Толстая А.В.

Харківська медична академія післядипломної освіти

Застосування ігрових педагогічних технології у вищих навчальних закладах

Важливість використання технологій інтенсивного навчання, а саме гри, неможливо переоцінити. Сучасний процес навчання характеризуються тим, що при збільшенні кількості навчальної інформації, зменшується час на її виклад, при цьому якість викладу має збільшуватися.

М. Гриньова вважає, що педагогічна технологія – це доцільна сукупність різних засобів, умов, компонентів педагогічної діяльності, що забезпечують досягнення важливих і бажаних освітніх, виховних ефектів [2, С. 172].

Технологія навчання відображає шлях освоєння конкретного навчального матеріалу в межах визначеного предмета, теми, питання й у межах цієї технології [3, С. 97-104].

Ігрова технологія навчання – це системний спосіб організації навчання, спрямований на оптимальну побудову навчально-виховного процесу та реалізацію його завдань [3, С. 49].

Ігрова технологія дозволяє моделювати конкретний аспект професійної діяльності, при цьому можливе своєчасне коригування здійснюваних дій. А в процесі ігрових педагогічних технологій піддаються саморозвитку спеціальні професійно значущі якості майбутнього фахівця. Важливий механізм варіативності, можливості ігрового моделювання, а також розвитку творчих здібностей. У їх процесі відбувається корекція структури особистості, ціннісних відносин і інтеріоризація набутих знань і вмінь з зовнішньої сфери у внутрішню структуру в студента. [4, С. 154].

В. Вундт вважає гру за працю, що дає насолоду. «Гра – це дитина праці. Немає жодної гри, яка б не мала собі прототипу в одній із форм серйозної праці. Саме в ній людина поступово вчиться цінувати свою діяльність як джерело насолоди. Гра при цьому відстоює корисну мету праці й, відповідно, робить метою цей приємний результат, що супроводжує працю» [5, С. 63].

Учений Т. Апінян, говорячи про мотиви гри дорослої людини, поряд із традиційним, на її думку, мотивом є отримання задоволення, відпочинок. Вона також називає самопізнання, самовираження, урівноваження та компенсація претензійності особистості, вихід зі стану стабільності, намагання зняти напругу та виграш як мотиваційна домінанта [1, С. 58−73].

На жаль, часто доводиться чути від студентів про те, що вони погано запам'ятовують текст. Для подолання цієї проблеми ми пропонуємо такий, який називається «Реферування». Для цього потрібно підібрати текст у вигляді окремої глави з текстом описового характеру.

В основі цього прийому навчання покладено здатності людської пам'яті засвоїти великі обсяги інформації, якщо для цього створюється сприятливе психологічна ситуація.

Одна з можливостей створення такої ситуації заздалегідь домовитися про проведення психологічного експерименту, в якому за один урок буде запропоновано вивчити великий розділ підручника.

Для засвоєння книги за одине заняття існує деякий секрет це психологічне налаштування на неможливе. Ми пропонуємо один з прийомів її створення.

Кожен студент бере підручник. Викладач, який добре знає текст цієї книги (або розділу) бере її в руки і гортає. Називаючи номера сторінок, описує однією – двома фразами основу змісту цієї сторінки. Студентам потрібно олівцем підкреслити кілька головних думок сторінки. На сторінку піде всього 10 секунд. За 10 хвилин буде переглянуто 50 сторінок. Потім пропонуємо переглянути студенту цей матеріал ще раз.

Викладач знову переглядає цей матеріал і на кожній сторінці відзначає нові подробиці, виключаючи сказане при першому перегляді.

Студентам, в цій грі потрібно відзначити вертикальною лінією на полях книги ті думки , які їм вдалося побачити при цьому перегляді. Отже, за 10 хвилин запропоновано переглянути всі зміст. Спеціаліст коментує текст. Всі відзначається на полях. Трохи відпочивши, готуємося до головного етапу нашої діяльності. При третьому останньому, перегляді тексту викладач говорить на що потрібно звернути увагу на кожній сторінці, щоб кожен міг знайти суттєві деталі, на які звертає увагу викладач. Їх можна обвести олівцем. Отже, текст переглянутий тричі. Далі викладач формує кілька питань по тексту. Студенти відповідають на них усно. Той, чиї відповіді були найбільш цікавими, є переможцем сьогоднішнього експерименту.

Технологію використання дидактичних ігор для студентів з повним правом можна назвати новою педагогічною технологією. Її виховні, навчальні та розвивальні можливості широкі та багатогранні.

Література

1.     Апинян Т. А. Сущностно-универсальное определение игры: феноменология фан-тома / Т. А. Апинян // Вопросы философии. – 2008. – №2. – 120 с.

2.     Гриньова В. М. Формування педагогічної культури майбутнього вчителя: теоретичний і методичний аспекти / В. М. Гриньова. – Х.: Основа, 1998. -300с

3.     Освітні технології : навч.-метод. посіб. / О.М. Пєхота, А.З. Кітенко, О.М. Любарська та ін. ; за заг. ред. О.М. Пєхоти. – К. : А.С.К., 2002. – 255 с.

4.     Чернилевский Д.В. Дидактические технологии в высшей школе : Учеб. пособие для вузов. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002. – 437 с.

5.     Эльконин Д. Б. Психология игры : монография / Д. Б. Эльконин. – М. : Педагогика, 1978. – 304 с.