"Педагогічні науки"

                                                                                                       3. Сучасні методи викладання.

КУНЦОВА Л..А.

СШ №57 м. Сімферополь

ПРО ПРОФІЛЬНЕ НАВЧАННЯ

         Відомо, що своїм прогресом людство в чималому ступені зобов'язане поділу та спеціалізації розуму. Не можна усіх вчити однаково. Як писав в "Досвідах" М.Монтень: "Якщо вчителі, як це звичайно в нас робиться, просвіщають своїх численних учнів, підносячи їм усім той самий   урок, і жадають від них однакового поводження, хоча здатності їх зовсім неоднакові, але відрізняються і по своєму обсязі, і по характеру, то немає нічого дивного, що серед величезної  юрби дітей найдуться всього дві або три дитини, які витягають дійсну користь з подібного викладання". Розмаїтість здатностей учнів ставить перед системою освіти непрості завдання. У школі повинна бути створена атмосфера пошуку, інтересу до навчання, творчості. Необхідно захопити учнів самим процесом пізнання, а не тільки його результатами. Навчання повинне бути адекватно можливостям і здатностям учнів, що неможливо забезпечити при звичайних формах комплектування класів, груп.

         Учитися можна тільки з інтересом. Інтерес же викликають новизна та незвичайність, коли щось спантеличує і турбує, а розуміння знімає тягар виниклої проблеми. Але... шахове завдання, наприклад, нічого не означає для шимпанзе або недоумкуватого, а тому не викликає ніякого інтересу і не приводить їх в утруднення. З іншого боку, шахового гросмейстера це завдання, може бути, теж не приведе в утруднення, тому що він без праці знайде її рішення. Тільки для гравця, здатності якого відповідають рівню завдання, вона послужить предметом поглиблених занять, викличе інтерес, і тільки такий гравець буде вирішувати її із захопленням. Людина не буває емоційно зачеплена ні занадто легким, ні занадто важким завданням, а - тільки таким, котре може бути їм вирішено, якщо він як треба, постарається. Саме  таким способом і повинен будуватися навчальний процес, що зовсім неможливо без диференціації та індивідуалізації.

Саме цьому повинне сприяти профільне навчання. Відповідно до сучасних поглядів "Профільне навчання - система організації середньої освіти, при якій у старших класах навчання проходить по різних програмах (профілям) з перевагою тих або інших предметів".

Середня освіта повинна сприяти поступовому розвитку розумових здатностей, підготовляючи учнів до сприйняття відомостей з різних галузей, готовити їх до самостійної розумової діяльності в подальшому навчанні.

         Наступне навчання є професійним по тій або іншій галузі знань, що готовить до застосування, обраного  предмета, на рівні бакалавра, магістра або доктора.

         При цьому виробництво визначає державне замовлення на професії, необхідні на даному етапі, а вузи здійснюють якісний відбір на необхідні спеціальності.

         Профільне навчання - це те, до чого прийшли багато країн Європи і до чого поступово рухається інший мир.

         Для диференціації учнів по профілю  необхідно для  останнього року їх навчання базової школи проводити тестування, що допоможе в рішенні питання про майбутнє навчання та трудову діяльність.

         Після закінчення повної середньої школи необхідне тестування для визначення здатностей учня до навчання у вищому навчальному закладі. При цьому тестові завдання не вимагають спеціальних знань, крім звичайно одержуваних у середній школі. У результаті тестування встановлюється не рівень знань, а загальна здатність до логічного мислення та аналізу, кмітливість, уважність і інше.  Тестування дозволить учителям середньої школи дати своїм випускникам більш правильну пораду в частині подальшого навчання, а працівникам вузів відібрати більш гідних кандидатів з урахуванням результатів екзаменів з мови навчання та двох предметів, необхідних для обраної спеціальності.

         Крім того сучасні комп'ютерні технології дозволяють створити єдиний банк даних успішності учнів за останні три роки навчання для всієї країни з метою аналізу та рекомендації навчання в тім або іншому навчальному закладі.

         Профільне навчання спрямоване на реалізацію особисто - орієнтованого навчального процесу. При цьому істотно розширюються можливості вибудовування учнем індивідуальної освітньої траєкторії, що включає в себе часом самі, здавалося б, несумісні предмети, являє собою унікальне, єдине у своєму роді навчання.

         Профільне навчання передбачає неповторний характер кожної особистості, необхідність максимального розвитку розумового потенціалу кожної людини. Як ні парадоксально звучить, але навчити всьому не можна, а навчитися всьому можна! Тому що, як відомо, "кожному кращим здається те, до чого він має полювання". Тому кожний повинен прагнути до досконалості у своїй діяльності, усвідомлюючи, що не можна досягти досконалості, не вивчивши закономірних основ справи.

         Головна проблема при введенні профільного навчання - як погодити реалізацію індивідуальних особливостей учнів, даючи їм можливість вибору профільних класів з відповідним ухилом (фізико-математичний, економіко-правовий, філологічний, хіміко - біологічний та ін.) і соціальне замовлення суспільства на підготовку відповідних фахівців.