Экономические науки/Экономика предприятия

Владимиров С.В., Морозова О.П.

Донбаський Державний Технічний Університет,

м. Алчевськ

ПОНЯТТЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Одним із найбільш важливих аспектів функціонування підприємств є інвестиційна діяльність. Для залучення інвестиційних ресурсів підприємство повинно відповідати ряду характеристик, тобто бути інвестиційно привабливим. Формування інвестиційної привабливості підприємства (ІПП) необхідно для: забезпечення конкурентоспроможності продукції і підвищення її якості; структурної перебудови виробництва; створення необхідної сировинної бази для ефективного функціонування підприємств; вирішення соціальних проблем: інвестиції необхідні для забезпечення ефективного функціонування підприємств, їхнього стабільного стану й у зв'язку з цим вони використовуються для досягнення подальшого розширення і розвитку виробництва; відновлення основних виробничих фондів; підвищення технічного рівня праці і виробництва та ін. [3].

Підприємство повинно максимально підвищувати свою інвестиційну привабливість для того, щоб інвестор вклав гроші саме в його проект, тому питання інвестиційної привабливості підприємства є дуже актуальним на сьогоднішній день, коли конкуренція за інвестиційні ресурси стає все жорсткішою.

В економічній літературі немає єдиного підходу до визначення сутності поняття «інвестиційна привабливість підприємства» (ІПП). Це питання розглядали як вітчизняні, так зарубіжні дослідники, зокрема І. О. Бланк, Ф. В. Бандурін, С. А. Буткевич, Ф.П. Гайдуцький, Л. О. Мамуль, Т А. Чернявська, Д. А. Епштайн, С. Естрин, К. Е. Mейер та інші, [2, 3, 4, 5, 8], і відповідно, кожен з дослідників має свою точку зору стосовно поняття ІПП та методів її оцінки, в основному відмінності полягають у аналізі різного набору фінансових показників, а в цілому іноді повторюють, а іноді доповнюють одна одну.

Однак це не зменшує актуальності дослідження підходів до визначення поняття інвестиційної привабливості підприємства в розрізі сучасних тенденцій розвитку економіки, переваги та недоліки яких наведені у таблиці 1.

Пропонується на основі аналізу методів оцінки рівня інвестиційної привабливості підприємства виявити сутність самого поняття «ІПП», тобто використаємо метод від зворотного.

Таблиця 1

Підходи до визначення поняття інвестиційної привабливості підприємства

 

Автори та їх підходи

 

Переваги підходу

 

Недоліки підходу

1

2

3

1.      На основі фінансового аналізу

 

1. Бланк І.О. «інвестиційна привабливість підприємства» - являє собою аналіз інвестиційної привабливості підприємства на основі фінансових показників таких як: фінансова стійкість, прибутковість, ліквідність активів та оборотність активів [1].

 

 

Зосередження уваги на напрямах інвестування та складових інвестиційної привабливості.

 

Недостовірність інформації при аналізі фінансових показників, їх розрахунку у часі.

 

2. Спеціалісти Агентства з питань запобігання банкрутства підприємств - визначають ІПП як розрахунок інтегрального показника інвестиційної привабливості підприємств, в якому відтворюються значення показників оцінки майнового стану, фінансової стійкості (платоспроможності), ліквідності активів, прибутковості інвестиційного об’єкта,

оцінки ділової активності, оцінки ринкової активності, скориговані відповідно до їхньої вагомості, та інших факторів[4].

 

Такий підхід дозволяє оцінити багато аспектів господарської діяльності шляхом розрахунку незначної

кількості показників, що дають характеристику поточного стану

об’єкта та не потребує значних витрат часу на проведення.

 

 

Підходу бракує конкретності та чіткості, що суттєво знижує можливість  його застосування практиками.

 

3. Коюда В.О., Лепейко Т.І. , Коюда О.П. «ІПП» - сукупність характеристик фінансово-господарських та управлінської діяльності підприємства, перспектив розвитку та можливостей залучення інвестиційних ресурсів на основі формалізації оціночних методів [5].

 

Добре, коли інвестора хвилюють конкретні показники, щоб не тратити кошти та час, оцінюючи психологічний аспект проблеми.

 

Підхід передбачає однозначну можливість формалізації оціночних методів, що залишає поза увагою психологічний аспект даної проблеми.

 

Продовження таблиці 1

1

2

3

2.      На основі вкладення грошей в цінні папери

 

4. Бочаров В.В. « ІПП» - досягнення мінімального ризику при вкладенні грошей у цінні папери тільки тих підприємств, які є стабільними та забезпечать отримання високого прибутку[5].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вкладення грошей у цінні папери дає змогу інвестору контролювати управлінням на підприємстві, отримувати постійний дохід у формі дивідендів.

