Руда С.В.

Державний університет телекомунікацій

Використання сучасних інформаційних технологій для навчання англійського монологічного мовлення студентів технічних ВНЗ під час самостійної підготовки

 

         Вища освіта України спрямована на модернізацію , комп’ютеризацію й використання новітніх засобів навчання, тому найважливішим завданням студентів є навчитись сприймати нову інформацію, контролювати її, адаптувати або відкидати. Вплив глобальної мережі Інтернет суттєво відобразився на якості освіти, адже доступ до будь-якої інформації є вільним, але не завжди корисним. Студенти, не аналізуючи потік інформації, намагаються вивчити за допомогою мережі нові для себе факти, ствердження, події. Такий процес самостійної підготовки є не завжди якісним, доцільним і корисним.

         Вивчення іноземної мови (ІМ) в Україні  - одне з головних завдань Вищої освіти, особливо у ВНЗ. Акцент слід зробити на непрофільних технічних університетах, в яких іноземна мова вивчається на протязі п’яти років. Практичні заняття проводяться згідно робочої навчальної програми, але й достатньо часу відводиться на самостійну підготовку студентів. 

Відтворення оновлених педагогічних технологій з метою організації самостійної роботи стимулює розкриття внутрішніх резервів кожного студента.  Викладач, розуміючи негативні сторони впливу мережі Інтернет на якість самопідготовки, повинен допомогти студенту обрати, запропонувати якісні ресурси для вивчення іноземної мови.

         Наведемо вдалий приклад щодо самостійного формування вмінь у монологічному мовленні. Якісним Інтернет ресурсом є Spoken Text. Spoken Text - це безкоштовна програма яка конвертує будь-який текст у формат mp3 (аудіо запис). Студент має можливість завантажити у програму професійно-орієнтований текст або діалог. Програма перетворює графічні символи в аудіо запис, після чого студент повинен завантажити остаточний результат. Аудіо озвучується носіями мови, яких можна вибрати (за бажанням).  Монологічне мовлення містить в собі елементи читання, тому студенту буде досить легко промовляти нові вирази, слова  у відповідності до вже прочитаного тексту.  

Рис. 1 [2]

002.png

Одним із важливих завдань, під час формування вмінь у монологічному мовленні, є створення студентом монологічного висловлювання текстового рівня. Студент повинен виражати своє особисте ставлення до подій, ситуацій; засвоїти ряд сталих виразів та словосполучень, які характерні для монологічного мовлення [1, c. 57].

Як результат, під час самостійної підготовки, за допомогою програми Spoken Text, студент має можливість неодноразово прослухати аудіо запис, повторити за диктором - носієм мови незнайомі лексичні одиниці (звертаючи увагу на правильну вимову), а вже потім самостійно відтворити прослухане.

 

Література:

1. Скалкин В.Л. Коммуникативные упражнения на английском языке. – М.: Просвещение, 1983. – 127 с

2. http://www.spokentext.net/