Современные информационные технологии/3.Программное обеспечение

К.е.н. Степова С.В., Майданюк Є.В.

Вінницький торговельно-економічний  інститут, Україна

Сучасний стан та особливості розвитку інформаційних технологій в Україні

Сучасний період розвитку суспільства характеризується сильним впливом на нього комп'ютерних технологій, які проникають в усі сфери людської діяльності, забезпечують розповсюдження інформаційних потоків у суспільстві, утворюючи глобальний інформаційний простір. 

Інформаційна технологія – це сукупність методів, виробничих процесів та програмно-технічних засобів, об’єднаних у технологічний ланцюжок, що забезпечує виконання інформаційних процесів з метою підвищення їхньої надійності та оперативності і зниження трудомісткості ходу використання інформаційного ресурсу, а також інформаційні технології – одні з найважливіших досягнень діяльності людства [1].

Використання інформаційних технологій дає можливість створити сприятливі умови для розвитку економіки, стимулювати зростання продуктивності праці та підвищення заробітної платні, полегшити організацію комунікацій на всіх рівнях управління, швидко знижувати матеріало- та енергоємність окремого виробництва і національної економіки в цілому.

Цією проблемою зацікавлені багато науковців і дослідників, таких як Білуха Т.М., Барановський М.Т., Бутинець, Ф.Ф. Івахненков С.В., Осадчий Ю.І., Шуремов Е.Л. та інші, адже вона є досить актуальною на сьогоднішній день. Їх праці є основою для подальшого розвитку інформаційних технологій.

Розвиток телекомунікаційної та обчислювальної техніки, висока швидкість обміну інформацією дозволяють аналізувати поняття глобального інформаційного суспільства.

Використання новітніх інноваційних технологій та сучасної техніки приводить до автоматизації збору та обробки даних, реалізації різних ідей, нових способів отримання конкурентної переваги [3].

Аналіз цього питання показав, що  інформаційні технології (ІТ) розглядають як  цілеспрямовану організовану сукупність інформаційних процесів з використанням засобів обчислювальної техніки, що забезпечують високу швидкість обробки даних, швидкий пошук інформації, розосередження даних, доступ до джерел інформації незалежно від місця їх розташування [2].

Сучасний стан ІТ характеризується наступними положеннями:

·       наявність великої кількості програмно-апаратних комплексів та платформ для ефективного управління і супроводу виробництва, промислово функціонуючих баз даних і сховищ знань великого обсягу;

·       міжнародні угоди, стандарти і протоколи обміну даними;

·       розширення функціональних можливостей ІТ, що забезпечують розподілену роботу баз і сховищ даних з даними різноманітної структури і змісту;

·       створення локальних та інтегрованих проблемно-орієнтованих ІС різного призначення на основі потужних серверів та локально-обчислювальних мереж;

·       включення в ІС спеціалізованих інтерфейсів користувача для взаємодії з експертними системами.

Найбільш актуальними їх тенденціями розвитку є:

·       ускладнення інформаційних продуктів (послуг);

·       здатність до взаємодії, сумісність технічних і програмних засобів; 

·       ліквідація проміжних ланок при взаємовідношенні постачальників і споживачів;

·       глобалізація ринку інформаційного продукту;

·       конвергенція – усунення відмінностей між виробами та послугами, інформаційним продуктом та засобами.

Це призводить до здійснення розподілених персональних обчислень, створення потужних систем комунікацій, систем електронної торгівлі та усунення проміжних ланок в системі підприємство - зовнішнє середовище.

Україна за рівнем розвитку інформаційних технологій у світі посідає 75 місце (дані 2011). Такі дані оприлюднила міжнародна громадська організація Всесвітній економічний форум у своїй шостій щорічній доповіді. У попередньому рейтингу Україна займала 76 позицію. Єдина конкурентна перевага, яку має наша країна в цьому аспекті, це традиційно сильні IT-кадри, тобто в Україні дуже високий рівень підготовки програмістів. Україна є одним зі світових центрів офшорного програмування.

У складеному рейтингу лідирує Данія - завдяки зразковій нормативно-правовій базі і чіткій політиці держави з поширення інформаційних технологій.

Друге місце зайняла Швеція, яка за 2006 рік піднялася на шість позицій, ставши однією з країн із найбільшим ростом ІТ - сектору економіки. Також у першу трійку потрапив Сінгапур. У першу десятку увійшли Фінляндія, Швейцарія, Нідерланди, США, Ісландія, Великобританія і Норвегія.

США, лідер рейтингу минулого року, опустилися на 7 місце. Росія зайняла лише 70 місце, піднявшись, у порівнянні з торішнім рейтингом, на дві позиції. Найнижчий рівень розвитку інформаційних технологій спостерігається в африканських країнах.

Всього розглядалося більше 122 країн, які оцінювалися за впливом інформаційних і комунікаційних технологій на їхній розвиток і конкурентноздатність.

2009 року KPMG внесла Львів у список 30 міст світу з найбільшим потенціалом розвитку інформаційних технологій.

Україна накопичила значний потенціал в інформаційних технологіях. Її національною конкурентною перевагою є діяльність з їх розробки. Але Україна як товаровиробник може бути витиснута з найбільш перспективних світових ринків через відсутність обґрунтованої державної політики. Розробка інформаційного суспільства в Україні має базуватися на узгодженості дій усіх гілок влади. Розв’язання проблем відсталості інформаційних технологій в Україні вимагає саме загальнодержавного підходу.

Отже, одним із засобів керування розвитку інтелекту і підвищення його організованості на сучасному етапі є інформатизація суспільства, що ґрунтується насамперед на розвитку інформаційних комп’ютерних технологій. Значення інформаційної технології величезне. Головними, визначальними стимулами розвитку інформаційної технології, є соціально-економічні потреби суспільства, і саме зараз суспільство як ніколи зацікавлене в якомога швидшій інформатизації та комп'ютеризації всіх без винятку сфер діяльності.

Дуже важливою властивістю інформаційної технології є те, що для неї інформація є не тільки продуктом, але і вихідною сировиною. Особлива роль приділяється всьому комплексу інформаційної технології і техніки в структурній перебудові економіки убік наукоємності. Більш того, інформаційна технологія є свого роду перетворювачем всіх інших галузей господарства, як виробничих, так і невиробничих, основним засобом їхньої автоматизації, якісної зміни продукції і, як наслідок, їх переходу частково або цілком у категорію наукомістких.

Безсумнівною перевагою інформаційної технології є те, що вона сама створює засоби для своєї еволюції. Формування системи, що само розвивається - найважливіший підсумок, досягнутий у сфері інформаційної технології.

Таким чином, усі вищевикладені риси інформаційної технології вказують на те, що вона й у майбутньому залишиться самим перспективним видом технології, що допомагає людині впевнено крокувати шляхом прогресу.

Список використаної літератури

1.     Какорін  М.О. Інформаційні технології як фактор інновацій у глобальній фінансовій системі.// Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. - №7- 2010.- С. 106-109.

2.     Пацай Б.Д. Роль інформаційних технологій в управлінні фінансовими ресурсами підприємств.// Фінанси України. - № 8 – 2011. – С.82-84.

3.     Шандра В.М. Застосування інформаційних технологій в забезпеченні технологічного оновлення економіки на інноваційній основі.// Актуальні проблеми економіки. - №10 – 2008. – С.220-223.