Педагогічні науки/Дистанційна освіта

Ящук О.Л.

НТУУ «КПІ»

Дистанційне навчання іноземним мовам

Швидкий розвиток інформаційно-комунікаційних технологій зробив свій внесок в усі сфери суспільної діяльності. Інформаційно-комунікаційні технології дуже швидко та динамічно розвиваються та розширюють межі наших можливостей. Велике значення інформаційні та комунікаційні технології мають і в розвитку освіти. Використання сучасних комп’ютерних технологій відкриває великі можливості перед передагічними працівниками та студентами. Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в навчальний процес дозволяє розробляти нові методи та засоби вивчення різноманітних дисциплін, дає можливість швидко та ефективно засвоювати навчальну інформацію, зробити заняття більш цікавими та різноманітними, стимулювати наукову діяльність студентів, розвивати інтерес студентів та викладачів до предмету вивчення.

Найважливішою перевагою впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освітній простір є можливість дистанційного навчання, що з часом стало не просто одним з шляхів навчання. Дистанційне навчання є безумовно ефективним та актуальним оскільки дозволяє подолати обмеження в часі та можливостях. В сучасному умовах дистанційне вивчення іноземних мов являється надзвичайно ефективним, оскільки є швидким та якісним засобом для зручного оволодіння іноземною мовою, що стало вже необхідною умовою для успішної реалізації майбутнього фахівця в професійній та особистій сфері. Можливість швидкого та успішного вивчення іноземних мов або ж вдосконалення вже отриманих раніше знань, відкриває дистанційне навчання.

Ефективність дистанційного вивчення іноземних мов найбільшою мірою залежить від інформаційних та телекомунікаційних систем, оскільки саме вони дозволяють подолати всі обмеження можливостей студентів. Студенти не лише мають можливість подолати такі проблеми як брак часу та необхідність слідувати графіку, а також відчувають необхідність навчатись за власним бажанням. Важливим фактором ефективності дистанційного вивчення іноземних мов є регулярні заняття, проте в той же час студенти самі можуть вибирати зручний для себе час та визначати тривалість занять. Також успішність дистанційного навчання досягається завдяки постійним тестуванням та контролю, а будь-які питання, що виникають у студента, він може вирішити за допомогою електронної пошти, або ж встановлювати зв'язок зі своїм викладачем онлайн. Таким чином, головною перевагою дистанційного навчання іноземним мовам є можливість студентам з віддалених місць встановлювати зв'язок з викладачем через комп’ютер та вивчати іноземну мову в будь-який зручний для нього час. Зв'язок між викладачем та студентом може встановлюватись через Інтернет завдяки синхронним та асинхронним засобам комунікації, таким як чат, відео конференція, електронна пошта та форум.

Програми дистанційного вивчення іноземних мов дають можливість постійно бути на зв’язку і швидко засвоювати основи предмета, який вивчають. Саме тому вивчення іноземних мов звертається за допомогою до інформаційних технологій з метою досягти високого рівня засвоєння даної дисципліни.

Варто відзначити існуючі види дистанційного навчання та вибрати найбільш придатний для вивчення саме іноземних мов. Існують наступні моделі дистанційного навчання, як мультимедійне навчання, освітні програми дистанційного навчання, програми за типом екстернату та змішаний тип навчання. В навчання іноземним мовам найчастіше використовують такий інноваційний метод, як змішаний спосіб. Такий метод дозволяє поєднувати традиційне навчання з онлайн навчанням та доповнюється за допомогою вебінарів, семінарів, лабораторних та практичних занять. Перевагами  такого змішаного методу навчання є можливість студентів навчатись в режимі онлайн та те, що всі студенти мають можливість отримувати доступ до навчального матеріалу і отримувати інформацію на відстані. Метою такого методу є розвиток та вдосконалення мовленнєвих навичок з читання, письма, аудіювання, говоріння та граматики.

Можна виділити наступні форми дистанційного вивчення іноземних мов, як радіо заняття, теле заняття мережеві заняття. Також існують такі форми занять, як факультативні, лекційні, практичні та заняття з метою перевірки та оцінювання. Всі вищеперераховані види дистанційного навчання забезпечуються завдяки навчально-методичним матеріалам та підручникам.

Визначимо функції, які виконує дистанційне навчання іноземним мовам. По-перше, дистанційне вивчення іноземної мови стає альтернативою традиційним аудиторним заняттям; по-друге, спрямоване на сучасний розвиток освіти з можливістю практичної перевірки знань. Іншою важливою функцією стає покращення рівня володіння іноземною мовою самого викладача, оскільки професійна мета викладача полягає не лише в його знанні мови, а в тому як він може передавати свої знання іншим. Програми дистанційного навчання повинні присвячувати більшу частину часу  на практичне застосування іноземної мови та на спілкування.

Бузумовно, викладач дистанційного курсу іноземної мови повинен мати високу кваліфікацію та глибокі знання з іноземної мови. Викладач має бути обізнаним в роботі з апаратною та програмною складовими та повинен мати підтвердження у вигляді сертифікатів та дипломів про підвищення кваліфікації. Викладач повинен володіти навичками роботи з технологічними засобами дистанційного навчання, що допоможуть вільно працювати та навчати студентів.

Можливість використання комп’ютерних та інформаційних засобів в дистанційній освіті та у вивченні іноземних мов, зокрема, відкриває великі перспективи. Позитивними властивостями дистанційного навчання іноземним мовам є можливість долати час та відстань.

Кожна з програм дистанційного навчання іноземній мові має свій базовий підручник, що містить основну інформацію та відповідає програмі дисципліни. Також можливим є застосування додаткових матеріалів навчання, таких як аудіо та відео матеріали, методичні розробки для всіх видів мовленнєвої діяльності. Навчальні матеріали можуть представлятись у формі лекцій, презентацій, аудіо та відео записів та текстів.

Студенти, які вивчають іноземну мову дистанційно зазвичай оцінюються поточно, тобто під час усього курсу навчання отримують бали за виконану домашню роботу, завдання з аудіювання та читання, письмові тестові роботи з перевірки граматики та лексики, усні завдання. Ефективна та успіша реалізація цілей дистанційного вивчення іноземних мов значно залежить від організаційних та навчальних здібностей педагогів. Викладач в даному процесі виконує своє призначення у підготовці навчального матеріалу та допомагає студентам, оцінює їх діяльність. Студенти, в свою чергу, навчаються користуватись матеріалами, підготовленими викладачем, виконують домашні завдання, індивідуальні завдання та інші види роботи.

Поряд з вказаними вище перевагами дистанційного вивчення іноземних мов, важливо відмітити такоє і недоліки даного методу навчання. До недоліків  дистанційного навчання можна віднести відсутність у деяких студентів технічних засобів для вивчення іноземної мови дистанційно. Іншою важливою проблемою, яка може виникнути перед студентом – це відсутність мотивації та зацікавленості. Ще однією негативною стороною дистанційного навчання можна назвати відсутність особистої взаємодії між студентами та викладачем та відсутність спілкування між студентами.

Література:

1.       NCSSFL position statement on distance learning in foreign languages [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.ncssfl.org/papers/index.php?distancelearning

2.       Distance learning and foreign language teaching [Електронний ресурс]: / Miroslav Trajanovic, Dragan Domazet, Biljana Misic-Ilic - Режим доступу: http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/19/00/64/PDF/441-452.pdf