Педагогічні науки / Проблеми підготовки спеціалістів

 

 

Уляна Понзель

Мукачівський державний університет, Україна

 

Підготовка майбутнього вчителя  до педагогічної взаємодії:  ретроспективний аналіз

 

Зміст сучасної підготовки з тієї чи іншої спеціальності дістає відображення у кваліфікаційній характеристиці — нормативній моделі компетентності, яка відбиває науково обґрунтований склад професійних знань, умінь і навичок. Кваліфікаційна харак­теристика фахівця — це узагальнені вимоги до педагога на рівні його теоретичного і практичного досвіду [4, с. 60].

Утім, проблема підготовки вчителя до педагогічної взаємодії в історії педагогічної думки значно еволюціонувала під впливом різноманітних соціально-економічних, культурно-політичних, моральних і психолого-педагогічних чинників. Саме це зумовило проведення історико-педагогічного аналізу літератури з метою виявлення генези науково-педагогічних ідей щодо професійної компетентності вчителя, його діяльності, а також організації про­фесійної підготовки майбутніх вчителів. Основою для такого ана­лізу став персоніфікований підхід, що передбачав з'ясування по­глядів педагогів-мислителів минулого на проблему професійної компетентності вчителя. Це зрештою вможливило обґрунтований підхід до її сучасного розв'язання і уникнення вузькості й одно­бічності її осмислення і практичного застосування [7, с.68].

Діагностування та аналіз професійної діяльності дозволяє більш грунтовно вивчати запити педагогів і на цій основі органі­зовувати роботу з кадрами шляхом створення цілісної системи ме­тодичної служби. Система професійно-педагогічних знань, умінь і навичок є найважливішим компонентом педагогічної освіти. Саме на недостатність таких знань і вмінь вказують І.Бех, О.Вершловський, І.Зязюн, Н.Ничкало, Н.Кузьміна, Н.Половнікова, В.Руссол, Л.Сироткін, В.Сластьонін, Л.Спірін, А.Щербаков та інші.

Проблемам формування і розвитку особистості вчителя, переходу його на більш високий рівень світоглядної позиції при­свячені праці І.Беха, В.Браже, С.Вершловського, Р.Ісламшина, В.Кричевського, Б.Ковальчук, І.Комарової, З.Нікітіна та інших.

Проблемам творчості в діяльності вчителя присвячені ро­боти В.Андрєєва, Т.Дем'янюк, В.Загв'язинського, І.Зязюна, В.Кан-Калика, М.Лазарєва, Н.Нікандрова, Н.Посталюка. Проблемам підвищення педагогічної майстерності й аналізу умов саморегуляції діяльності присвячені дослідження І.Зязюна, І.Лікарчук, Д.Вількеєва, Ю.Кулюткіна, В.Руссол, З.Хоміч та інших.

Метою статті є аналіз діяльності педагога і вимоги до нього в різних історичних епохах.

На кожному етапі розвитку суспільства саме до вчителя вису­вали особливі вимоги. Вже у давнину філософи висловлювали думку щодо особистості вчителя і специфіки його діяльності. Од­ним із перших на необхідність спеціальної професійної підготов­ки вчителя звернув увагу Платон. Він вважав, що вчитель не змо­же успішно виконувати своїх функцій без глибокого знання «світу людей», натури учня, вміння викладати «не насильно, а граючись» [5, с.188].

Сократ розглядав людину як носія доброго начала від природи. Він вважав, що завданням учителя є розвиток найкращих задатків і почуттів вихованця, його потягу до істини і добра.

Одним із перших професійних педагогів став Квінтіліан. У трактаті «Виховання оратора» він сформулював вимоги до вчителя-вихователя, його права й обов'язки. В опануванні професій­ним мистецтвом учителя особливого значення надавали вибору методів навчання та співвіднесенню їх із силами учнів, чіткому мовленню, терплячості, старанності, вимогливості, здатності за­цікавити, збудити активність учнів [5, с. 436].

На подальший розвиток теорії й практики педагогічної діяль­ності позитивний вплив справила багатоаспектна гуманістична думка доби Відродження. У педагогічній літературі цього часу з'я­вилися ідеї про те, що відносини між учителем та учнем мають будуватися на повазі до особистості дитини як майбутнього грома­дянина. Наголошувалася необхідність впливу вчителя на емоцій­но-вольову сферу дитини; зокрема важливо, щоб учитель умів викликати довіру до себе у дітей, вчасно помічав інтерес до чогось у дитини, давати їй можливість висловити власну точку зору, на­вчити самостійно мислити, а також адекватно оцінювати досяг­нення дитини. Великого значення надавали здатності вчителя розуміти специфіку дитячого віку, його особливості.

Подолання догматизму, схоластики європейського Середньовіччя, утвердження ідей гуманізму характеризують педагогічну думку доби Відродження, що проголошувала самоцінність люди­ни. Нові ідеї виховання та вимоги до вчителя відображено у творах Т.Мора, Т.Кампанелли, М.Монтеня, Ф.Рабле, Е.Роттердамського. Ці вчені особливу увагу звертали на моральні якості вчителя, а також на його готовність застосовувати нові методи навчання [7, с.69].

Видатні педагоги ХVІІ-ХІХ століть (Я.Коменський, Д.Локк, Ж.Руссо, Й.Песталоцці, Й.Гербарт, А.Дістервег) підґрунтям педагогічного спілкування визначали гуманістичні взаємини вчи­теля та учня, що передбачають глибоке й систематичне вивчення дитинства з метою його розуміння та «особливої педагогічної поваги»; врахування індивідуальних і вікових особливостей дітей; створення позитивних емоцій у навчально-виховному середовищі.

