Право/ 10.Хозяйственное право.

Присяжнюк М.П.

Хмельницький національний університет, Україна

Порядок проведення тендерів відповідно до законодавства Китайської Народної Республіки

На сьогодні тендери на видачу замовлень на постачання або підряди є традиційною формою торгівлі. Однієї з найважливіших особливостей їхнього проведення в сучасних умовах є універсальний характер тендерів.

Відповідно до офіційної статистики в 2007 році у Китаї для цілей державних закупівель було виділено 50 мільярдів доларів США. Беручи до уваги 1,2 мільярди населення та стрімке зростання китайської економіки, цей ринок пропонує прекрасні комерційні можливостей. Саме тому виникла необхідність у запровадженні ефективного механізму відбору найкращого з можливих контрагнетів.

Порядок проведення тендерів у Китайській Народній Республіці ( далі КНР ) регулюється Законом  «Про проведення тендерів», що набрав чинності з 01 січня 2000 року (далі Закон). Відповідний Закон розроблено з метою стандартизації діяльності з проведення тендерів, захисту державних і громадських інтересів, законних прав сторін, що беруть участь в тендері, підвищення економічної ефективності, забезпечення якості об'єктів, виставлених на тендер.

Сьогодні обов’язкове проведення тендеру поширюється на будівельно-інженерні об’єкти на території Китайської Народної Республіки, включаючи проектно-досліджувальні роботи, власне будівельні роботи, нагляд за проведенням таких робіт, а також закупівлю важливого обладнання, матеріалів і т.д., пов’язаних з виконанням особливих проектів, а саме:

1). Великомасштабні об’єкти інфраструктури, інші об’єкти загального призначення та об’єкти пов’язані з громадськими інтересами і безпекою населення;

2). Об’єкти з повним або частковим використанням державних інвестицій або державних коштів, об’єкти з використанням наданих міжнародними організаціями або урядами іноземних держав кредитів, фінансової допомоги тощо.

Відповідно до китайського тендерного законодавства розпорядником тендеру є юридична особа або інша організація, яка відповідно до положень нормативних актів робить заявку на проведення тендеру і проводить його. У випадку, якщо об’єкт, виставлений на тендер у відповідності до положень занодавства КНР вимагає процедури перевірки та затвердження, то в першу чергу він повинен пройти процедуру перевірки та затвердження, після чого оформляється відповідний дозвіл. Крім того, розпорядник тендеру повинен мати відповідні кошти або вже визначене джерело доходу, що має бути відповідним чином відзначено у тендерній документації.

Законом  «Про проведення тендерів» передбачено два типи тендерів: відкритий тендер та тендер на запрошення. Під відкритим тендером слід розуміти, що розпорядник тендеру за допомогою публічного оголошення запрошує юридичних осіб або інші організації, які не відібрані спеціально, взяти участь у тендері. В свою чергу, під тендером на запрошення необхідно розуміти, що рекламатор тендеру за допомогою запрошення на участь у тендері запрошує взяти участь в ньому спеціально відібраних юридичних осіб або інших організацій.

Розпорядник тендеру має право самостійно обрати агентську організацію з проведення тендеру та уповноважити її займатися питаннями проведення тендеру. Жодна організація або приватна особа не має права в будь-якій формі рекомендувати розпоряднику тендеру агентську організацію з проведення тендеру.

Агентська організація з проведення тендеру є громадською посередницькою організацією, утвореною відповідно до законодавства і займається виключно агентськими послугами з проведення тендерів, а також надає супутні послуги. Агентська організація з проведення тендерів повинна відповідати наступним вимогам:

1). Мати виробничі потужності і відповідний капітал для здійснення агентських послуг з проведення тендерів;

2). Мати необхідні професійні кадри для складання тендерної документації та проведення оцінки пропозицій;

3). Мати   передбачених    положеннями   Закону   фахівців   з   технічних,
економічних та інших питань, які могли б стати кандидатами в члени комітету з оцінки тендерних пропозицій.

Компетенція організації, що займається наданням агентських послуг з проведення тендерів на будівельно-інжинірингові об’єкти, визначається Держрадою КНР або відповідними адміністративними органами, що займаються питаннями управління будівництвом у народних урядах провінцій, автономних районів, містах з окремим правовим статусом. Конкретні методи визначення кваліфікації цієї організації розробляються компетентними міністерствами і відомствами Держради та відповідальними за управління будівництвом спільно з відповідними органами Держради КНР. Відповідальний орган, що визначає кваліфікацію організації, що займається наданням агентських послуг з проведення інших видів тендерів, визначається також Держрадою КНР.

