Вітер Н.В., Нестеренко Л.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського

Навчання персоналу як засіб підвищення ефективності діяльності підприємства

 

Блок-схема: подготовка: Метою цього етапу є визначення потреб навчанняНа сучасному етапі розвитку підприємств якість продукції, великий асортимент та сервісні послуги, що надають фірми, можуть втратити своє значення за наявності в організації недостатнього рівня освіченості персоналу.

Програма навчання в ідеалі включає чотири етапи, які представлено на рисунку 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. – Етапи процесу навчання

Дослідженням проблеми навчання персоналу займаються багато вчених. Серед них: Пашутін С., Колеснікова К., Шишов С., Пантєлєєва  Є., Борзаков І. та інші.

Вітчизняні та іноземні вчені висловлюють багато думок щодо організації процесу навчання на підприємстві.

На думку К. Колесникової, навчання в організаціях часто складається тільки з циклу тренінгів, спрямованих на розвиток потрібних в певний момент навичок. Оцінка ж навчання самостійно або за допомогою щорічної атестації проводиться тільки в деяких підприємствах. Ефективність навчання визначається його системністю та включає групи кадрового резерву, що розвиває систему надання зворотного зв'язку, контрольовані можливості застосування отриманих навичок і кар'єрного зростання. Це дозволяє сформувати мотивацію на отримання нових знань у персоналу і впровадити навчання більш безболісно для організації.

                Навчання персоналу – це спосіб створення згуртованої відповідальної команди професіоналів, які підготовлені до будь-яких змін і здатні досягти будь-яких задач у бізнесі.

Ефективна система навчання - це та система, яка досягла поставлених цілей і результати якої можна виміряти у відповідних одиницях. Для того, щоб бути ефективним, навчання обов'язково повинно мати правильні довгострокові цілі і бути зв'язаних з основними бізнес-процесами організації.

Процес розвитку персоналу, безсумнівно, є таким самим бізнес-процесом, як, наприклад, процес маркетингового дослідження або процес продажу. Точно так само навчання повинно чітко відповідати бізнес-завдань, а кожна програма, або тренінг - виправдовувати себе в процесі досягнення бізнес-цілей [1].

Але поряд з цим процес оволодіння новими знаннями повинен бути цікавим і для самих працівників підприємства. Враховуючи це, керівники можуть представити навчання у вигляді гри, яка в свою чергу може переслідувати серйозні цілі, а саме [2]:

1.                 створення і розвиток команди;

2.                 проведення дозвілля;

3.                 отримання співробітниками престижу, пошани або винагороди;

4.                 підняття робочого настрою колективу;

5.                 навчання співробітників.

Як вважає С. Пашутін, розширення знань працівників про те, що відбувається в компаніях, як правило, за допомогою процесу навчання. Поширеними формами передачі знань є лекції, семінари чи тренінги. Але гра може зацікавити набагато більше ніж стандартне викладання матеріалу. Справа в тому, що навчання дорослих відбувається за зовсім іншими законами. Розглянемо закони американського вченого Е. Торндайка [2]:

v               Перший закон – Закон готовності:

1)    Відчувати потребу;

2)    Відчувати бажання;

3)    Відчувати інтерес ;

4)    Розуміти і приймати отриману інформацію.

v               Другий закон – Закон ефекту – нічого так не забезпечує ефект, як успіх в ході гри.

v               Третій закон – Закон практики:

1)    Практика призводить до досконалості;

2)    Практика мотивує учнів;

3)    Необхідна зворотній зв'язок під час навчання;

4)    Необхідно достатній час для практики.

Дію цих законів можна побачити у грі «Пошук скарбів Марини Мнішек», яку використовують деякі компанії саме для навчання співробітників.

Гра складається з декількох етапів, на кожному з яких заздалегідь сформовані групи учасників, що виконують певні завдання, які потребують інтелектуальної або фізичної роботи. На кожному етапі з групами працюють так звані «агенти», які контролюють виконання завдання і час. На проходження кожного етапу відводиться певний час. Якщо завдання виконано правильно чи набрано необхідну кількість балів, група знаходить або отримує від агента дії на наступний етап і «ключ» - певне слово. На заключному етапі, коли групи об'єднаються, всі здобуті ключі складаються в єдиний текст, який допомагає учасникам гри знайти скарби Марини Мнішек. Таким чином, чим більше ключів зберуть групи, тим більше у них буде шансів на перемогу.

Процес гри є дуже захоплюючим та об’єднує колектив більше ніж спілкування на робочому місці. Також гра спонукає до колективного прийняття рішень, відповідного розподілу функцій між колегами та сприяє самонавчанню персоналу в результаті отримання нового досвіду.

Отже, запорука успіху будь-якого сучасного підприємства - постійне вдосконалення та розвиток навичок персоналу. Результат навчання має бути стимулом для працівника. Заробітна плата та умови праці співробітника, що підвищив свою кваліфікацію, повинні змінюватися на краще. Це послужить гарним прикладом для інших службовців. Якщо вони побачать реальні переваги навчання, також будуть прагнути підвищувати свій професійний рівень.

 

Список використаної літератури:

1.                 Колесникова К. Как создать эффективную систему корпоративного обучения? [Электронный ресурс]. – Электронные текстове данные. // Управление персоналом. - [Цит. 2008, №17]. – Режим доступа: <www.top-personal.ru/issue.html?1730>

2.                 Пашутин С. Зачем нужны «fun развлечения» для персонала. [Электронный ресурс]. – Электронные текстове данные. // Управление персоналом.  -  [Цит. 2008, №19]. – Режим доступа: <www.top-personal.ru/issue.html?1764>

3.                 Шишов С. Персонал - основа достижения целей бизнеса. [Электронный ресурс]. – Электронные текстове данные. // Управление персоналом. - [Цит. 2009, №18]. – Режим доступа: <www.top-personal.ru/issue.html?2181>