Виногородська Н.В.

Науковий керівник: к.е.н., ст. викладач Мельничук О.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Сучасний стан та удосконалення експортно-імпортних

операцій в Україні

Процес змін, що спостерігається в даний час в Україні, проникнув в усі сфери економічного життя. Ринкова економіка створила широкі можливості для здійснення зовнішньоекономічної діяльності, для валютної самостійності фірм. Унаслідок появи Уповноважених банків, що одержали ліцензію Центрального Банку України на проведення валютних операцій, значно розширилася сфера функціонування валютного механізму. У цих умовах експортно-імпортні операції стають однією з основ товарного обігу в Україні і джерелом валютних надходжень організацій - резидентів. У зв'язку з великою увагою, що приділяється сьогодні зовнішньоторговельним операціям з боку суб'єктів економічної діяльності, виникає потреба в аналізі особливостей процесу міжнародної торгівлі і факторів, що впливають на її кінцевий результат для кожної зі сторін.

Проблемні питання, які пов’язані з вивченням експортно-імпортних операцій досліджували у своїх роботах такі вчені, науковці та дослідники, як  Максименко І.О., Бокій В.І., Носова Н.І., Нижник В.М., Войнаренко М.П., Тарасенко І.О., Захожай В.Б., Уланчука В.С., Чаленко Н.В., Бражко О.В., Кредісов А.І., Торгова Л.В., Хитра О.В., Мурована Л.В., Стовпа Т.А., Адвокатова Н.О. та ін.

Метою дослідження є аналіз сучасного стану експортних та імпортних операцій в Україні та шляхів їх покращення в умовах розвитку ринкової економіки в Україні.

Основною умовою успішного здійснення експортно-імпортних операцій є дослідження зовнішньоекономічної політики держави партнера та її впливу на кінцевий економічний ефект, а також вибір надійного іноземного контрагента.

Основною проблемою експортно-імпортних операцій залишається формування негативного зовнішньоторговельного сальдо. Для визначення основних причин, які сприяють цьому розглянемо сучасний стан експортно-імпортних операцій.

За результатами 2012 року в Україні експорт товарів та послуг склав 68809,8 млн. дол. США, імпорт – 84658,1 млн. дол. США. Розглянувши відповідний період 2011 року можна простежити, що експорт збільшився на   0,6 %, а імпорт на  2,5 %.

Серед надання послуг з України найбільше експортуються транспортні послуги (67,1% від їх загального обсягу) та  рiзнi дiловi, професiйнi та технічні послуги (12,8%). Серед товарів найбільше експортуються недорогоцінні метали та вироби з них (33,7%), мінеральнi продукти (13,1%) та механічне обладнання (11%).

Найбільшу питому вагу в імпорті займають транспортні послуги (21,2%) та фінансові послуги (19,9%). Серед товарів найбільшими обсягами в Україну ввозяться такі товари як мінеральні продукти (34,8% від загального обсягу імпорту) та механічне обладнання (13,4%), дана тенденція зберігається протягом останніх років без змін.

Найсуттєвіші експортні поставки здійснювались до Російської Федерації - 25,6% від загального обсягу експорту (залізничні локомотиви, чорні метали, механічні машини), Туреччини - 5,4% (чорні метали, жири та олії тваринного або рослинного походження, добрива), Єгипту - 4,2% (зернові культури, чорні метали, жири та олії тваринного або рослинного походження), Польщі - 3,7% (чорні метали, руди, шлак і зола, насіння і плоди олійних рослин), Італії (чорні метали, насіння і плоди олійних рослин) та Казахстану (залізничні локомотиви, вироби з чорних металів) - по 3,6%, Індії - 3,3% (жири та олії тваринного або рослинного походження, нафта і продукти її перегонки) [1].

У 2012 році експорт перевищував імпорт. Зовнішньоторговельне сальдо станом на 2012 рік було відємне, і становило  – 15848,3 млн. дол. В порівнянні з 2011 роком сальдо зросло на 30,5%. Негативне сальдо спостерігається впродовж останніх років, і має тенденцію до збільшення з кожним роком. Коефіцієнт покриття експортом імпорту склав 0,81%. Україна здійснювала зовнішньоторговельні операції послугами з партнерами із 199 країн світу.

Головними напрямами у вирішенні проблемних питань при здійсненні експортно-імпортної діяльності підприємств України мають бути:

-       забезпечення функціонування механізмів кредитування і страхування експорту за участю держави, а також надання державних гарантійних зобов’язань щодо експортних кредитів;

-       розробка нових видів унікальної продукції з високим технічним рівнем;

-       формулювання експортної стратегії [2];

-       створення системи зовнішньоторговельної інформації і інформаційно-консультативних служб, що включали б їх регіональні і закордонні представництва;

-       гнучка податкова, цінова, депозитна, кредитна, фінансова і валютна політика, що стимулює диверсифікацію експортно-імпортних операцій;

-       сприяння заходів щодо інтеграції економіки в європейські і світові господарські об’єднання та організації [3].

Отже, експортно-імпортні операції відіграють значну роль у розвитку економіки України, і для їх покращення необхідна організація оперативної роботи державних органів щодо активного просування української експортної продукції на зовнішні ринки та захист інтересів вітчизняних експортерів за кордоном.

Література

1.       Офіційний сайт Державної служби статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу :  http://www.ukrstat.gov.ua.

2.       Голованенко Н.В. Особливості експортно-імпортних операцій підприємства України / Н.В. Голованенко // Вісник Черкаського університету. – 2013. – С. 60-62.

3.       Юхименко В.В. Експортний потенціал України / В.В. Юхименко // Політика і час. – 2013.– №12. – С. 35–41.