Биологические науки/8 Физиология человека и животных

 

З.А. Моллаєва, І.В. Дрегваль

дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

СТАН захистно–барєрної функції гастродуоденальної зони в умовах моделювання гіперсекреторного синдрому

 

Незважаючи на досягнуті успіхи сучасної гастроентерології виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки залишається поширеним, важким захворюванням, що є частою причиною  тривалого порушення працездатності, інвалідизації та навіть смертності населення [2,4]. Складність захворювання, його поліетіологічності знайшли віддзеркалення у цілому ряді гіпотез і теорій,  на підставі яких дослідники намагалися дати наукове пояснення етіології та патогенезу виразкової хвороби шлунка.

В даний час багато дослідників приділяють увагу ролі закиду дуоденального вмісту у шлунок та його функціонально-морфологічних змінах слизової оболонки. Проте, наявні літературні дані про роль дуоденогастрального рефлюксу у порушенні функціонально-морфологічного стану слизової оболонки шлунку суперечливі. Суперечність наявних клінічних даних [1,3,5], пояснюється тим,  що у багатьох випадках різними авторами вивчався неоднорідний контингент хворих (різна тяжкість, давність, форма і стадія захворювання, вік), також дослідники користувалися неоднорідними методичними прийомами, що відбилося на отриманих результатах.

Результати хронічних дослідів на тваринах з інтактним пілорусом в умовах гіперсекреторного синдрому, показали, що функціонально-морфологічні зміни ефекторного апарату шлунку та перебудова діяльності його регуляторних механізмів при тривалому введенні пентагастрину могли бути пов'язані з дією кислотного чинника або із стійкою занедбаністю дуоденального вмісту, що розвивається, у шлунок.

Метою наших дослідів було вивчити вплив підвищенної активності секреторного апарату на захистно–барєрну функцію гастродуоденальної зони, в умовах моделювання гіперсекреторного синдрому. При виконанні роботи були поставлені слідуючи задачі: вивчити секреторну функцію шлунку у тварин після операції пілоротомії; виявити особливості функціонально-морфологічних змін секреторного апарату шлунку у пілоротомованих тварин при тривалому введенні пентагастрину; перевірити стан резистентності слизової оболонки шлунку у інтактних і пілоротомованих тварин після тривалого введення пентагастрину.

У даному дослідженні проводилося вивчення ролі дуоденогастрального закиду у виникненні функціонально-морфологічних змін секреторного апарату шлунку в умовах моделювання гіперсекреторного синдрому.

Перед тим, як змоделювати дуоденогастральный рефлюкс за допомогою пілоротомії, у інтактних тварин з фістулою за Басовим був вивчений початковий фон секреції у міжтравний період та після введення стимулятора (пентагастрину).

Після пілоротомії було встановлено, що тощакова секреція змінювалася несуттєво, тоді як характер кривої секреторного процесу на введення пентагастрину різко знижувався на другій годині соковиділения.

Зіставлення змін морфо-функціонального стану слизової оболонки шлунку у пілоротомованих собак на різних етапах тривалого введення пентагастрину проводилося з даними, отриманими раніше на інтактних тваринах у тих же умовах експерименту. Відмітною особливістю зміни секреції натщесерце у пілоротомованих собак була поява  кислої секреції через 4 тижні від початку експерименту, тоді як у інтактних тварин - на 2-му тижні. Слід зазначити, що у пілоротомованих собак спостерігалися виражені диспептичні розлади після введення пентагастрину, особливо на протязі першого місяця його введення. Морфологічні дослідження показують, що у цей момент відбувалося зниження висоти клітин поверхневого епітелію слизової оболонки шлунку. Мабуть, це пов'язано з різким закидом дуоденального вмісту у шлунок, який є пошкоджуючим чинником.

На 2-му, 3-му, 4-му місяцях введення пентагастрину спостерігалося посилене виділення  слизу натщесерце; реакція у відповідь  на тестуючий подразник була високою. У цей період часу посилювалася гіперплазія і гіпертрофія поверхнево-епітеліальних клітин. Надалі спостерігалася поява кислої секреції натщесерце з високим вмістом жовчних кислот та зниження  стимульованої секреції. Спостерігалося різке зниження висоти клітин поверхневого епітелію.

Оцінка біологічної значущості змін морфології і функції  слизової оболонки шлунку, що спостерігалися, за допомогою тестування стійкості слизової оболонки до пошкодження підпороговими дозами цинхофену дозволила встановити, що виразки шлунку у пілоротомованих собак виникають у початкові терміни введення цинхофену та зберігаються більш тривалий час, ніж у інтактних тварин.

 

Література:

1. Василевская А.С. Современные взгляды на регуляцию секреции пепсина желудочными железами.  М.2000 г. 317 с.

2. Дубинин А.В., Биохимические и молекулярные аспекты симбиоза человека и его микрофлоры //Рос.хим.журнал, 2003 г. Т 28 №6. С. 22-24.

3. Иванов Л.А. Заболевания желудочно-кишечного тракта и состояние нейро-гормональных регуляторных систем // Рос. журнал гастроэнтерологии, 2001 г. – Т5 - №3. С.15.

4. Решетилов Ю.И. Концепция розвития язвенной болезни двенадцатиперстной кишки //  Гастроентерологія Міжвід.зб. – Вип.30 – Дніпропетровськ 2000 р. С.126-128.

5. Хендерсон Дж.М. Патофизиология органов пищеварения / Перевод с англ. – М.: Бином; С-Петербург: Невский диалект, 2004 г. – 287с.