К.п.н. Жукова О.С.

Донецький державний університет управління

ПРОБЛЕМА ГОТОВНОСТІ ДО ТВОРЧОЇ САМОРЕАЛІЗАЦІЇ МАЙБУТНІХ ВЧИТЕЛІВ МОЛОДШОЇ ШКОЛИ

 

Поняття "готовність" вивчається науковцями в двох напрямках - як ситуативна (локальна) та як довготривала (стійка), що залежить від усталених якостей особистості і потребує формування. Професійна орієнтація розглядається як комплекс психолого-педагогічних заходів, спрямованих на оптимізацію розкриття потенціальних можливостей особистості у відповідності з бажаннями, нахилами і здібностями.

О. Мороз розглядає структуру педагогічної готовності через складові: психологічна готовність (усвідомлення відповідності своїх особистісних якостей вимогам професійної діяльності; усвідомлена мотивація своїх прагнень до даної спеціальності); теоретична підготовленість до педагогічної діяльності; практична готовність до професії вчителя; світоглядна та загальна культура вчителя; необхідний рівень розвитку педагогічних здібностей; професійно-педагогічна спрямованість особистості вчителя.

Пошук рушійних сил готовності творчої самореалізації приводить до усвідомлення важливості самовираження вчителя в професійній діяльності. О. Олексюк підкреслює, що інноваційна діяльність сучасного фахівця полягає в спрямованості не на стереотипну працю, а на готовність розв'язувати нові художньо-творчі ситуації, розробляти методики формування нового культурного середовища, активно використовувати в ньому національні традиції.

Досліджуючи процес формування фахових умінь і навичок, готовність до творчої самореалізації майбутнього вчителя слід розглядати як інтегративну естетико-психолого-педагогічну якість, яка визначається динамічною стійкістю прояву багатомірних саморегулятивних функцій, що забезпечують якісну результативність. Даний процес поєднує процесуальні та змістовні аспекти і включає мету, засоби, зміст, методи, способи і результати формування готовності до творчої самореалізації. Його ефективність базується на таких основних принципах як взаємозв'язок, взаємодія, системність, особистісність і комплексність. Готовність студента-вчителя до творчої самореалізації - це прояв самостійного активного оперування знаннями, уміннями і навичками творчої діяльності при систематичних, стійких, вольових зусиллях, спрямованих на досягнення конкретної мети, усвідомлення пошуку шляхів для її здійснення, вибір варіативних засобів на основі проектування, структури виконавських дій. Отже, зовнішніми проявами її є ознаки: самостійність, активність і творчість.

Самовираження - це вища форма прояву творчого фактора в конкретних ситуаціях навчальної діяльності. Бути новатором і конкурентноздатним фахівцем має змогу тільки творча особистість, яка готова до самовираження та самореалізації. Готовність до дії це - стан мобілізації всіх психолого-фізіологічних систем, які забезпечують ефективність виконання певних дій. Поняття готовності до творчої діяльності має такі смислові відтінки: а) забезпечення необхідними знаннями, уміннями і навичками для успішного виконання творчих дій; б) незаперечне включення до реалізації програми творчих дій; в) погодження здійснювати нові творчі дії. Стан готовності до творчих дій визначається поєднанням факторів, які характеризують різні етапи її формування. Тому готовність до творчої самореалізації розглядається як продуктивне са­мовизначення майбутнього вчителя за допомогою мобілізації внутрішнього потенціалу інтелектуальних та творчих сил і їхнього прояву у різних видах педагогічної діяльності. При цьому, основною умовою творчої самореалізації майбутнього вчителя виступає вдосконалення професійних якостей, що проявляються психологічною, педагогічною, естетичною, технологічною та організаційно-методичною готовністю до функціонування. Ознаки готовності до творчої реалізації формуються під час самостійної виконавської діяльності, яка продукує індивідуальні професійні якості й реалізує особистісний творчий потенціал майбутнього вчителя. Самостійна творча діяльність студентів під час педагогічної практики допомагає не лише успішно виконувати навчальні програми, але й перевіряти якість засвоєння набутих знань, умінь і навичок, реалізувати власні потенціальні творчі можливості.

Отже, формування готовності до творчої самореалізації майбутнього вчителя слід розглядати як цілісний процес удосконалення, що ґрунтується на взаємодії та взаємозалежності двох рівнозначних сторін - суб'єктивної та об'єктивної, як нерозривного цілого.

Література:

1.Кривда Н.Ю. Проблема самореалізації особистості митця в сучасній естетико-
філософській думці // Етика, естетика і теорія культури: Наук. зб. Вип.. 36 / Ред. кол.: Л.Т.Левчук, А.Т.Гордієнко, В.І.Мазепа та ін.. - К.: Либідь, 1992. - С. 20-27.

2.Лазурський А.Ф. Альтруїзм: Психология личности. - М.: Узд-во МГУ, 1982. - С. 15-21.

3.Харченко П.В. Формування готовності до професійного саморозвитку у майбутнього педагога-музиканта: Автореф. дис. ... канд.. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти. - К., 2004. - 21 с.