Ворощук О.Д.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

ФУНКЦІЇ ГУВЕРНЕРА

Державною національною програмою «Освіта (Україна XXI століття)» одним із пріоритетних напрямів реформування освіти визнано родинне виховання. Саме сім'я є підґрунтям формування особистості, вона є наріжним каменем духовного, економічного та соціального розвитку суспільства. Так, у ст. 59 Закону України «Про освіту» зазначається:

1.«Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку дитини як особистості».

2.«Батьки і особи, які їх заміняють, зобов'язані: постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей; сприяти здобуттю дітьми  освіти у закладах освіти або забезпечувати повноцінну домашню  освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу...».

Високий стандарт домашнього навчання і виховання в історії світової цивілізації забезпечувала гувернерська педагогічна система. До питань підготовки гувернерів, домашніх наставників в історичному аспекті в Україні і за кордоном, гувернерства як варіативної освітньо-виховної системи, напрямків діяльності гувернерів, формування демократичної системи взаємостосунків  серед дітей і батьків звертаються дослідники Т Гавриленко, А. Ганічева, М. Головко, О. Звєрєва, Л. Кобилянська, Є.Сарапулова, Б. Свиридов та ін. Метою нашої статті є здійснити аналіз функцій гувернера у роботі з дітьми і батьками.

Щодо функцій гувернера, то вони часто збігаються з функціями інших фахівців, зокрема, з дефектологом або сімейним соціальним педагогом чи соціальним працівником. Та все ж виокремлюють такі функції гувернера: діагностичну, прогностичну, соціалізуючу, виховну, освітню, комунікативну, організаторську, консультативну, посередницьку, попереджувально-профілактичну, охоронно-захисну, корекційно-реабілітаційну, соціально-терапевтичну тощо [2]. Залежно від потреб, та конкретних ситуацій, в яких опинилися діти та батьки кожна з функцій може переважати.

Діагностична функція гувернера спрямована на вивчення, аналіз й оцінювання індивідуальних особливостей, стану фізичного і психічного здоров’я, рівня вихованості, успішності дитини, проблем (якщо такі існують) соціально-психологічного, дидактичного та виховного характеру на основі сучасних методів педагогіки, психології, соціології. Крім того, гувернеру варто звернуту увагу на вивчення традицій, ціннісних орієнтацій, виховного потенціалу, інтересів, потреб, проблем сім’ї; на вплив мікросередовища, особливостей сім’ї та сімейного виховання, позитивного виховного потенціалу в мікрорайоні та джерела негативного впливу на дітей; рівня психолого-педагогічної культури батьків; особливостей спілкування дитини з дорослими членами сім’ї; місця і ролі дитини у сім’ї.

Прогностична функція гувернера полягає у визначенні й розробці програми соціально-педагогічної роботи з дитиною на основі врахування її індивідуальних та вікових особливостей, рівня розвитку, побажань батьків; виборі методів, засобів і прийомів, які дозволяють у заданих умовах та встановлений час досягнути поставленої мети; передбаченні результатів навчально-виховної діяльності та результатів діяльності в цілому тощо.

Щодо соціалізуючої функції гувернера, то вона передбачає формування у дитини основних соціальних норм і цінностей, розвиток навичок соціальної самоорганізації життя, здатності орієнтуватися в навколишньому світі, інтеграцію до соціального середовища.

Функція виховна спрямована на формування у дитини загальнолюдських і національних цінностей, моральних понять, поглядів і переконань, вироблення навичок і звичок моральної поведінки; розвиток естетичних потреб, смаків і почуттів, художніх здібностей і творчої діяльності, культури взаємодії з природою; забезпечення повноцінного фізичного та інтелектуального розвитку.

Освітня функція гувернера передбачає розвиток у дитини потреби в отриманні знань, неперервній освіті; формування позитивної мотивації навчання; розвиток мовлення, мислення, емоційно-вольової сфери. Крім того, соціальний гувернер має звернути увагу і на просвіту батьків, підвищення рівня їх педагогічних знань та умінь, формування бажання займатися самоосвітою.

