Экономические науки/7. Учет и аудит.

 

Сайнога Н.Д., Гудыма Е.С., Никитина Е.В.

 

Донецкий национальный университет экономики и  торговли

им. М. Туган- Барановского, Украина

 

ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ТА АНАЛІЗУ ДЕПОЗИТНИХ ОПЕРАЦІЙ У КОМЕРЦІЙНИХ

 

В сучасних економічних умовах проблема формування ресурсів набуває першочергового значення. Тепер для успішного функціонування та розширення діяльності банківської установи недостатньо залучити кошти за нижчою ціною, а розміщувати за вищою, для цього необхідно створювати ефективну систему управління банківською діяльністю.

 Масштаби діяльності  банків, які визначаються об'єктом його активних операцій, залежать від обсягу ресурсів, якими вони володіють. Більшість ресурсів комерційного банку сьогодні формуються завдяки  залученню коштів, в яких можна виділити кошти клієнтів, більшу частину яких складають депозити, та пасиви в управлінні (отримані банком кредити, виставлені на грошовий ринок довгострокові забов'язання та ін.). Саме депозитні внески, відіграють важливу роль у формуванні ресурсної бази банку, і слугують мірилом довіри та визнання діяльності банку вкладниками.

 Ціль статті - дослідити проблему розвитку депозитних операцій для формування ресурсної бази комерційного банку та зазначити специфічні якості існуючих депозитних інструментів. Визначити місце депозитних операцій у сукупній діяльності банку та розкрити роль депозитної політики комерційного банку в структурі механізму банківського менеджменту.

Депозити по умовам отримання, як  фізичних так і юридичних осіб поділяються на: депозити на вимогу ( забов'язання, які не мають конкретного терміну); строкові депозити (клієнт отримує кошти при настанні завчасно оговорених умов) [2, с.119].

Депозити на вимогу найбільш ліквідні. Основними недоліками депозитів на вимогу є: 1) для власників - низька депозитна ставка; 2) для банків – необхідність створення більшого оперативного резерву для підтримання ліквідності.

Строкові депозитні рахунки мають чітко встановлений строк, по таким депозитам виплачується фіксований процент і, як правило, існують обмеження по достроковому вилученню коштів. Перевагою строкових депозитів для клієнтів є отримання високого процента, а для банків – можливість підтримання ліквідності з меншим оперативним резервом. Недолік строкових депозитів для клієнтів – низька ліквідність і неможливість вільно користуватися коштами, на депозиті.

Довгострокові депозити вигідні банкам тим, що вони, як правило, мають значну часову тривалість і, відповідно, можуть слугувати джерелом довгострокових вкладень.

Недоліки довгострокових вкладів для банків полягають в наступному: 1) необхідність виплати підвищених процентів по вкладах і зниження, таким чином банківської маржі; 2) вплив різних факторів на депозити (політичні, економічні), що збільшує загрозу відтоку коштів з таких рахунків і відповідно зменшення ліквідності банків; 3) нездатність банка формувати такі ресурси на постійній основі.

У сучасних умовах всі комерційні банки повинні дотримуватись головних принципів депозитних операцій:

- депозитні операції повинні сприяти отриманню прибутку або створювати умови для його отримання в майбутньому;

- депозитні операції повинні бути різноманітні і здійснюватись з різними суб'єктами;

- особливу увагу в процеси організації депозитних операцій варто приділяти терміновим вкладам;

- повинен дотримуватись взаємозв'язок і погодженість між депозитними і кредитними операціями по строкам і сумам депозитів і кредитів;

- організовуючи депозитні і кредитні операції, банк повинен намагатись мінімізувати свої вільні ресурси;

- банк повинен розвивати банківські послуги, що сприятимуть збільшенню депозитних ресурсів [3, с.139.].

Аналіз ефективності банківських операцій дозволяє визначити рівень витрат або ступінь використання ресурсів. Після розрахунку показників ефективності операцій комерційного банку проводиться аналіз їх темпів росту і порівняння їх з темпом ринкових ставок по відповідним фінансовим інструментам, а також з темпами росту інфляції. При аналізі  витрат банку на власну діяльність проводиться додатковий порівняльний аналіз темпів росту даних витрат з темпами росту прибутку і банківського капіталу, що дозволяє оцінювати адекватність розміру витрат на власну діяльність її масштабу. Також для оцінки ефективності витрат на розвиток депозитних операцій оцінюється ефективність роботи працівників банку на основі коефіцієнтів, які визначають середні показники на одного працівника.

В умовах боротьби комерційних банків за клієнта, а відтак за якість обслуговування, постає потреба у використанні комбінованої системи оцінки ефективності банківських операцій. Для оцінки ефективності депозитних операцій банку, а паралельно і визначення потенціалу їх розвитку пропонується використати систему збалансованих показників, розроблену вченими Р. Капланом та Д. Нортоном.

Збалансові показники слід використовувати як засіб формування і розповсюдження бізнес-стратегії, а також як допомогу в створенні взаємозв'язку між індивідуальними, внутрікорпоративними ініціативами для досягнення загальної цілі.

Більшість банків концентрують свою увагу на удосконаленні існуючих операційних процесів, що за сучасних умов є звуженим розумінням досягнення конкурентних переваг. Для підвищення ефективності депозитних послуг комерційного банку необхідно застосовувати не тільки цінові методи ( зміна депозитних ставок), програма лояльності та інше, а й методи оптимізації процедур депозитного обслуговування клієнтів, з точки зору забезпечення клієнта необхідною інформацією або послугою на кожному етапі формуванні кінцевого продукту – задоволення потреби споживача.

Таким чином, можна зробити висновки,  що в статті досліджено проблеми розвитку депозитних операцій для формування ресурсної базі комерційного банку та зазначено специфічні якості існуючих депозитних інструментів. Визначено місце депозитних операцій у сукупній діяльності банку та розкрито роль депозитної політики комерційного банку в структурі механізму банківського менеджменту. Обґрунтовано напрями підвищення ефективності депозитного обслуговування клієнтів через оптимізацію внутрішніх бізнес-процесів, що ґрунтуються на використанні збалансової  системи показників.

 

Література:

1.     Банківські операції./ за ред.. д-ра екон. наук, проф.. А.М. Мороза. – К., КНЕУ, 2008. – 476 с.

2.     Миллер Р., Ван – Хуз Д. Современные деньги и банковское дело:Пер. С англ.. – М. ИНФРА – М., с.856.;

3.     Дмитрієва О.А. Оптимізація депозитної діяльності комерційного банку// Фінанси України. – 2008. - №5. – с.138-145.;

  1. Сбалансированная система показателей/ За ред. Р. Каплан, Д.Нортон -  М.: ЗАО «Олип-бизнесс», 2004.-210с.