Математика/1.Дифференциальные и интегральные уравне­ния

 

Д.ф.-м.н. Городецький В. В., к.ф.-м.н. Мартинюк О. В.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича,Україна

 

Властивості фундаментального розвязку еволюційного рівняння із псевдо-Бесселевим оператором

Як відомо, багато різних операторів формально можна подати у вигляді , де ,  – певні інтегральні перетворення (Фур’є, Бесселя, Фур’є-Бесселя, Фур’є на півосі та ін.), визначені в тому чи іншому просторі. Значна кількість праць присвячена вивченню властивостей оператора , а також дослідженню еволюційних рівнянь з оператором  у випадку, коли , де  – перетворення Фур’є. Властивості оператора  істотно залежать від символа  цього оператора. До класу псевдодиференціальних рівнянь слід віднести еволюційні рівняння з псевдо-Бесселевим оператором , де  є однорідним, негладким у точці  символом. Для еволюційних рівнянь з псевдо-Бесселевими операторами з гладкими символами задача Коші вивчалася у роботах багатьох математиків, а для еволюційних рівнянь з псевдо-Бесселевими операторами [1] з однорідними, негладкими у фіксованій точці символами на даний час вона досліджена не достатньо. У даній роботі досліджуються властивості фундаментального розв’язку еволюційного рівняння з псевдо-Бесселевим оператором.

Нехай , :  – неперервні, парні на  функції, диференційовні, монотонно зростаючі й необмежені на , , причому функція  опукла (донизу) на , тобто: а) : ; б)  : ; в)  : . Припускаємо, що:   : , , , , , де  та  – фіксовані параметри [2].

Символом  позначимо сукупність усіх неперервних, парних на  функцій : , нескінченно диференційовних на , для яких

.

          Нехай  – фіксоване число з множини . На функціях з простору  визначене перетворення Бесселя  [3]:

 де  – нормована функція Бесселя;  – парна на  функція і .

Нехай . Введемо в  структуру зліченно-нормованого простору за допомогою норм

           

де , , ,  – фіксований параметр. Збіжність у просторі  – це збіжність за кожною нормою , .

Перетворення Бесселя неперервно відображає  на простір .

У просторі  оператор узагальненого зсуву аргументу  є визначений і неперервний.

Символом  позначатимемо простір усіх лінійних неперервних функціоналів над відповідним простором основних функцій зі слабкою збіжністю, а його елементи називатимемо узагальненими функціями.

Оскільки в просторі  визначена операція узагальненого зсуву аргументу, то згортку узагальненої функції  з основною функцією задамо формулою , , при цьому  для довільної основної функції .

Нехай . Якщо , , і із співвідношення  при  за топологією простору  випливає, що  при  за топологією простору , то функціонал  називається згортувачем у просторі .

Перетворення Бесселя узагальненої функції  визначимо за допомогою співвідношення , , . З властивостей лінійності і неперервності функціоналу  та перетворення Бесселя випливає лінійність і неперервність функціоналу , заданого на просторі . Отже, .

Нехай :  – неперервна, парна на  функція, однорідна порядку , нескінченно диференційовна на , похідні якої задовольняють умову:

                     (1)

З (1) випливає, що функція  є мультиплікатором у просторі .

          Розглянемо оператор : , який визначимо за допомогою співвідношення ,  (тут  – обернене перетворення Бесселя, яке неперервно відображає  на ). Із властивостей перетворення Бесселя (прямого й оберненого) випливає, що  – лінійний і неперервний псевдо-Бесселевий оператор.

Розглянемо еволюційне рівняння з оператором  вигляду

                                   (2)

де :  – неперервна функція, інтегровна на . Під розв’язком рівняння (2) розумітимемо функцію , яка задовольняє це рівняння.

Фундаментальним розв’язком рівняння (2) є функція , , де .

Функція  володіє наступними властивостями.

Лема 1. Функція , як функція , є елементом простору .

Лема 2. Для функції  та її похідних справджуються оцінки

 

          Лема 3. Функція , , як абстрактна функція параметра  із значеннями в просторі , диференційовна за .

Лема 4.  при  у просторі  (тут  – дельта-функція Дірака).

 

Література:

1.     Городецький В. В., Ленюк О. М. Еволюційні рівняння з псевдо-Бесселевими операторами // Доп. НАН України. – 2007. – №8. – С.11-15.

2.     Мартинюк О. В., Городецький В. В. Задача Коші для сингулярних еволюційних рівнянь з необмеженими за часом коефіцієнтами // Доповіді НАН України. – Київ, №2, 2012. – С.19-24.

3.     Левитан Б. И. Разложение по функциям Бесселя в ряды и интегралы Фурье // Успехи мат. наук. – 1951. – Т. 6, вып. 2. – С. 102-143.