Копитко М.І., кандидат економічних наук,

                                    Львiвський державний унiверситет внутрiшнiх справ                             

                                               Мельничук Х.І, курсант,

                                       Львівський  державний  університет внутрішніх справ

 

Проблеми у забезпеченні фінансової безпеки

суб’єктів господарювання

 

До суб’єктів господарювання відносять підприємства, установи і організації. У своїй діяльності суб’єкти господарювання  потребують належного економічного забезпечення, адже  на сьогоднішній день економіка України знаходиться на перехідному етапі від планової економічної системи до ринкової економіки. За умов планової економіки всі суб’єкти господарства були державними і за їх організацію роботи, зокрема, і за розподіл коштів відповідала держава, боролася з різними небезпеками, з якими стикалося підприємство (зовнішніми і внутрішніми). У системі ринкової економіки суб’єкти господарства отримали економічну самостійність, яка полягає в тому, що підприємство самостійно розпоряджається своїми коштами, організовує виробництво, реалізує свої товари, безумовно це є позитивним фактором, адже керівництво господарства безпосередньо зацікавлене в його розвитку, оскільки більшість господарств знаходяться у приватній власності.  Тому саме тепер стало популярним питання щодо забезпечення економічної безпеки діяльності суб’єктів господарювання. В умовах ринкової економіки, основною складовою є фінанси, які вважаються рушієм, або так званим  «двигуном», який забезпечує роботу будь-якого господарства. Фінанси є однією із основних складових, для функціонування будь-якого підприємства, бо якщо  не має грошей не буде належно функціонувати  кадрова складова підприємства тобто будуть відсутні кваліфіковані робітники, високоінтелектуальний персонал, відсутнє використання новітнього устаткування, а також не буде забезпечуватися належний рівень екологічних та технічних умов праці. Тобто, фінансова складова є «фундаментом», однією із основних підвалин розвитку підприємства. Фінансова безпека суб’єктів господарювання, є  однією із основних складових безпеки підприємств, адже  на сьогоднішній день існує дуже багато проблем і загроз пов’язаних із цією сферою. Але щоб зрозуміти і розв’язати ці проблеми потрібно врахувати складові поняття «фінансова безпека підприємства». На даний момент це поняття дуже актуальне і вивчається багатьма економістами, тому існує багато тверджень цього поняття, і не існує  єдиного.

Отже, фінансова безпека суб’єктів господарювання» - це складова структури економічної безпеки підприємства, яка визначає стан захищеності фінансової сфери підприємства  від різного роду загроз , які притаманна йому  і включає в себе заходи щодо забезпечення досягнення найбільш ефективного використання ресурсів і конкурентноздатності  підприємства на ринку.

Особливостями фінансової безпеки підприємств є:

-  система забезпечення фінансової безпеки підприємств є цілісною, адже включає в себе кадровому, технічну, екологічну, інформаційну складову підприємства;

-  програма системи забезпечення фінансової безпеки підприємства є унікальною і розробляється окремо для кожного підприємства, адже кожне підприємство розвивається по-різному ;\

-  фінансова безпека підприємства безпосередньо залежить від стану економіки держави,  адже держава [створює і регулює економічні умови діяльності підприємств ] до них відноситься здійснення антимонопольної політики, регулювання ринку,системи оподаткування,  інвестиційних  і інформаційних процесів.

Загрози фінансової безпеки підприємств представлені на рис. 1.

Загрози         фінансовій   безпеці

                          

            Рис.1  Загрози фінансової безпеки підприємства

Зовнішні загрози    це різні негативні дії, які доводять підприємство до кризового становища, або погіршують  конкурентноздатність  підприємства на ринку.

До зовнішніх загроз відносять:

-  спекулятивні операції на ринку цінних паперів;

-  недобросовісна конкуренція;

-  недостатній контроль бізнесу з боку держави;

-  лобіювання конкурентами недостатньо виважених рішень органів влади;

-  незаконне заволодіння майном окремими особами – рейдерство;

-  також до зовнішніх загроз фінансовій безпеці підприємств належать  форс-мажорні обставини стихійні лиха, воєнні конфлікти, а також форс мажорні обставини економічного характеру(економічна криза, блокада, ембарго,несприятлива, або різка зміна курсу валюти, обвал фондових бірж) [2, с.25].

Внутрішні загрози – це недосконала діяльність самого підприємства, або різні прорахунки персоналу підприємства через які підприємство неефективно проводить фінансові  операції, виробляє не конкурентно-здатний товар, що негативно впливає на діяльність підприємства.

 До внутрішніх загроз відносять:

-  неефективне фінансове планування та управління активами;

-  малоефективна ринкова стратегія;

-  помилкова ціньова і кадрова політика;

-   прорахунки менеджерів [2, с.25].

Ризик -  це ймовірність виникнення збитків або недодержання прибутків порівняно з варіантом що прогнозується [1, с.159]. Але з іншого боку ризик є характерною ознака діяльності підприємства, тому  що без нього неможливий прогрес, розвиток будь-якого суб’єкта господарювання, адже коли керівник того чи іншого суб’єкта господарювання приймає якесь рішення то він піддається небезпеці через різні загрози, які були зазначені вище. Для цього кожний керівник повинен зазделегідь передбачити і урахувати усі загрози у сфері фінансової безпеки підприємства – фінансовий ризик.

Ризик можна поділити на:

-  Валютний ризик

-  Кредитний ризик

-  Інвестиційний ризик [1, с.162].

З вище зазначеного можна зробити висновок, що на сьогоднішній день існує багато проблем на шляху у діяльності суб’єктів господарювання. І усі ці проблеми ґрунтуються на загрозах фінансовій безпеці суб’єктів господарювання. Однією з основних проблем діяльності  господарств в Україні є недобросовісна конкуренція, яка потребує негайного вирішення адже через цю проблему багато підприємств малого і середнього бізнесу не можуть працювати. Бо недобросовісна конкуренція тягне за собою монополізацію ринку, яка полягає в тому, що кожна фірма має над своєю продукцією так звану монопольну владу, тобто фірма може підвищувати і знижувати ціни на свою продукцію не залежно від дій конкурентів і тим самим не дозволяє вийти на ринок більш економічно слабшим фірмам.

Таким чином, можна стверджувати, що забезпечення фінансової безпеки підприємства, а також боротьба з різними видами загроз пов’язаних з фінансовою сферою підприємства забезпечить його ефективну діяльність і конкурентноздатність на ринку.

 

Література

1. Основи економічної безпеки України: Навч. посібник / [А. І. Берлач, Т. В. Філіпенко]; – К. 2009. – 300 с.

2. Економічна безпека підприємств, організацій та установ: Навч. посібник [для студ. вищ. навч. закл.] / [В. Л. Ортинський, І. С. Керницький, З. Б. Живко та ін.]; – К.: Правова єдність, 2009. – 544 с.

 

 

 

-