Федченко Б.Й.

 

Донецький державний університет управління ,Україна.

 

Методологічні аспекти навчання комунікативної граматики ділової англійської мови.

 

Актуальність методологічного аналізу проблеми формування професійно орієнтованої англомовної компетенції студентів вищих навчальних закладів економіко-гуманітарного профілю обумовлена глобальними викликами сучасної доби. Але в умовах скорочення аудиторного часу на вивчення іноземної мови,навіть при наголошенні акценту на самостійній та індивідуальній роботі,все одно гостро ставиться питання про такий рівень володіння іноземною мовою,який був би спроможний забезпечити  можливість лінгвістично грамотного,впевненого та ефективного спілкування в іншомовному середовищі.

Багато хто з визнаних вітчизняних та зарубіжних спеціалістів з методики навчання іноземної мови в середній та вищій школі висвітлював широке коло питань із проблеми формування англомовної граматичної компетенції учнів та студентів. Зокрема, було запропоновано (О.І.Вовк) методику формування іншомовної граматичної компетенції у всіх видах мовленнєвої діяльності на основі принципів інтегративності, комунікативності та антропоцентрічності.

[1]. Робляться намагання подолати  недосконалість існуючих стратегій скорочення відстані між формальним знанням певної граматичної структури або граматичного значення та оперативним використанням граматичного явища в конкретній ситуації усного або письмового спілкування. Треба зазначити,що відмова від формально-структурних та перехід до функціонально-семантичних та комунікативних методик,зміщення акценту з заучування окремих правил на навчання реального,інтерактивного мовлення призвела до відмови від навчання практичної граматики у немовних освітніх закладах. Проте,побудова методології формування саме граматичної англомовної компетенції студентів як цілісної упорядкованої системи не може бути знята з денного порядку.

Насамперед, необхідно визначити місце та роль граматики в системі людських знань. Це є беззаперечний факт,що мова як суспільний феномен виникла та існує заради комунікації [2]. Можна стверджувати, що без активного засвоєння граматичної будови рідної та іноземної мови неможливе спілкування, але й неформальне засвоєння граматики можливе лише в процесі комунікації.

Фактично, для кожної професійної групи студентів доцільно було б створити свою «комунікативну граматику», яка б поєднувала переваги комунікативного та формально-структурного підходів до формування професійно орієнтованої англомовної граматичної компетенції. При наявності в одній академічній групі студентів з різним рівнем володіння англійською мовою та різними мотиваціями, принцип інтегративного навчання дозволяє створювати оптимальні умови для активного засвоєння граматичного матеріалу. При цьому перевага надається технологіям особистісно-орієнтованого навчання, які стимулюють творчу активність та підвищують мотивацію до оволодіння комунікативною граматикою. Вони повинні відповідати ряду вимог: бути діалогічними, мати безпосереднє відношення до майбутньої професійної діяльності студентів, бути спрямованими на підтримку індивідуального розвитку студента та його  креативного потенціалу. Водночас різноманітність та постійна варіативність методичних прийомів та вправ зумовлюють стійкий  інтерес до навчально-пізнавальної діяльності, формують гнучкість набутих граматичних навичок, розвивають динамічність мовленнєвих  вмінь, забезпечують продуктивність, ініціативність, темп, і що дуже важливо, граматичну автентичність мовлення студентів.

Отже, принцип антропоцентричності наближає вивчення мовних та мовленнєвих механізмів до конкретної людини та може розглядатися як методологічне підґрунтя у навчанні граматики іноземної мови, формуванні необхідних здібностей, як-от: спроможності студента під час аудиторних занять не тільки адекватно сприймати та розуміти інформацію згідно з поставленою метою, але й грамотно, відповідно до норми іноземної мови висловлювати свою власну думку, обмінюватися та одержувати корисну інформацію за допомогою широкого спектру мовних засобів в конкретній професійній сфері.

Мова професійного спілкування та супутній граматичний інструментарій мають розглядатися як система, а професійне мовлення - як діяльність мовця з актуалізації можливостей у спілкуванні, що мова надає учасникам комунікації. Тому професійно орієнтоване навчання комунікативної граматики може стати більш ефективним, якщо в його основі лежить комплексне формування як мовленнєвих, так і мовних граматичних навичок та вмінь в процесі здійснення всіх видів мовленнєвої діяльності (аудіювання, говоріння,читання та письмо). Це сприятиме досягненню оптимального балансу двох протирічних тенденцій: невеликої кількості часу на опановування граматичною будовою англійської мови та збереження домінуючої ролі комунікативної граматики в навчальному процесі. Якщо певне граматичне явище прозоро асоціюється з мовленнєвою задачею (тобто функцією), то  завдяки цьому воно відтворюється в пам'яті та реалізується в процесі мовленнєвого спілкування.

Саме професійно спрямоване спілкування виступає метою,змістом та засобом навчання, що підпорядковує собі різні складові формування англомовної граматичної компетенції студентів – майбутніх управлінців: відбір граматичного матеріалу,зокрема,відбір автентичних текстів з граматичною домінантною, вибір прийомів навчання, співвіднесення теоретичних знань з практичними навичками та вміннями, а також обсяг і характер зв'язків з іншими навчальними дисциплінами [3]. Дискурсивна основа дозволить перейти від жорсткого, але відірваного від реальної комунікативної ситуації, засвоєння форм та правил, схоластичного заучування до необхідної варіативності в своїй та чужій мовленнєвій поведінці, інакше кажучи, більш ефективної комунікації у повсякденному житті та професійній діяльності.

 

 

 

Література:

 

1.     Вовк О.І. Формування англомовної граматичної компетенції у майбутніх учителів в умовах інтенсивного навчання: автореферат дисертації: спец.13.00.02/О.І. Вовк. – К.: КНЛУ,2008-22с.

2.     Золотова  Г.В. Грамматика как наука о человеке / Русский язык в научном освещении/Г.В.Золотова.-М.:2001-С.107-113.

3.     Ефремова Н.В. Интегративная модель обучения нормативной грамматике английского языка студентов неязыковых факультетов/Н.В.Ефремова.- Барнаул: Изд-во БГУ, 1998-С.157.