Педагогічні науки/2. Проблеми підготовки спеціалістів

 

Савінкова І.Б.

ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет»,

м. Слов’янськ, Україна

ДО ПИТАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ОСВІТИ МАЙБУТНІХ ПЕДАГОГІВ

 

Важливою складовою частиною педагогічної освіти є економічна освіта. Економічна освіта – це процес і результат засвоєння науково-обґрунтованої системи знань про розвиток держави в нових соціально-економічних умовах, осмислення її економічної тактики і стратегії, що ґрунтуються на законах і закономірностях функціонування механізмів ринкових відносин, спрямованих на формування активної і творчої особистості [ 2, с.31-32].

Особливої актуальності економічна освіта набуває на сучасному етапі становлення вітчизняної вищої школи. Здобувши державну незалежність, Україна вирішує надзвичайно важливе завдання – створення економіки,  що здатна забезпечити гідне життя для народу. Саме тому для громадян України економічні знання є нагальною потребою, а економіка перетворюється в одну з найпопулярніших наук.

Економічна освіта стала потребою сьогодення. Вона покликана сформувати у громадян України економічні знання, економічну культуру, діловитість, завзятість, уміння аналізувати економічну ситуацію та приймати обґрунтовані рішення.  Економічна інформованість необхідна розвинутому суспільству, яке будує життя на демократичних засадах [1, с. 15].

Останнім часом з’явилися дослідження В.Аннєнкової, І.Задорожнюка,  В.Лагутіної, О.Надточієвої, Ю.Пахомової та ін. [2, с. 48-50], в яких учені розглядають економіку та економічну освіту з позицій загальнолюдських цінностей.

З урахуванням нових соціокультурних реалій особливої значущості набуває проблема підготовки майбутнього вчителя до діяльності в державі з ринковою економікою. Це питання порушується в Концепції  національного виховання, де підкреслюється, що «вироблення свідомого ставлення до праці як вищої цінності людини і суспільства, активної позиції кожної особистості; розвиток потреби у творчій праці, діловитості, підприємництва; виховання дисциплінованості, організованості, вміння включитись у виробничі відносини…» [3, с. 22].

Готовність студентів педагогічних вузів до економічної освіти визначається як інтегруюча характеристика, яка є проявом особистісної позиції майбутнього спеціаліста, його професійних знань та вмінь, розвиток творчого потенціалу особистості й формування стійкого мотиваційно-ціннісного ставлення майбутніх педагогів до професійної діяльності.

Зміст виділеної готовності – цілісне утворення особистості вчителя, що інтегрує в собі: 1) психологічну готовність майбутнього вчителя до реалізації завдань економічної освіти й виховання учнів у нових умовах суспільного розвитку; 2) науково-педагогічну готовність, тобто необхідний обсяг економічних, методичних, спеціальних і психолого-педагогічних знань, що забезпечують ефективний вплив його діяльності на економічну підготовку учнів; 3) практичну готовність, тобто наявність сформованих на відповідному рівні професійно-педагогічних вмінь та навичок [2, с. 65].

Економічна підготовка педагогічних кадрів включає такі  аспекти: загальноекономічний, дидактичний, психологічний, соціально-педагогічний, організаційно-педагогічний, виховний, методичний та управлінський [2, с. 61].

На сьогодні відчувається недостатня економічна підготовка педагогів та низька економічна компетентність. Наявні в учителів економічні знання не відповідають сучасним потребам суспільства. Отже, виникає протиріччя: з одного боку підвищується рівень вимог до економічної освіти та виховання учнів, а з іншого – відсутня належна готовність педагогів до вирішення важливого на даному етапі соціально-педагогічного замовлення суспільства. Отже, теоретична розробка та практична апробація питань економічної підготовки вчителів є однією з проблем сучасної системи освіти, покликаної сформувати нове покоління громадян України, які будуть жити і працювати в третьому тисячолітті.

Література

1. Педагогика: педагогические теории, системы, технологии: Учеб. для высш. сред. пед. учеб. заведений / С.А.Смирнов, И.Б.Котова, Е.Н.Шиянов и др.; Под ред. С.А.Смирнова. –  4-е изд., испр. – М.: Academia, 2001. – 512 с.

2. Шпак О.Т. Теорія та практика підготовки педагогічних кадрів до економічного виховання школярів у системі безперервної освіти: дис. ...  доктора пед. наук: 13.00.02 / Олександр Тихонович Шпак.  – К., 2001. – 480с.

3. Концепція національного виховання // Освіта. – 1994. – 26 жовтня. –  С.18-25.