Крім того, законодавством КНР передбачено, що організація, яка займається наданням агентських послуг з проведення тендерів, не повинна мати відомчих зв’язків чи інших відносин взаємного інтересу з адміністративними органами або іншими державними структурами.

У разі використання розпорядником форми відкритого тендеру він повинен дати оголошення про проведення тендеру. Тендерні оголошення на об’єкти повинні опубліковуватися у відповідних державних виданнях, інформаційних мережах або інших засобах масової інформації.

В оголошенні повинно бути обов’язково вказано назву розпорядника тендеру і його адресу, характер тендерного об’єкта, його обсяг, місце знаходження, терміни виконання, правила отримання тендерних документів та ін

У разі використання розпорядником тендеру форми тендеру на запрошення він повинен направити запрошення на участь у тендері на адресу не менше трьох спеціалізованих юридичних осіб або інших організацій, що володіють можливостями виконати об’єкт оголошений до тендеру і мають хороший платіжний баланс.

Розпорядник тендеру відповідно до вимог, що пред’являються до об’єкта тендеру в оголошенні про проведення тендера або в запрошенні на участь в ньому може зажадати від потенційних учасників тендеру подання відповідних документів, що підтверджують кваліфікацію учасників і досвід їх роботи, а потім провести перевірку кваліфікації потенційних учасників тендеру, а у разі наявності законодавчих вимог щодо кваліфікаційного цензу його учасників, перевірка здійснюється відповідно до положень Закону. В той же час, розпорядник тендеру не повинен під несправедливими  приводами  обмежувати або витісняти потенційних учасників тендеру, а також дискримінувати їх.

Розпорядник тендеру зобов’язаний відповідно до особливостей і потреб об’єкту, на який оголошено тендер, скласти тендерну документацію. Тендерна документація повинна включати технічні вимоги до об’єкту, на який оголошено тендер, критерії перевірки цензу учасників тендеру, вимоги до комерційних пропозицій за тендером, критерії оцінки пропозицій, всі інші необхідні вимоги і умови, а також основні положення контракту, який планується підписати.

У разі наявності державних вимог з питань застосування технології і стандартів щодо об’єкта, на який оголошується тендер, розпорядник тендеру повинен у відповідності з даними положеннями відобразити відповідні вимоги до об’єкта у тендерній документації. За необхідності поетапного введення об’єкту, оголошеного до тендеру, розпорядник тендеру повинен визначити терміни будівництва об’єкту відповідно етапах і вказати це в тендерній документації.

В той же час, розпорядник тендеру не має права передавати третій стороні інформацію про потенційних учасників торгів, які вже отримали тендерні документи, кількості учасників та іншу інформацію про проведення тендеру та його учасників, яка може вплинути на добросовісну конкуренцію.

У разі, якщо розпорядник тендера не зміг довести тендер до кінця, то ця інформація повинна зберігатися в таємниці до закінчення тендеру.

За обставин, якщо розпорядник тендеру проводить необхідні уточнення чи виправлення у вже виданої тендерної документації, то він повинен за 15 днів до дати здачі тендерних документів, вказаної в тендерній документації в письмовій вигляді інформувати всіх одержувачів тендерної документації. Зміст даних уточнень або виправлень є складовою частиною тендерної документації.

Розпорядник тендеру повинен встановити розумний час, необхідне учасникам для складання та здачі тендерних пропозицій, однак відповідно до законодавства на об’єкти, за якими оголошується тендер, термін від дня початку видачі тендерної документації до дати завершення прийому тендерних пропозицій від учасників тендеру не може бути менше 20 днів.

Відкриття тендерних пропозицій має здійснюватися гласно в час, вказаний як останній термін подачі тендерних пропозицій, визначених у тендерній документації. Місцем відкриття тендерних пропозицій має бути місце заздалегідь визначений в тендерній документації.

На відкритті тендерних пропозицій головує розпорядник тендеру, який запрошує для участі у цій процедурі всіх учасників тендеру.

Під час відкриття тендерних пропозицій учасник тендеру або обраний ним представник перевіряє стан печаток закритих тендерних пропозицій, перевірка стану печаток може також здійснюватися уповноваженим розпорядником тендеру нотаріальним органом, який також нотаріально свідчить стан печаток, після підтвердження нормального стану печаток робочий персонал в присутності всіх присутніх розкриває конверти , зачитує назви учасників тендеру, запропоновану ціну та інші основні позиції тендерної пропозиції.

