Бєлкін І.В., Далєвська Т.А., Cвітлоокий А.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Рекламний трюк як спосіб впливу на людську свідомість

 

Гіпноз - тимчасовий стан свідомості, що характеризується звуженням його обсягу і різким фокусуванням на утриманні навіювання, що пов'язано зі зміною функції індивідуального контролю і самосвідомості.

      В сучасному світі з рекламою ми зустрічаємось по кілька раз на день. Як відомо, реклама – двигун торгівлі. Буває так, що рекламодавець використовує спеціальні трюки, хотрощі, щоб підвищити реальну цінність свого товару. І взяти з нас більше грошей, чим такий товар може коштувати. Такий товар може приносити нам не користь, а збиток. А це уже шахрайство. Основною метою реклами є привертання уваги і зацікавлення в цільовій аудиторії. У сучасному світі це дуже непросто. Бажання виділитись за будь-яку ціну спонукає до пошуку нестандартних інструментів промоції і нових способів залучення споживачів. [2.с.36-37].

Які ж все-таки виверти використовують рекламодавці, щоб змусити нас зайти з широко відкритими очима в магазин і купити товар чи послугу яка нам неймовірно сподобалася? Не відкриємо Америку, якщо скажемо, що левову частку всіх покупців складають жінки. І саме їх слід вивчити всі можливі прийоми. (табл.1).

Види рекламних трюків:

Гіпноз

Неповна інформація про ціну

Ілюзія вибору

Ілюзія попиту

Табл.1 Види рекламних трюків

Неповна інформація про ціну

Рекламодвці найчастіше замовчуюють певну інформацію про ціну свого товару, щоб тим самим привернути увагу цільової аудиторії. Наприклад: оформили кредит в банку на холодильник, зраділи, що ціна невелика, і виплатити її протягом року буде зовсім не важко, а в результаті віддали за річ на порядок більше, чим розраховували – просто забули врахувати реальну вартість кредиту, а нагадати про нюю вам ніхто не поспішив. Варіантів подібного «забування» існує дуже багато.[3.с.25]

Гіпноз

В даній ситуації рекламодавці використовуюють маніпулятивні елементи, за допомогою яких впливають на вашу підсвідомість і внаслідок чого ви підсвідомо хочете придбати цей товар за будь-яку ціну. Тобто, потенційному покупцю подається відповідний звуковий або графічний сигнал. Подається ціклічно, через певні проміжки часу. Психіка людини ловить періодичність. І тут психологи вставляють в рекламу наказ, який іде в підсвідомість, вбивається в голову покупця в обхід логіки і свідомості. Так, в той час як ви переглядаєте улюблені серіали, а ваш мозок пробирається інформація, що просто необхідно купити певний товар, що рекламується.[3.с.26]

Потрібно відмітити, що такі методи не рідко використовуються в практиці не тільки споживчої реклами, а й політичної. Потрібно думати, за кого голосувати.

Інколи обман свідомості і логіки проходить дещо іншим шляхом. Шляхом нерозпізнаного фонового звуку в рекламі. Використовується фраза-наказ. Накладається зі зрушенням на аналогічну фразу. І ще раз. І ще кілька раз. Виходить нерозпізнаний шум, який нагадує шум натовпу. Проте весь трюк в тому, що такий натовп говорить лиш одну фразу. І хоча логічно її практично не можна зрозуміти,  людський мозок її сприймає. І після декількох повторів може взяти до виконання стадного інстинкту[3.с.26-27].

Якщо ви помітили на екрані телевізора ознаки гіпнозу, то знайте – перед вами ворог. В такому випадку перемкніть канал і не проводьте експериментів над своєю психікою.

Ілюзія вибору

Перед покупцем завжди стоїть одне питання: бути чи не бути, купувати чи не купувати. Щоб обманути покупця в його реальному виборі, стараються зробити психологічну підміну. В більшості випадків при продажі непотрібного вам товару, покупцю дають вибір між двома моделями, питаючи: «Вам  чорну снносову хустинку чи білу?» якщо ви раніше не давали своєї згоди на купівлю, то знайте – вами намагаються маніпулювати. І саме правильніше – відкласти покупку в цьому магазині. Дати собі день, тиждень на роздуми і отримання поради від друзів[3.с.26].

Ілюзія попиту

Продавці виділяють в псохології покупця фактор масовості. «Робити як всі».Інколи підставні люди стоять перед прилавком, створюючи натовп. Просто в силу психологічного притягання в цьому натовпі зявляються все нові і нові люди. Покупці ретельно вивчають прилавок, який вони б не помітили, якби не такий натовп біля нього[5.с.37-38].

Лише метод покупки в натовпі не має нічого спільного з співвідношенням ціни і якості товару. Якщо ви бачите натовп біля прилавку – не спішіть приєднуватися. Ви можете підійти пізніше, коли люди розійдуться. І ретельно вивчити товар. Не дозволяйте своїм грошам танути через ефект масовості[3.с.27].

Таким чином, щоб не стати жертвою рекламних трюків акул капіталізму, потрібно дотримуватися простих правил ринкової безпеки. Перед тим як приймати кінцеве рішення, потрібно взяти паузу на вивчення всіх пропозицій, зібрати повну інформацію. І ніколи не спішити з покупкою!

Література:

1.     Реклама которую хочеться сьесть//Маркетолог.-2006.-№10.-с.30-32.

2.     Какая реклама полезна?//Маркетолог.-2007.-№6.-с.36-39.

3.     Рекламные трюки//Финансовая консультация.-2007.-№18.-с.25-27.

4.     К. Головинський. Прямая реклама//Зеркало рекламы.-2005.-№2.-с.45.

5.     Н.Гончарук, К.Портна. 99 гривень.Як оцінити ефективність рекламної компанії//Контракти.-2007.-№5.-с.36-42