 

Українські підприємства не можуть ефективно використовувати інструменти ринку цінних паперів, оскільки цей ринок знаходить ся на стадії становлення і є малоефективним.

 

5. Донцов С.С. «ІПП» - це надійність отримання прибутку при вкладанні грошей в цінні папери підприємства[8].

 

Можливість інвестора приймати участь в управлінні підприємством.

 

Цей підхід не враховує майбутніх перспектив

розвитку суб’єкта господарювання.

 

 

3. На основі психологічного аспекту

 

6. Нападовська І.В. «ІПП» – це системна сукупність потенційних можливостей вкладання коштів з метою отримання економічної ефективності у майбутньому як наслідок результатів минулої господарської діяльності потенційного об’єкта інвестування , суб’єктивно оцінювана інвестором[3].

 

 

 

 

 

 

Потенційна можливість може принести великий прибуток .

 

 

 

 

 

 

 

 

Підхід не містить зіставлення цілей інвестора з їх можливостями без ризикової реалізації, а також не враховує ступінь готовності інвестора прийняти на себе цей ризик.

 

 

 

 

 

Продовження таблиці 1

1

2

3

 

7. Чорна Л. О. «ІПП» – взаємозв’язок двох характеристик: з боку психологічного змісту інвестицій і з боку психологічної форми(привабливість)[2].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Якісна оцінка інвестиційної привабливості, яка буде враховувати ще й такі аспекти

як:привабливість продукції підприємства,

кадрова, інноваційна, фінансова, територіальна, екологічна і

соціальна привабливість, інвестиційний ризик.

 

Характеризується

необхідністю обробки значного обсягу

інформації для одержання бажаного

результату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необхідно відзначити, що інвестиційна привабливість підприємства - самостійна економічна категорія, що характеризується не тільки стійкістю фінансового стану підприємства, прибутковістю капіталу, курсом акцій і рівнем виплачуваних дивідендів. Разом із цим інвестиційна привабливість підприємства формується завдяки конкурентоспроможності продукції, клієнтоорієнтованості підприємства, що виражається в якнайповнішому задоволенні потреб споживачів. Важливе значення для підвищення інвестиційної привабливості підприємства має рівень інноваційної діяльності в рамках стратегічного розвитку підприємства. Слід зазначити, що задачі з реалізації інновацій є ведучими у всій системі чинників, що визначають рівень інвестиційної привабливості підприємства.

Отже, можна зробити висновок, що інвестиційна привабливість підприємства (ІПП) - це його інтегральна характеристика як об'єкта майбутнього інвестування з позиції перспектив розвитку (динаміки обсягів продажу, конкурентоспроможності продукції), ефективності використання ресурсів і активів, їхньої ліквідності, стану платоспроможності і фінансової стійкості, а також низки неформалізованих показників (професійні здібності керівництва, галузева та регіональна приналежність підприємства, стадія життєвого циклу, добросовісність підприємства як партнера).

Проте,  проблема залучення інвестицій у підприємство потребує подальшого дослідження, особливо треба приділити увагу методам оцінки інвестиційної привабливості підприємства, зведення її результатів у інтегральний вид та його інтерпретацію.

 

Література:

 

1.      Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент.- К.: МП "ИТЕМ" ЛТД,

"Юнайтед Лондон Лимитед", 1995.-448 с.

2. ІвановС.В. Оцінка інвестиційного потенціалу регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук.пр. 2004.–Т.21 , 191. –С. 100-103.

3. Крейнина М. Н. Анализ финансового состояния и инвестиционной

привлекательности акционерных обществ в промышленности, строительстве и торговле.- М.: Дело и Сервис, 1994.-256 с.

4. Підходи до визначення інвестиційної привабливості підприємства [електронний ресурс] режим доступу http://www.ukrstat.gov.ua/

5.                 Інвестиційна привабливість підприємства [Електронний ресурс]: Режим доступу: http://www.in.gov.ua/

6.                 Балацький О.Ф., Теліженко О.М., Соколов М.О. Управління інвестиціями: Навч. посібник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2004. – 232 с.

7.                Гайдуцький А. П. Оцінка інвестиційної привабливості економіки // Економіка і прогнозування. – 2004. – № 3. – С. 119-128.

8.                Донцов С.С. Оценка инвестиционной привлекательности предприятия посредством анализа надежности его ценных бумаг //Финансовый менеджмент. – 2003. – № 3. – С. 78-84.