Як свідчить аналіз історико-педагогічних джерел, питанням спілкування учителя з учнем у XVIII ст. неабияку увагу приділяли відомі представники української педагогічної думки й одночасно вчителі-практики С.Калиновський, Ф.Прокопович, Я.Козельський, Г.Сковорода.

Г.Сковорода розглядає такі основні вимоги до якості підготовки майбутніх учителів як глибокі знання, творча спрямованість. Прогресивний педагог підкреслював у своїх творах вирішальну роль викладача в організації навчання, сам намагався перебудувати навчальний процес, оновити його зміст, розробляв нові підручники [1, с.237].

К.Ушинський вважав, що в підготовці майбутніх учителів необхідно регулювати взаємовідносини між суб'єктами навчання на основі всебічного вивчення здібностей. У своїх працях педагог засуджував механічне й бездумне заучування, оскільки це впливає на погіршення якості навчання [3, с.45].

Розв'язання проблеми підвищення якості підготовки майбутніх учителів Л.Толстой бачив в удосконаленні методів і прийомів навчання. На його думку, вчителі й викладачі самі повинні створювати нові прийоми навчання, щоб не було утруднень при засвоєнні навчального матеріалу [8, с.154].

На думку П.Блонського, причинами низького рівня якості професійної підготовки майбутніх учителів є відсутність навичок навчальної праці, тобто невміння самостійно працювати, дуже низький інтерес до навчання й слабкий розвиток інтелектуальних здібностей. Беручи до уваги недоліки в роботі викладачів, він на перший план висував проблеми тих, хто навчається. Класифікацію причин зниження рівня якості підготовки студентів він пропонував будувати за такими ознаками: розумова відсталість, несприятливі побутові умови й сильні позанавчальні інтереси. Пропонував диференціювати тих, хто навчається, розводячи їх в різні групи [2, с.55].

З іншого боку, професійна компетентність є основою майстер­ності й творчості вчителя.

Педагогічна майстерність розглядається як сукупність важ­ливих якостей особистості вчителя, його діяльності, обумовлюється високим рівнем його психолого-педагогічної підготовки, здатністю оптимально вирішувати педагогічні завдання (навчання, виховання, розвиток особистості). Можна бути компетентним учи­телем, вільно орієнтуватися у предметній сфері, системно сприйма­ти і діяти в педагогічній реальності, мати особистісно гуманітарну орієнтацію (на відміну від технократичної), вміти узагальнювати і передавати свій досвід іншим, бути здатним до рефлексії, володі­ти сучасними педагогічними технологіями, але при цьому не бути майстром, а лишатися ремісником. Щоб бути майстром своєї спра­ви, необхідно володіти особистісною професійною неповторніс­тю й унікальністю, власним стилем діяльності, концептуальністю професійного мислення [6, с.19].

Педагогічна майстерність і творчість вчителя проявляються у мистецтві взаємодії з учнями, в умінні передбачати труднощі і прогнозувати результати, оперативно знаходити оптимальне пе­дагогічне рішення у нестандартних ситуаціях, у вмінні здійсню­вати організаційні заходи замість дисциплінарних. При цьому навчально-виховний процес повинен бути складовою загально­го процесу соціалізації особистості, де цілеспрямовано форму­ються вихованість, професійні якості ділової людини, прагнен­ня до підвищення успішності у навчанні. В сучасних умовах конкурентоспроможність набуває дедалі більшого значення не тільки для особистості, але й для суспільства в цілому, оскіль­ки є стратегічною для процесу його розвитку. Вона затребувана сьогодні й у майбутньому, на що вказують тенденції розвитку сучасної освіти, необхідність випередження запитів педагогіч­ної практики [6, с.20].

Педагогічну діяльність нерідко самі вчителі порівнюють із життєдіяльністю. Недаремно відомі педагоги вказували на те, що як виховання людини триває протягом усього життя, так і професіоналізм педагога повинен удосконалюватися постійно.

Отже, погляди представників прогресивної вітчизняної думки були різними за походженням, освітою, переконаннями, напрямами діяльності та внеску в досліджувану проблему. Формування професійної компетентності потребує також ак­центування уваги на стимулюванні професійного самовиховання, розвитку ініціативи, формуванні особистісного стилю навчально-виховної діяльності з урахуванням індивідуальності та рівня під­готовки.

Література

1. Антология педагогической мысли Украинской ССР/ Сост. Н.П.Калиниченко. – М.: Педагогика, 1988. – 640с.

2. Блонский П.П. Мои воспоминания. – М.: «Педагогика», 1971. – 175с.

3. Гончаров Н.К. Педагогическая система К.Д.Ушинского. – М., 1974. – 220с.

4. Гура О.І. Педагогіка вищої школи: вступ до спеціальності: Навчальний посібник/ О.І.Гура. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 224 с.

5. Жураковский Г.Е. Очерки по истории античной педагогики/ Г.Е. Жураковский. – М.: Учпедгиз, 1940. – 742с.  

6. Завалевський Ю.І. Конкурентоспроможний вчитель: теорія і практика: Навчальний посібник/ Ю.І.Завалевський. – Чернівці: Букрек, 2010. – 216с.

7. Матвієнко О.В. Підготовка майбутніх учителів до педагогічної взаємодії. Монографія/ О.В.Матвієнко. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2009. – 384с.

8. Толстой Л.Н. в школе/ Под ред. В.В.Голубкова и С.М.Петрова. – М.: «Просвещение», 1965. – 399с.