“Педагогические  науки”

К.п.н. Демченко І.І.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

ДО ПРОБЛЕМИ МЕТОДИЧНИХ ІННОВАЦІЇ У ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ ІНКЛЮЗИВНОЇ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ

Пріоритетним напрямом державної політики України у сфері освіти є впровадження інклюзивної освіти, в основі якої покладено концепцію соціальної справедливості, спрямованої на забезпечення основного права дітей на якісну освіту та права навчатися за місцем проживання в умовах загальноосвітнього закладу. Тому однією з актуальних проблем сьогодні виступає оновлення системи підготовки вчителів у ВНЗ, що має  відповідати новим вимогам суспільства в доступності якісної «освіти для всіх».

За умов упровадження інклюзивної освіти процес підготовки майбутнього вчителя початкових класів набуває розширеного контексту. Очевидно, що сучасний учитель початкових класів повинен мати високий рівень фахової, методичної й психологічної видів готовності виконувати розширений спектр функцій професійної діяльності в умовах інклюзивної освіти. Перша з них охоплює систему знань із теорії та методології інклюзивної освіти; друга полягає в оволодінні вчителем психолого-педагогічними та корекційно-розвивальними технологіями; третя інтегрує в собі особистісні якості педагога (емпатія, толерантність, емоційна підтримка іншої людини, рефлексія тощо).

Щоб сформувати в майбутнього вчителя окреслені види готовності до професійної діяльності, необхідно озброїти його знаннями, уміннями й навичками з інклюзивної педагогіки, під якою ми розуміємо теорію і практику навчання і виховання осіб із різним рівнем психофізичного розвитку, а також соціально-вразливих і педагогічно занедбаних, залучених до сумісного навчально-виховного процесу в системах неперервної загальної та професійної освіти.

Ми розробили програму й навчально-методичне забезпечення спецкурсу «Інклюзивна педагогіка початкової школи», що з вересня 2011 року впроваджено в навчально-виховний процес Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Ця вибіркова дисципліна стала логічним продовженням змісту курсу «Основи інклюзивної освіти», розробленого Інститутом спеціальної педагогіки Національної академії педагогічних наук України (колектив авторів: І. Білозерська, Л. Будяк, З. Ленів, Ю. Найда, Т. Сак,  О. Таранченко під керівництвом професора А. Колупаєвої). Під час її вивчення в студентів передбачено сформувати організаційно-методичні знання, уміння й навички шляхом застосування технології контекстного навчання для відтворення цілісної структури професійної діяльності вчителя початкових класів за алгоритмом імітаційного моделювання інклюзивної освітньої практики. Спецкурс розрахований на 72 години, серед яких – 36 годин аудиторних (лекцій – 18 год., практичних – 18 год.) і стільки ж – самостійної роботи. Вибір значного обсягу годин на опанування спецкурсу вмотивовується складністю теоретичного й практичного матеріалу, що зумовлено поліфункціональною місією професійної діяльності вчителя початкових класів в умовах інклюзивної освіти.

Зміст дисципліни спрямований на: опанування системи знань із загальної методології інклюзивної педагогіки, педагогічних засад інклюзивного навчання, теорії і практики процесу виховання особистості в інклюзивних умовах; формування вмінь з організації освітнього процесу в інклюзивних класах початкової школи; вивчення досвіду роботи інклюзивних закладів освіти та опанування новітніми педагогічними технологіями роботи з молодшими школярами та їх батьками в умовах освітньої інклюзії.

Програма спецкурсу складається із чотирьох змістових модулів (ЗМ):

ЗМ І «Методологія інклюзивної педагогіки» містить чотири теми: «Предмет і завдання інклюзивної педагогіки та її міжпредметні зв’язки», «Інклюзивний клас як новітнє педагогічне явище», «Оновлені функції вчителя початкових класів в інклюзивних умовах», «Співпраця команди фахівців в інклюзивній початковій школі».

ЗМ ІІ «Інклюзивна дидактика початкової школи» об’єднує такі теми: «Педагогічні засади інклюзивного навчання», «Типологія інклюзивних уроків у початковій школі», «Допоміжні форми інклюзивного навчання в початкових класах», «Ергономічне забезпечення інклюзивного навчання».

ЗМ ІІІ «Інклюзивне виховання молодших школярів» охоплює теми: «Організація виховного процесу в інклюзивних класах початкової школи», «Інклюзивне виховання різних категорій молодших школярів», «Педагогічний супровід розвитку особистості в інклюзивному колективі», «Інтерактивні форми взаємодії сім’ї і школи в інклюзивних умовах».