Для успішної співпраці гувернера і сімї має місце комунікативна функція, яка полягає у встановленні доцільної, конструктивної взаємодії з дитиною, батьками та іншими членами сім’ї. Завдання соціального гувернера у реалізації цієї функції полягає у дотриманні основних правил та норм спілкування, доборі оптимальних прийомів і засобів комунікативного впливу, попередженні та подоланні конфліктних ситуацій.

Попереджувально-профілактична функція гувернера полягає у запобіганні та обмеженні причин соціальної дезадаптації дитини; попередженні та подоланні негативних явищ, конфліктних ситуацій, які здатні погано вплинути на неї; проведенні роз’яснювальної роботи щодо впливу шкідливих звичок на здоров’я та життєдіяльність дитини; формуванні і пропагуванні здорового способу життя; організації діяльності через відвідування позашкільних навчально-виховних закладів.

Організаторська функція гувернера передбачає залучення вихованця до різних видів діяльності, формує демократичну систему взаємостосунків  серед дітей і дорослих (батьків) у досягненні поставленої мети; забезпечення змістового дозвілля дитини; налагодження співпраці та партнерства з різними спеціалістами та соціально-виховними інституціями, сприяє соціально корисній діяльності дітей.

Реалізовуючи консультативну функцію гувернер спрямовує свою діяльність на допомогу батькам у вивченні і розумінні питань сімейного виховання; на надання порад і рекомендацій щодо розвитку і виховання їхньої дитини, корекції її поведінки, відхилень у розвитку; на знаходження ефективних шляхів взаємодії дорослих і дитини, створення атмосфери взаєморозуміння і співробітництва.

Охоронно-захисна функція гувернера полягає в дотриманні норм з охорони  прав та інтересів дитини на життя, освіту, дозвілля, свободу слова, отримання інформації, висловлення власної думки на основі відповідної нормативно-правової бази; створенні умов для повноцінного розвитку вихованця, віри в себе, в можливість досягнення позитивних результатів; збереженні і зміцненні фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини.

Корекційно-реабілітаційна функція гувернера має на меті здійснення корекції виховних впливів на дитину з боку батьків, соціального середовища, зміну і вдосконалення її особистісних якостей, особливостей життєдіяльності; допомогу дитині з обмеженими функціональними можливостями у досягненні фізичного, інтелектуального, психічного, соціального рівня розвитку, озброєння її навичками самообслуговування, сприяння соціальній адаптації, залучення до участі у суспільному житті.

Соціально-терапевтична функція гувернера спрямована на вчасне подолання кризових ситуацій та проблем дитини і сім’ї, пропонування шляхів і засобів для самостійного вирішення і подолання труднощів, стимулювання впевненості у собі, здійснення соціально-педагогічного супроводу навчально-виховного процесу.

Посередницька функція гувернера спрямована на налагодженні взаємодії з різними соціальними інституціями (медичними, освітніми, культурними закладами, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, неурядовими організаціями) та фахівцями (лікарями, дефектологами, реабілітологами, психологами, вихователями дошкільних закладів, учителями, викладачами-репетиторами, викладачами музичних, хореографічних, художніх шкіл, керівниками гуртків, секцій, спеціалістами служб та центрів у справах сім’ї, представниками громадських організацій тощо), які сприятимуть соціальному становленню і розвитку дитини.

Отож, як бачимо, кожна функція гувернера у роботі з дітьми та їх батьками важлива. А для успішної реалізації їх гувернеру необхідно здійснювати безперервне навчання, самовдосконалення; бути фахівцем широкої поінформованості, обізнаності, ерудиції, глибоких спеціальних знань для спільної діяльності з дітьми та їх батьками.

Література:

1.Гавриленко Т. Функції та напрями роботи соціального гувернера//http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/vchdpu/ped/201184/Gavryl.pdf

2.http://psyhologonline.weebly.com/