Педагогические  науки/5. Современные методы преподавания

 

Коваленко Ю.В.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту, Україна

Шляхи актуалізації процесу викладання іноземних мов

 

Важливим завданням вищого навчального закладу є підготовка професійних і висококваліфікованих спеціалістів, які здатні нестандартно та гнучко мислити. Формування фахівця нового рівня, що володіє творчими здібностями, критичним мисленням, професійною компетентністю, здатним приймати рішення в швидкозмінній ситуації, передбачає впровадження в процес вивчення іноземної мови новітніх технологій та підходів, сучасних лексичних та методологічних аспектів викладання, а також вживання методів активізації і проблематизації мовної освіти. Ці методи дадуть змогу майбутнім фахівцям сформувати певні моделі наукового дослідження, моделі ухвалення рішень, які вони зможуть застосувати в майбутній діяльності [3, с. 28].

При відборі новітніх методів навчання необхідно врахувати всі критерії, відповідно до яких використані методи повинні заохочувати студента; стимулювати його мовні, когнітивні і творчі здібності; передбачити різні форми роботи в аудиторії: індивідуальну, групову, колективну.

На сучасному етапі розвитку методичної науки основними методами навчання іноземним мовам є комунікативний, інтерактивний, індивідуалізований, кооперативний, діяльнісний, інноваційний, тематичний, прагматичний, когнітивний та інші.

Якісна мовна підготовка студентів неможлива без використання сучасних освітніх технологій, таких як проектна робота, застосування інформаційних та телекомунікаційних технологій, робота з навчальними комп’ютерними програмами з іноземних мов (система мультимедіа), дистанційні технології, використання інтернет-ресурсів, навчання іноземної мови в комп’ютерному середовищі (форуми, блоги, електронна пошта) [1, с. 35].

Процес навчання має бути максимально наближений до майбутньої професійної діяльності студента. Тому викладання іноземної мови можна ефективно актуалізувати шляхом проблематизації навчального процесу з використанням дослідницьких, пошукових, дискусійних методів та методу проектів.

Серед проблемних методів особливе місце займає метод проектів. В його основу покладено  ідею, яка становить суть поняття „проект”. Він прагматично спрямований на результат, який досягається після розв’язання проблеми. Важливо, що результат, отримуваний у ході роботи над проектом, студент може побачити, осмислити й використати в реальній практичній діяльності. Проект цінний тим, що  в ході його виконання  студенти  вчаться  самостійно  здобувати  інформацію, отримуючи знання й досвід пізнавальної й навчальної діяльності [2, с. 6].

Основними принципами проектної роботи є:

1. Проблемність. Визначення й розв’язання актуальних проблем самими студентами – це спонукальний мотив для інтелектуальної діяльності, яка є необхідною умовою навчального процесу.

2. Варіативність. Варіативність визначається вільною, а отже, самокерованою формою  побудови  проекту,  тобто  студентові  надається  повна  самостійність під час роботи над проектом.

3. Когнітивність. Когнітивний підхід у методиці навчання іноземним мовам не нав’язує лінгвістичне знання, а допомагає йому народитись  і розвиває його. Саме робота над проектом створює такі потреби, які стимулюють інтерес до навчання.

4. Наявність  інтересу  до  навчального  процесу. Як  свідчить  досвід,  студенти засвоюють набагато більший обсяг матеріалу, якщо процес навчання  подобається їм.

5. Особистісний чинник. У ході реалізації проекту студенти отримують широкі можливості для того, щоб думати, говорити про себе, свої внутрішні відчуття, інтереси, життєві пріоритети й цінності, що, у свою чергу, активізує спілкування в групі.

6. Адаптивність. Цей принцип відображає системну вимогу відповідності елементів  системи  зовнішнього й  внутрішнього  середовища  самій  системі. На практиці реалізація цього принципу полягає в тому, що перед студентами ставляться проблеми, які адаптовані до їхніх інтересів, а також до освітнього рівня, на якому перебуває студент.

         Метод проектів, таким чином, можна вважати ефективним етапом у формуванні критичного мислення та подоланні мовних барєрів. Захист проекту передбачає широке обговорення запропонованих рішень, опонування, дискусію. Тому від учасників проекту вимагається уміння аргументувати свою точку зору, висувати контраргументи опонентам, підтримувати дискусію, приходити до компромісу. Все це є уміннями, що відображають специфіку комунікативної компетентності.

         Отже, впровадження активних методів навчання, що забезпечують особистісно зорієнтований підхід і розвиток критичного мислення, є важливим елементом при навчанні студентів іноземним мовам у вищих навчальних закладах. Вони дозволяють забезпечити оволодіння студентами професійними і комунікативними компетенціями, здібностями самостійно організовувати свою навчальну діяльність, активно брати участь в обговоренні та аналізі матеріалу, що вивчається, а також ефективно застосовувати отримані знання та вміння на практиці.

 

         Література:

1.     Нові технології навчання : Наук.-метод. зб. / Кол. авт. – К. : Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, 2009. – Вип. 57. – 100 с.

2.     Полат Е.С. Метод проектов на уроках иностранного языка // Иностр.яз. в шк. – 2000. – №2/3. – С. 3–10.

3.     Пометун О., Пироженко Л. Интерактивные технологии учебы : теория, практика, опыт. – К.А.С.К., 2004. – 192 с.