Керстюк А. Ю., Семехіна Ю. С.

Буковинська державна фінансова академія

Проблеми модернізації Державної податкової служби України

 

Протягом тривалого часу класичний традиційний підхід до управління складними економічними системами в сфері державного управління, фінансів, опадаткування тощо грунтувався на уявленні, відповідно до якого результат зовнішнього керованого впливу був однорідним і лінійним, адже зумовлювався засадами командно-адміністративної системи, яка дозволяла отримати передбачений наслідок докладених зусиль відповідній схемі керуючого впливу.

Проте, як свідчить практика, багато зусиль виявляються марними, а інколи і завдають шкоди, якщо вони протистоять власним тенденціям функціонуванням складно організованих економічних систем і формацій, що й було однією з вагомих причин краху директивної економіки в усіх її сферах та призвело до необхідності розуміння внутрішніх законів розвитку, потреб і передумов організаціїї систем. Усвідомлене розуміння цього зумовило радикально трансформацію класичних уявлень про природу податкової системи і появу нової сфери податкового управління — податкового менеджменту.

У зв'язку з цим викликають науковий інтерес роботи зарубіжних авторів: Г. А. Александрова, Е. Альтмана, Б. Бекенферде, Р. Брейлі, М. Гелінга, Н. Здравомислова, Є. Євстигнєєва, В. Ковальова, Г. Курошевої, І. Мазура, Д. Мельника, Н. Радіонової, Н. Рустамбекова.

Серед вітчизняних варто відмітити О. Бірюкова, В. Вишневського, Н. Возіянова, Е. Короткова, Л. Лігоненка, В. Мартиненка, О. Мендрула, О. О. Терещенка,  В. М. Федосова та інших науковців.

Сьогодні вже дещо зроблено для реформування державного податкового менаджменту, зокрема, розроблено Концепцію программи модернізації Податкової служби України, проводяться зміни організаційної структури, застосовуються нові методи адміністрування податків, частково реформується податкове законодавство. Однак ще не вдалося створити достатні умови для ефективного розвитку підприємництва і, особливо, не досягнуто повного задоволення державних і соціальних потреб.

Відомо, що державний податковий менеджмент спрямований на забезпечення реалізації цілей державного управління, забезпечення найбільш ефективного перерозподілу національного валового доходу, що проявляється через цілеспрямованих вплив органів державної влади на систему оподаткування підприємств у відповідності з державною податковою політикою. Чітко визначена концептуально система цілей державного менеджменту оподаткування підприємств має фундаментальну важливість для здійснення високоефективного державного управління оподаткування підприємств.

Основні функції менеджменту податків у національній економіці виконує система державних органів, що організовують і контролють надходження податків та окремих видів неподаткових платежів. В умовах глобалізації та інтеграції економік функції менеджменту податків частково перерозподіляються і на міжнародній інститути публічної влади.

Трансформаційні процеси у розвитку фінансової системи України вимагають від органів державної податкової служби пошуку нових форм і методів податкового менеджменту. Так, Програмою модернізації державної податкової служби передбачено провести низку заходів з метою підвищення зрозумілості, чіткості та відкритості процесів реформування податкової системи. В межах цієї програми здійснено комплекс заходів щодо розробки та опису бізнес-процесів адмістрування податків з метою їх вдосконалення.

Оцінку стану виконання регулюючої функції податкового менеджменту можна розглянути через аналіз структури податкових надходжень. Він показав, що в Україні перевага надається непрямим податкам як основному джерелу податкових надходжень до бюджету. Це свідчить про фіскальну ефективність та значення непрямих податків. А також є індекатором надання в Україні переваги фіскальній функції замість регуляторної, яку найбільшим чином проявляє за економічною сутністю податок на прибуток підприємств.

Для ефективної організації державного податкого менеджменту органами Державної податкової служби потрібно розширювати їх повноваження, давати можливість проявляти їм ініціативу і тим збільшувати надходження до дохідної частини державного бюджету.

На сьогоднішній день в Україні зареєстровано близько 40 млн. фізичних осіб і 700 тис. юридичних осіб, які є платниками податку. Враховуючи, що за терміном “платник” приховано великий обсяг інформації, що його характеризує (форма власності, дані, рахунку в банках, сплати податків тощо), органи ДПС для прийняття своєчасних і зважених управлінських рішень повинні обробляти величезні обсяги інформації в стислі терміни. Отже, для ефективного функціонування податкової системи необхідно використовувати сучасні інформаційні технології, які базуються на сучасній комп'ютерній техніці і сучасному забезпеченні.

З цією метою в органах податкової служби створюється автоматизована система, яка призначина для автоматизації функцій всіх рівнів податкової служби по забезпеченню надходження податків, зборів та інших обов'язкових платежів, проведення комлексного оперативного аналізу матеріалів по оподаткуванню.

Створення ефективної високопрофесійної та підзвітної суспільству податкової служби, яка чітко реалізує державну податкову політику та програму Уряду України є остаточною метою запровадження Програма модернізації Державної податкової служби України. Це, в першу чергу, сприятиме виконанню закладених в бюджет показників його наповнення, а відповідно й належному рівню фінансування соціальної та гуманітарної сфер, що матиме суттевий вплив на рівень життя та соціального захисту населення, його ділову активність, ступінь довіри громадян до державних структур влади.

На центральному рівні функції з виконання зазначеної вище Програми модернізації покладені на Державну податкову адмінстрацію України а з її управління — на Департамент розвитку та модернізацію Державної податкової служби.

У 2009 році продовжується процес реформування державної податкової служби України в рамках проекту "Модернізація державної податкової служби України - 1" відповідно до Угоди про позику (Проект "Модернізація державної податкової служби України - 1") між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку. Було вжито заходів для модернізації організаційної структури, управління та основних операційних функцій органів державної податкової служби України, зокрема на виконання Стратегічного плану розвитку державної податкової служби України на період до 2013 року, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 7 квітня 2003 року N 160.

Зокрема, основними завданнями управління є впроваджження програми модернізації податкової служби України, створення та впровадження нових проектів та програм, спрямованих на підвищення ефективності адміністрування податків. Крім того, зазначенний підрозділ, який на сьогодні функціонує, виступає координатором діяльності структурних підрозілів при вдосконаленні функцій та процесів, покладених на податкові органи.

Література:

1.                               Звіт наглядової ради з питань реалізації програми модернізації Державної податкової служби України: 22.05.2009 р. // Вісник ПСУ. – 2009. – №28. – с. 40-45.

2.                               Покинтелиця В.М. Організаційна структура державної податкової служби: напрями реформування / В.М. Покинтелиця // Держава та регіони. – 2009. №2. – с. 157-163.

3.                               Романюк М.В. Напрямки удосконалення системи податкового менеджменту в Україні / М.В. Романюк // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - №2. – с. 41-45.

4.                               Новосад Л. Напрямки реструктуризації податкової системи в Україні / Л. Новосад, Н. Бенч // Світ фінансів. – 2009. - №3. – с. 56-64.