«Педогогические науки»/ 2.Проблемы подготовки специалистов

 

Старший викладач Лябик С.І.

Хмельницький національний університет, Україна

Основні критерії практичної підготовки студентів до професійного іншомовного спілкування

 

Нові соціально-економічні умови розвитку освіти обумовлюють необхідніст пошуку шляхів модернізації підготовки майбутніх менеджерів-економістів. Пріоритетами розвитку освіти на сучасному етапі є формування в студентів активної професійної позиції, формування компетентності.

Ділова гра – це засіб імітації професійної діяльності, що інтенсифікує процес навчання й тісно пов’зує його з практичною діяльстю, дає змогу надати навчанню предметний та соціальний контекст майбутньої професії [2].

На доцільність і необхідність використання ділових ігор у підготовці фахівців звертали увагу В. Галушко, В. Єфімов, Є. Хруцький та ін. Вони наводять загальні правила організації конструювання й проведення ділових ігор.

Проблема використання ділових ігор у професійній освіті залишається недостатньо дослідженою, не повною мірою визначені субєктивні та обєктивні критерії, що впливають на практичну підготовку студентів до професійного іншомовного спілкування.

У нашому дослідженні ефективність формування у майбутніх менеджерів іншомовних комунікативних навичок ми оцінювали за субєктивними та обєктивними критеріями.

До субєктивних критеріїв ми віднесли: мотивація формування умінь іншомовного спілкування. Об’єктивні критерії включають: навчальну підготовку до іншомовного спілкування, сформованість мовленнєвих умінь, сформованість іншомовної комунікативної компетентності. Дані щодо субєктивних критеріїв базувалися на результатах анкетування студентів на різних етапах навчання. Діагностика обєктивних критерієв проводилися експертною групою викладачів. Ми виділилт чотири етапи дослідження: вхідний контроль – на початку навчання, на І курсі та після закінчення студентами І, ІІ, ІІІ курсів. Отже, підготовка студентів до участі в професійному іншомовному спілкуванні розглядалась нами як досягнення певного рівня професійних знань, умінь та навичок, наявності системи теоретичних знань та  вмінь оперувати ними.

Аналізуючи роботи таких науковців, як Є. С. Аргустанянц [1], В. О. Євдокимов [3], Б. І. Коротав [4] та використовуючи власні спостереженння, виділяємо основні критерії практичної підготовки студентів з іноземної мови:

-         компетентність, допитливість, обізнаність, зацікавленість;

-         вміння аналітично мислити при розгляді конкретних проблем, питань, здатність до самоаналізу, логічних висновків, самореалізація при вирішенні задач, наполегливість, сформованість;

-         вміння творчо та продуктивно застосовувати потенціл своїх знань у майбутній професійній діяльності, винайдення шляхів для розвязання проблемних ситуацій, використання творчих ідей на практиці.

Для впровадження ділових ігор у процесі професійної іншомовної комунікативної компетентності студентів, важливою базою є практична підготовленість студентів до участі в професійному іншомовному спілкуванні. Дану практичну підготовленість діагностували за такими критеріями:

-         рівень знаннєвої підготовленості до іншомовного спілкування;

-         рівень сформованості мовленнєвих умінь студентів;

-         рівень сформованості іншомовної комунікативної компетентності.

Вище згадані критерії ми розглянули як готовність студентів до професійного спілкування. Поєднавши критерії практичної підготовки до професійного іншомовного спілкування, ми одержали інтегрований показник – рівень сформованості професійної іншомовної компетентності. Вважаємо, що цей показник достовірно відображає знання та  та вміння майбутніх фахівців.

Даний показник містить цілі та вимоги, щодо підготовки студентів до професійного іншомовного спілкування у ВНЗ.

 

Література

1. Аргустанянц Е. С. Обучение диалогической речи в ситуациях ролевого поведения : языковой вуз ; нем. яз. : дис. … канд. пед. наук : 13.00.02 / Аргустанянц Е. С. – М., 1982. – 187 с.

2. Вербицкий А. А. Игровая форма контекстного обучения / А. А. Вербицкий. – М. : Знание, 1983. – 96 с.

3. Євдокимов О. В. Нові педагогічні технології організації навчання студентів : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Євдокиммов О. В. – Харків, 1997. – 182 с.

4. Коротаєв Б.В. Учение – процес творческий / Б. И. Коротаев. – М. : Просвещение, 1989. – 159 с.