Педагогические науки/2Проблемы подготовки специалистов

 

К. пед. н. Швець Н. А.

Вінницький національний аграрний університет

Значення здорового способу життя у процесі формування особистості

Формування особистості відбувається в міру розвитку особистості, тобто в процесі спілкування з іншими людьми і збагачення досвідом попередніх поколінь, у міру освоєння виконуваних ним ролей. Прийнято вважати, що властивості людини, його особистість формуються і проявляються в трьох життєвих сферах: у праці, у спілкуванні та пізнанні. Вирішальну роль у формуванні особистості людини має оточуючу середовища, від якого часто залежить поведінка особистості.

Сучасний світ характеризується динамічним розвитком соціально-політичних, технологічних і культурних явищ, що значним чином впливають на умови життя людини. Зміни, пов’язані з цими процесами, несуть з собою можливості все більш повного задоволення потреб особистості, створення більш сприятливих умов для її самореалізації та формування людини з багатої, всебічно і гармонійно розвиненою індивідуальністю, людини з широким інтелектуальним кругозором і високою професійною кваліфікацією, творчо і соціально активної, фізично розвиненою і, найголовніше, здоровою.

Згідно з висновком експертів ВООЗ, якщо прийняти рівень здоров’я за 100%, то стан здоров’я лише на 10 % залежить від діяльності системи охорони здоров’я, на 20 % – від спадкових чинників, на 20 % – від стану навколишнього середовища. А решта 50 % залежать від самої людини, від її способу життя.

Спосіб життя – тип життєдіяльності людей, обумовлений особливостями суспільно-економічної формації. Основними параметрами способу життя є праця (навчання для підростаючого покоління), побут, суспільно-політична й культурна діяльність людей, а також різні поведінкові звички й прояви. Якщо їх організація і зміст сприяють зміцненню здоров’я, то є підстава говорити про реалізацію здорового способу життя, який можна розглядати як сполучення видів діяльності, що забезпечує оптимальну взаємодію індивіда з навколишнім середовищем.

 Здоровий спосіб життя формується всіма сторонами і проявами суспільства, пов’язаний з особистісно-мотиваційним втіленням індивідом своїх соціальних, психологічних і фізіологічних можливостей і здібностей. Від того, наскільки успішно вдається сформувати і закріпити у свідомості принципи і навички здорового способу життя в молодому віці, залежить в подальшому вся діяльність, спрямована на формування особистості людини.

До поняття здоровий спосіб життя входять наступні складові:

• відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкогольних напоїв і наркотичних речовин);

• фізична активність;

• раціональне харчування і режим життєдіяльності;

• тренування імунітету та загартовування;

• особиста гігієна;

• виховання психосоціальної та статевої культури;

• позитивні емоції.

Для формування здорової життєдіяльністю необхідно забезпечити формування особистості на здоровий спосіб життя. Всі заходи щодо формування установки на здоровий спосіб життя, підкоряються єдиним цілям і відповідно перебудовуються під впливом різних чинників об’єктивного (проведення циклу заходів) і суб’єктивного характеру (зміни в свідомості і поведінці людини). Отже, роль здорового способу життя у формуванні особистості полягає в тому, що основні сфери особистості (пізнавальна, мотиваційно-ціннісна, діяльнісна) впливали на зміну ставлення до себе як особи і члена суспільства, а саме:

- поліпшуються такі інтегративні показники, як: активність, самопочуття, настрій, а також бадьорість і працездатність;

- знижується тривожність, підвищується самоцінність, впевненість у собі, самооцінка, знижується внутрішня конфліктність, самозвинувачення, активізується потреба в досягненнях, внутрішня чесність;

- відбуваються зміни в образі «Я»;

- зростає здатність до активного соціального життя, бажання співпрацювати з людьми, здатність до емпатії, зменшується агресія, нервово-психічне напруження.

Наше суспільство вкрай зацікавлене в правильному формуванні особистості кожної людини, приділяючи значну увагу пропаганді здорового способу життя через діяльність низки громадських інститутів. На формування здорової особистості спрямована не тільки діяльність дитячих дошкільних установ, шкіл, середніх навчальних закладів, ВНЗ, радіо, телебачення, кіно, театрів тощо, але і робота людей у громадських організаціях. Потреби, інтереси, переконання людини визначають спрямованість особистості.
Очевидно, що першочергова роль у збереженні і формуванні здоров’я все ж належить самій людині, її способу життя, її цінностям, установкам, степені гармонізації її внутрішнього світу і відносинам з оточуючими. Разом з тим сучасна людина в більшості випадків перекладає відповідальність за своє здоров’я на лікарів. Вона фактично байдужа по відношенню до себе, не відповідає за сили і здоров’я свого організму, і поряд з цим не намагається досліджувати і розуміти свою душу. Насправді людина не зайнята турботою про власне здоров’я, а лікуванням хвороб, що і призводить до, що спостерігається в даний час, погіршенню здоров’я на тлі значних успіхів у медицині. Насправді ж, зміцнення і збереження здоров’я повинно стати потребою і обов’язком кожної людини.

Звідси зрозуміло, наскільки важливо, починаючи із самого раннього віку, виховувати у дітей активне ставлення до власного здоров’я, розуміння того, що здоров’я – найбільша цінність, дарована людині природою.

 

Але, незважаючи на це, актуальними залишаються такі проблеми, як складна демографічна ситуація і висока захворюваність. Серед молоді швидкими темпами зростає наркоманія, зловживання алкоголем і тютюном, збільшується дитяча та підліткова злочинність. Страшну загрозу являє ВІЧ, вірусний гепатит, венеричні захворювання, у виникненні яких не останню роль відіграють стреси і шкідливі звички, серцево-судинні захворювання залишаються на першому місці і тепер вражають не тільки літніх, а й молодих людей.

Хочеться зазначити, якщо ми хочемо змінити ситуацію, то необхідно, в першу чергу, почати з себе. Адже, якщо кожна людина, борючись з гіподинамією, буде хоч кілька хвилин приділяти фізичним вправам, намагатися більше бувати на свіжому повітрі, позбутися шкідливих звичок, які негативно впливають на формування особистості та ведуть до аморальних вчинків та злочинів, задумається про корисність свого харчування, то тоді і наше суспільство в цілому зможе встояти перед багатьма недугами, зберегти своє здоров’я та здоров’я майбутнього покоління.

Література

1.           Вишневский В. И. Социологический подход к исследованию проблем укрепления здоровья студентов и формирование у них здорового образа жизни / В. И. Вишневский // Физическая культура личность студента : тез. докл. науч. конф. – М., 2009. – С . 42–43.

2.           Губіна Т. І. Вивчення системи чинників формування здорового способу життя підлітків та юнаків / Т. І. Губіна, Н. М. Тищенко // Проблеми загальної та педагогічної психології : зб. наук. пр. / під ред. С. Д. Максименко. – К. : Ін-т психології ім. Г. С. Костюка АПН України, 2004. – Вип. 2, т. 6. – С. 89–95.

3.Здоровьесберегающие технологии в образовательно-воспитательном процессе / [авт.-сост. И. В. Чупаха, Е. З. Пужаева, И. Ю. Соколова]. – М. : Илек-са. ; Ставрополь : Ставрапольсервисшкол, 2004. – 400 с.

4.           Yarham С. Schools Total Health Program. For grades 1 to 12 / Yarham С. – New Deli : Vicas Publishing, 2009.