Экономические науки/ 7. Учет и аудит

Науковий керівник: к.е.н., професор кафедри

контролю і АГД Сухарев П.М.,

Тохтарова І.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ЯК НЕОБХІДНА СКЛАДОВА СИСТЕМИ КОМПЛЕКСНОЇ ДІАГНОСТИКИ ПІДПРИЄМСТВА

Сучасний стан української економіки характеризується наявністю підприємств різних форм власності, високою динамікою середовища їх функціонування та кризовими явищами, що пронизують всі сфери господарської діяльності. Всі вищенаведені фактори обумовлюють необхідність системного підходу до стратегічного аналізу фінансових результатів і відповідно актуальність дослідження.

Проблемам стратегічного аналізу фінансових результатів присвячені дослідження А. Гакман, В. Ковальова, Т. Головко, С. Сагової та інших.

Метою статті є виявлення та обґрунтування необхідності застосування системного підходу до діагностики підприємства, а також визначення ролі стратегічного аналізу фінансових результатів як складової системи комплексної діагностики підприємства.

Для того, щоб розглядати питання комплексної діагностики підприємства необхідно дати визначення цьому терміну. Так, В.Г.Герасимчук зазначає, що діагностика передбачає визначення суті та особливостей проблеми на основі всеохоплюючого аналізу, застосовуючи певний набір принципів та методів його проведення. В.Ш. Раппопорт дає наступне визначення: «Діагностика – управлінська робота з виявлення проблем і вузьких місць системи управління підприємством». Е.М. Коротков відзначає, що діагностика – це визначення стану об’єкта, предмета, явища чи процесу управління за допомогою реалізації комплексу дослідницьких процедур, виявлення в них слабких ланок та «вузьких місць» [1, с.146]. І.Д. Фаріон пропонує наступне визначення: «Діагностика – це метод аналізу стану внутрішнього середовища організації, встановлення проблем та вузьких місць, які спричиняють відхилення та деформації об’єкта від норми чи цілі, виявлення потенційно сильних та слабких сторін, що впливають на формування та реалізацію ефективної стратегії організації» [4, с.8-9]. Слід зазначити, що існують й інші точки зору на розуміння сутності поняття «діагностика».

В свою чергу «стратегічний аналіз – це спосіб дослідження і перетворення бази даних, одержаних внаслідок аналізу середовища, на стратегію підприємства» [3, с. 8].

Таким чином, за результатами сутнісного аналізу бачимо, що термін «діагностика» є ширшим ніж «стратегічний аналіз». Також із визначення цих термінів можемо зробити висновок, що стратегічний аналіз є складовою системи комплексної діагностики підприємства, тому що комплексна діагностика, яка відбувається системно, а саме охоплює всю взаємозалежну сукупність показників діяльності підприємства, відповідно включає і різні методи та способи дослідження цих показників, в свою чергу, стратегічний аналіз і є одним із способів такого дослідження.  

В результаті аналізу літературних джерел, слід відзначити, що необхідність існування системи комплексної діагностики  обумовлюється низкою наступних факторів:

-            багатогранність діяльності підприємства;

-            існування великої кількості якісних та кількісних показників, що характеризують діяльність підприємства за різними напрямками;

-            взаємозалежність сукупності показників діяльності підприємства;

-            потреба управлінського персоналу підприємства у якісній інформації щодо різних напрямків діяльності підприємства для своєчасного прийняття ефективних управлінських рішень.

В результаті проведеного дослідження, можемо зазначити, що стратегічний аналіз фінансових результатів є необхідною складовою системи комплексної діагностики підприємства, що обумовлюється наступним:

-            стратегічний аналіз фінансових результатів  дає змогу оцінити результати від різних видів діяльності підприємства і відповідно ефективність діяльності об’єкта господарювання в цілому, сприяє прийняттю своєчасних та ефективних управлінських рішень;

-            на основі результатів даного аналізу можна спрогнозувати майбутні витрати на різні види діяльності підприємства;

-            практично всі ресурси підприємства будуються за рахунок фінансів, тому запорукою ефективного формування необхідних ресурсів є достатній обсяг їх фінансування. В свою чергу основою для прогнозування витрат на формування та використання ресурсів є стратегічний аналіз фінансових результатів.

Таким чином, стратегічний аналіз фінансових результатів (як один із важливих кроків діагностики) дає можливість сформувати загальну картину фінансової діяльності підприємства, визначити його фінансові потреби, що випливають з операцій, які прогнозуються, та дає змогу приймати важливі стратегічні рішення. Саме тому ключову роль під час комплексної діагностики підприємства відіграє стратегічний аналіз фінансових результатів.

Підсумовуючи слід зазначити, що виявлена та доведена необхідність застосування системного підходу до діагностики підприємства, визначена роль стратегічного аналізу фінансових результатів як складової системи комплексної діагностики підприємства.

Література

1.   Антикризисное управление: Учебник / Под ред. Э.М. Короткова. – М.: ИНФРА – М, 2000. – 432 с.

3. Головко Т.В., Сагова С.В. Стратегічний аналіз: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. / За ред. д-ра екон. наук, проф. М.В. Кужельного. – К.: КНЕУ, 2002. – 198с.

4.     Фаріон І.Д.,  Савчук Л.І., Жукевич С.М. Діагностика і економічний аналіз в сфері послуг: Курс лекцій / За редакцією д.е.н., професора Фаріона І.Д. – Т.: Економічна думка, 2005. – 260 с.