як інструменту бухгалтерського обліку та запропонувати загальну систему заходів, які дадуть змогу виправити існуючі недоліки системи бухгалтерського обліку підприємств та вплинути на якість обробки економічної інформації.

Застосування комп’ютерної техніки вносить значні зміни до організації обліку. Вони зумовлені тим, що змінюються способи обробки даних, при яких забезпечується різна швидкість надання звітної інформації. Тому використання інформаційних технологій та систем на підприємствах прискорює процес діяльності та полегшує облік господарських операцій [1, с. 608].

Використання комп’ютерних технологій значно полегшує та прискорює роботу бухгалтерів. За твердженням вчених при ручному веденні бухгалтерського обліку лише на відображення операцій в облікових регістрах витрачається від 50 до 70% часу облікового персоналу. За умов нормального функціонування системи обліковому персоналу немає потреби втручатися у інформаційний процес на будь-якому його етапі шляхом відображення проміжних даних [2, с, 49].

На сучасному українському ринку фінансово-економічного програмного забезпечення для обробки облікової інформації пропонується ряд систем: “1С: Підприємство”, “DeloPro”, “GrossBee-XXI”, “SMarket”, “X-DOOR”, “АБ Офіс”, „Актив +”, “Акцент”, “Бест-Про”, „ІТ-Підприємство”, “Парус Підприємство”, “РС-Фінанси+”, “Свод”, “Універсал”, „Флагман” та інші. Розробники індивідуально підходять до вирішення задач автоматизованої обробки облікової інформації.

Наявність автоматизованого обліку дає можливість покращити якість обліку, оперативність відображення господарських операцій, формування звітності установи, проводити певні розрахункові операції тощо.

В цілому можна виділити такі переваги автоматизованої форми ведення бухгалтерського обліку над класичними формами: аналітичність, оперативність, підпорядкування алгоритмів системи цілям обліку та аналізу, зменшення записів та поліпшення техніки виконання облікової роботи тощо.

Проте існують і недоліки, які полягають у тому що необхідна висока кваліфікація кадрів, оскільки робота із ЕОМ вимагає знання не лише основ бухгалтерського обліку, а й ЕОМ та програмного забезпечення, а також послаблення функції контролю, тому що якщо у програмному забезпеченні не передбачити процедури виправлення помилок у документах та їх знищення, то облік у автоматизованому середовищі може перетворитися на гру в цифри [3, с. 125 ].

Отже, автоматизовані інформаційні системи бухгалтерського обліку повинні сприяти підвищенню якості ведення облікового процесу, що можливе при виконанні певних умов, таких як: розробка програм автоматизації обліку, які б сприяли зростанню ефективності функціонування підприємств, тобто вирішували питання ведення обліку, аналізу діяльності установи та, на базі отриманої економічної інформації, сприяли прийняттю управлінських рішень; можливість удосконалення програмних продуктів у випадку зміни методології та методики обліку, оперативне реагування на зміну законодавства; можливість та вільний доступ до поновлюваної бази (що є важливим недоліком у вже існуючих програмних продуктів); єдиний принцип обробки та систематизації первинних документів, формування зведеної  документації, системи внутрішньої документації тощо.

Виконання цих умов дасть змогу не тільки удосконалити ведення обліку, підвищити якість облікової роботи, а й створити повноцінну систему, яка буде вирішувати цілу низку практичних та управлінських завдань, зокрема, контролю за наявністю та використанням коштів підприємства, а також раціоналізувати обліковий процес з точки зору виконання облікових операцій, якості та достовірності отримуваної інформації про господарську діяльність підприємства [2, с. 51].

Таким чином, провадження автоматизованих систем ведення бухгалтерського обліку на підприємстві є досить важливим процесом, так як   поліпшує якість облікових даних, підвищує та покращує роботу бухгалтерів, а також забезпечує зростання ефективності управління підприємством.

Література:

1. Левицька С.О., Андрєєва А.О. Автоматизація господарського обліку як чинник прискорення процесу діяльності підприємств// Наукові записки. Серія «Економіка». – 2011. - № 16. – с.608-614.

2. Крутова А.С., Фадєєва Г.М. Методологія та організація ведення обліку в умовах автоматизації//Облік і фінанси АПК. – 2010. - № 4. – с. 48-52.

3. Левицька С.О., Іващенко К.О. Основи автоматизації інформаційного потоку в сучасних умовах реформування бухгалтерського обліку// Вісник національного університету водного господарства та природокористування. – 2010. - №1(49). – с. 124-129.