Филологические науки/7.Язык, речь, речевая коммуникация

канд. філос. наук Халезова Л. В.

Севастопольський інститут банківської справи

університету банківської справи

Національного банку України

Використання художніх засобів як культурних концептів в полікультурному просторі на прикладі підручника Grammar Through Speaking

 

Викладання англійської мови, так само як і викладання іншої мови, означає ознайомлення та навчання культурі, а так само і моралі. На мій погляд, найкращий спосіб представити студентам традиції іншої країни , щоб порівняти і зіставити/протиставити їх з традиціями власної країни це привернути мистецтво (художнє, музичне, фольклорне та ін.) Сучасні технології надають нам як викладачам величезну кількість ідей, картин, відео матеріалів. Щось з цієї художньої спадщини належить сучасним авторам, щось класикам, щось невідомим художникам. У моєму новому підручнику "Grammar through speaking" [1] я використовувала картини знаменитого американського художника Нормана Роквелла, щоб познайомити студентів з дивовижними імпульсами і концептами, які цей художник створив у своїй творчості, а так само перевірити, як нове покоління реагує на типові етичні питання, що задаються щодня. Під концептами в сучасній науці мають на увазі ментальні утворення, що складають категориальную сітку ціннісно - смислового простору мови, а так само одиниці, за допомогою яких моделюється картина світу .

Таким чином, в моїй роботі я можу переслідувати кілька завдань: відпрацювати граматичний матеріал, познайомити студентів з яскравими представниками іншої країни і культури, порівняти традиції україно/ російськомовних студентів з американськими традиціями, проаналізувати їх реакцію на ту чи іншу ситуацію і, по можливості, скоригувати цю реакцію, оскільки однією з головних цінностей сучасного полікультурного суспільства є толерантність і розуміння, так само як і знання «чужий правди».

Перш за все, потрібно знати, що Норманн Роквелл (1894 - 1978) ще за життя став найулюбленішим ілюстратором Америки і залишається таким донині. Ймовірно, що він збереже за собою неперевершений світовий рекорд зі створення обкладинок для одного журналу, в якому друкувалися Ф. Фіцджеральд і К. Воннегут, - «The Saturday Evening Post».

Народився Норман Роквелл в Нью- Йорку в лютому 1894 року, там же, досягнувши чотирнадцяти років, вступив до школи мистецтв. У п'ятнадцять Роквелл намалював свої перші різдвяні листівки, разом з якими до нього прийшов успіх. Тоді ж він був прийнятий на посаду провідного художника журналу, офіційного видання бойскаутів Америки, «Boys ' Life». Досягнувши повноліття, Роквелл організовує власну студію , яка практично відразу отримує замовлення від таких відомих видань , як «Literary Digest», «Life» та ін. Через рік, Роквеллом була створена його перша обкладинка для «The Saturday Evening Post»,  журналу, який найбільш точно відображав реалії американського життя.

У сорокові роки, надихнувшись виступом Франкліна, Норман Роквелл створює серію «Американські свободи», виставки якої приносять йому близько 130 млн. доларів. Всі ці гроші Норман віддає на військові потреби, настільки сильна була в ньому громадянська відповідальність.

З 1963 року Роквелл протягом десяти років малює для журналу «Look».

Роботи Нормана Роквелла багатьом здаються простими, але варто придивитися і розумієш, що в цих легких і веселих картинах знайшло відображення життя американського суспільства початку 20 століття. Іронічні, барвисті ілюстрації виконують головну місію - оспівують Америку [3].

Розглядаючи картини М. Роквелла, виникає неймовірна кількість тем для обговорення. Для свого підручника "Grammar through speaking" я вибрала чотири: «День виборів» (для відпрацювання граматичного матеріалу Present Progressive / Continuous) [1, p. 53], «Переможниця» («Фінгал») і «Доктор і лялька» (для відпрацювання граматичного матеріалу Present Simple vs Present Progressive / Continuous) [1, p. 57] , «Втікач» (для відпрацювання граматичного матеріалу Past Perfect) [1, p. 99].) Ось як завдання описуються в книзі для вчителя [2]. Один з уроків присвячений різниці у вживанні Present Simple та Present Progressive/Continuous. Моєю головною метою було створити ситуацію, в якій ці граматичні часи були б вживані. Для цієї мети прекрасно підходили картини «Переможниця» («Фінгал») і «Доктор і лялька». Отже, в книзі вчителя говориться:

Prepare your own pictures or use the ones given in the unit. Explain the task. Make students work in pairs. Check their grammar. Let a couple of them perform to the whole group later. Explain the meaning of the word “Shiner” and if the students are short of ideas speak about a life of typical hooligan. Ask questions if needed.

-       Does this hooligan girl fight only with boys?

-       Is she often late for school?

-       Does she travel to school by school bus?

-       What does she do on board of the bus?

-       Does she often appear next to Principal’s door?

-       What does she do to appear next to Principal’s door?

-       Why is she smiling now?

-       Is she reading a boring book on Math?

-       Is she holding a frog to show to the Principal? [2, p. 20].

Інший урок присвячений вживанню Past Perfect, і знову моєю метою було не просто змусити студентів вивчити граматичні правила, а й відчути, коли і як використовувати цю граматику. У книзі для вчителя дається наступний опис:

Explain the meaning of the picture “Runaway”: the boy had run away from home but later was found by a policeman and now they are having breakfast in the local bar. Ask your students to think about what had happened to each of these people before they met. Let students exchange their ideas. Divide your group into triads and make them prepare a conversation between the Boy, the Policeman, and the Barman and perform it later to the whole group.

Listen to students’ performances and find the funniest / the most unusual [2, p. 36].

Кожна з цих картин варта детального групового обговорення. Таким чином, використовуючи ілюстрації Норманна Роквелла, викладач має можливість представити студентам світ людських емоцій, чудово написаних Майстром, і відпрацювати граматичний і лексичний матеріал відповідно з програмою.

Література:

1.     Халезова Л. В. Граматика через розмову = Grammar through speaking [ Текст ] :  посібник для практичної та індивідуальної робіт з англійської мови / Л. В. Халезова. – Харків : Доміно, 2013. –  139 с. – (Англійською мовою).

2.     Халезова Л. В. Граматика через розмову (книга для вчителя) = Grammar through speaking (Teachers book) [ Текст ] : методичні рекомендації до посібника для практичної та індивідуальної робіт з англійської мови / Л. В. Халезова. – Севастополь : Рибест, 2013. – 44 с. – (Англійською мовою).

3.     URL - http://actual-art.ru/ironichnye-illyustracii-norman-rockwell/.