Всі тендерні пропозиції, отримані розпорядником тендеру до дати останньої подачі тендерних пропозицій, вказаної в тендерній документації, під час відкриття тендерних пропозицій мають бути публічно розкриті і зачитані. Сам процес відкриття тендерних пропозицій має бути запротокольовано і зберігатися в архіві.

За оцінку тендерних пропозицій несе відповідальність Оціночний комітет, сформований рекламатором тендеру відповідно до законодавства.

Оціночний комітет на об’єкти, на які відповідно до законодавства необхідно оголошувати тендер, формується з представників розпорядника тендеру та експертів з технічних та економічних питань в кількості більше 5 осіб непарним числом, причому кількість експертів з технічних та економічних питань має становити не менше двох третіх від загальної кількості членів комітету.

Експерти повинні мати стаж роботи у відповідній області понад 8 років, а також вищу освіту або аналогічний спеціальний рівень, вони вибираються розпорядником тендеру зі списків експертів, наданими відповідними відомствами Держради КНР або відповідними відомствами народних урядів провінцій, автономних районів, міст з окремим плановим статусом, або списків експертів з відповідної спеціальності, взятих з баз даних по експертам організації, що надає агентські послуги з проведення тендеру. Для звичайних тендерних об’єктів може використовуватись метод випадкового вибору, а для спеціальних тендерних об’єктів рекламатора тендеру здійснює безпосередній вибір.

Особи, які мають міцні зв'язки з учасником тендеру, не має права бути включені до оціночного комітет по вищевказаному об'єкту, а ті, хто вже був включений, повинні бути замінені.

Список членів оцінного комітету до визначення результатів перемоги у тендері повинен зберігатися в секреті.

Розпорядник тендеру повинен вжити необхідних заходів, щоб забезпечити проведення оцінки тендерних пропозицій в обстановці суворої секретності.

Ніяка організація і приватні особи не вправі незаконно втручатися, впливати на процес і результати оцінки тендерних пропозицій.

Оціночний комітет може зажадати від учасників тендеру зробити необхідні уточнення або роз’яснення за що містяться в тендерних пропозиціях неясним позиціях, проте уточнення або роз’яснення не повинні виходити за рамки тендерних пропозицій або змінювати фактичний зміст тендерних пропозицій.

Оціночний комітет повинен відповідно до критеріїв та методами оцінки тендерних пропозицій, визначених у тендерній документації, провести перевірку та порівняння тендерних пропозицій, у разі наявності остаточної ціни, вона повинна обов'язково враховуватися. Оціночний комітет після закінчення оцінки повинен представити розпоряднику тендеру письмовий звіт про оцінку тендерних пропозицій, а також рекомендувати підходящих кандидатів на виграш у тендері.

Розпорядник тендеру на підставі письмового звіту про оцінку тендерних пропозицій та списку рекомендованих кандидатів на виграш у тендері, представлених оціночним комітетом, визначає переможця в тендері. Розпорядник тендеру також може уповноважити оціночний комітет визначити переможця тендеру.

У разі наявності спеціальних правил Держради з оцінки тендерних пропозицій за спеціальними тендерним об’єктів слід робити оцінку по ним.

Відповідно до спеціального законодавства КНР конкурсна пропозиція переможця тендера повинне задовольняти нижчеперелічених умов:

1). Відповідності всім комплексними критеріями справедливої ціни, що вказані у тендерній, документації;

2). Фактичним вимогам тендерної документації та проведеної перевірки, що мінімальна ціна тендерної пропозиції, за винятком випадків, коли ціна тендерної пропозиції нижче собівартості.

У випадку, якщо учасники тендеру або інші зацікавлені особи вважають, що тендерна робота не відповідає вимогам законодавства, то вони мають право висловити зауваження розпоряднику тендеру та подати скаргу на його дії або бездіяльність у відомство з адміністративного нагляду.

В свою чергу на обєкти, повязані з державною безпекою, державною таємницею, на споруди для захисту від природних лих або фонди для допомоги бідним, обєкти, призначені для використання селянами або при наявності інших особливих обставин, на за яких недоцільно проведення тендерів, згідно з відповідними державним положенням тендери можуть не проводитись.

 

Література:

 

1. Кузнецов К.В. Прокьюремент: тендеры, конкурсы, конкурентные закупки. – М.,2005. – 437с.

2. Циганкова Т.М., Петрушко Л.П., Кальченко Т.В. Міжнародна торгівля: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2001. – 488 с.