ЗМ ІV «Інклюзивний досвід початкової школи» передбачає вивчення таких тем: «Аналіз ефективності інклюзивних умов у початковій школі», «Прогресивні напрацювання вчителів інклюзивних початкових шкіл», «Пріоритет використання креатотерапії в інклюзивній початковій школі», «Позиції «за» і «проти» суб’єктів інклюзивного освітнього процесу».

Вивчення студентами тем курсу відбувається в умовах широко використання різноманітних педагогічних технологій, серед яких особливе місце посідають квазіпрофесійні тренінги, імітаційні, рольові та ділові ігри, що дають змогу студентам чіткіше уявити знання про майбутню професійну діяльність у найбільш зручному для їх засвоєння вигляді. Нами запропоновано алгоритм імітаційного моделювання інклюзивної освітньої практики: від проблеми (наводяться приклади з реальної освітньої практики та відпрацьовується поетапна диференціація дитячого колективу за ознаками інклюзії); від командної співпраці фахівців (відпрацьовуються уміння співпраці з фахівцями, адміністрацією та батьками учня з особливими освітніми потребами,  при складанні індивідуального навчального плану); від педагогічного знання (діяльність студентів спрямовується на засвоєння базових понять методики викладання предметів у початковій школі, які ґрунтуються на засадах особистісно зорієнтованого і компетентнісного підходів, що зумовлює чітке визначення результативної складової засвоєння змісту початкової загальної освіти та особливостей організації інклюзивного навчання в початковій школі, що вимагає використання особливих методик і технологій); від учня (розроблення конспектів занять спрямованих на розвиток творчих здібностей, нахилів, інтересів учнів: складаються програми гуртків, розробляються позакласні виховні заходи, плануються колективні творчі справи); від учителя (роботу студентів спрямовано на самодіагностику та діагностику їх готовності до організації інклюзивного навчання на прикладі проведеного ним на практичному занятті фрагмента заняття за визначеними  критеріями); від педагогічного аналізу проблеми (студенти висувають проблеми, які актуалізують педагогічні знання при аналізі практики впровадження інклюзивного навчання в початковій школі і спільно їх вирішують); від результату (відпрацьовуються уміння проводити психолого-педагогічний моніторинг); від інтерпретації (ознайомлюються з передовим досвідом вчителів-новаторів, методистів, висовують власні творчі ідеї).

Для зміни стереотипів та розвитку особистісних якостей педагога на засадах гуманістичної педагогіки важливу роль відіграють тренінги педагогічної майстерності, психолого-педагогічні семінари, майстер-класи, креатотерапевтичні (лікування творчістю, творчим самовираженням) заняття побудованих за формулою гуманістичної педагогіки, яку визначив Ш. Амонашвілі: «прийняти – зрозуміти – допомогти – любити – співчувати – радіти успіху дитини – надихати» [1]. Цю формулу варто доповнити девізом особистісно орієнтованої педагогіки М. Монтессорі: «Допоможи мені це зробити самому» [4] та  фундаментальним принципом спільної педагогіки О. Суворова: «Принцип взаємної людяності» [5].

Напрацьований матеріал студенти разом з викладачем обговорюють, визначають упущення й недоліки та в скоригованому вигляді заносять до папки «Електронний портфель учителя». Цей матеріал може бути придатним під час активної педагогічної практики та подальшої професійної діяльності.

Отже, ідея інклюзивної освіти висуває особливі вимоги до професійної підготовки педагогів з базовим рівнем знань і спеціальним компонентом професійної кваліфікації. Інноваційні методики імітаційного моделювання сприяють випереджальному формуванні педагогічного досвіду студентів, яке є ефективним засобом їхньої професійної підготовки, максимально наближеної до реальної професійно-практичної діяльності.

Література:

1.       Амонашвили Ш.А. Школа Жизни : трактат о начальной ступени образования, основанного на принципах гуманно-личностной педагогики / Амонашвили Ш.А. ‒ М. : Издательский дом Шалвы Амонашвили, 2000. ‒ 144 с.

2.       Гончаренко С. Український педагогічний словник  / Гончаренко С. ‒ К. : Либідь, 1997. ‒ 376 с.].

3.       Інклюзивна освіта в контексті реалій сьогодення Алла Колупаєва  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://slovyanochka.at.ua

4.       Помоги мне сделать это самому  / Монтессори М. ‒ М. : Карапуз, 2002. ‒ 272 с.

5.       Суворов А.В.  Проблема реализации личностной инклюзии на основе принципов совместной педагогики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://suvorov.reability.ru