Студентка Горова Ю.В., доцент Тепла О. М.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Службовий етикет юриста

 

Специфіка професійної діяльності судді, прокурора, слідчого, адвоката пов'язана з особливими моральними ситуаціями, які зазвичай не трапляються в діяльності представників інших професій, а притаманні сфері судочинства. До працівників юридичної професії пред'являються підвищені моральні вимоги, що пояснюється особливою довірою до них з боку суспільства і  відповідальним характером виконуваних ними функцій. Люди, які вирішують долі інших, повинні мати на це не тільки формальне, службове, але і моральне право. Незалежність і підпорядкування лише закону становлять найважливіший принцип діяльності органів юстиції, який  впливає і на її етичний зміст. 

 Виконуючи у  суспільстві роль охоронців закону, правники повинні неухильно його дотримуватися. Порушення закону його захисниками підриває віру в його непорушність і авторитет. 

Професійний етикет юриста формується на основі взаємозв'язку і взаємозумовленості правових і моральних принципів, норм, правового і морального свідомості. 

Мета роботи – охарактеризувати сутність, структуру і принципи етикету юриста. 

          Етикет – усталений порядок поведінки, що виражає зовнішній зміст принципів моралі і складається з правил ввічливого поводження в суспільстві (манери, одяг та ін.) Ритуальні форми етикету характерні для сфери дипломатичних відносин (дотримання так званого дипломатичного протоколу). 

          Службовий етикет юриста – усталений порядок поведінки юриста під час виконання службових повноважень (наприклад, вирішенні юридичної справи), що виражає зовнішній зміст принципів моралі і складається з правил ввічливого поводження в суспільстві (манери, форми звертання і вітання, одяг та ін.) [2].

          Етикет має правила, які втілюються у конкретних формах, що  становлять єдність двох аспектів: етичного (прояв турботи, поваги та ін.) і естетичного (краса, витонченість поведінки). 

          Вимоги етикету в юридичній практиці набувають особливого значення, оскільки є суворо регламентованим церемоніалом, де певні офіційні форми поведінки юриста не повинні виходити за межі жорстко встановлених меж. Етикет виражається в системі правил чемності, чітко класифікує правила поводження з посадовими особами відповідно до їх рангу (до кого як слід звернутися, кого як потрібно титулувати), правил поведінки в різних колах. 

Суворе дотримання правил службового етикету – важлива умова високої етичної та естетичної культури поведінки юриста. 

          Специфіка юридичної діяльності така, що юристу щодня доводиться зіштовхуватися з великою кількістю людей і тому дуже важко обрати правила поведінки з кожним клієнтом. Реальні обставини настільки різноманітні, що жодні правила і норми не в змозі охопити їх повністю. Однак можна виділити головні з них, якими повинен керуватися юрист під час здійснення своєї професійної роботи. 

          Основні етико-естетичні принципи взаємовідносин між юристом та іншими учасниками вирішення юридичної справи: 

          - почуття такту – почуття емоційного співпереживання з кожним з учасників вирішення юридичної справи; 

          - почуття такту допомагає визначити належну міру у висловлюваннях і вчинках. 

          Такт передбачає уважне ставлення до особистості співрозмовника, вміння юриста коректно обійти по можливості питання, які можуть викликати незручність у інших. 

          Важливо постійно пам'ятати, що дотримання етикету і прояв такту – невід'ємна частина духовної культури юриста як службової особи, тим паче особистості керівника. У цьому значенні керівник повинен бути зразком для своїх підлеглих, оскільки грубість і нестриманість знижує не тільки його авторитет, а й породжує конфліктні ситуації в колективі. 

          Почуття такту має виявлятися в різних формах ділового спілкування юриста: 

          - повсякденне службове спілкування (прийом відвідувачів, відвідування громадян за місцем проживання, участь у нарадах, засіданнях і т.д.);           - специфічні форми службового спілкування (керівник і підлеглі, між колегами); 

          - екстремальні форми спілкування (під час обшуку, затримання тощо); 

          - невербальні і неспецифічні форми спілкування (телефон, ділове листування, виступи по радіо, телебаченню і т.п.).     

          Отже, ми проаналізували принципи службового етикету юриста, форми прояву естетичної культури юриста, а також зовнішні атрибути юриста . З усього вищевикладеного можна зробити висновок, що юридичний етикет обумовлений специфікою професійної діяльності юриста, особливостями його етичного і соціального становища. Необхідність підвищених моральних вимог, а отже, і особливої професійної моралі, як показує історичний досвід, виявляється передусім в лікарській, юридичній, педагогічній, науковій, журналістській та художній діяльностях, тобто в тих сферах, які безпосередньо пов'язані з вихованням і задоволенням потреб особистості.