Коваль Ганна Юріївна

студентка III курсу Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»

 

Мистецтво юридичної аргументації

 

 Мистецтво людського спілкування – це вельми складна і відповідальна сфера буття. Слово має безмежну владу над людиною.

Мистецтво юридичної аргументації має у своїй основі талант і оригінальність особистості. Так, наприклад, талант керівника проявляється в його особливому способі мислення, в гуманних методах впливу на підпорядкованих йому працівників.

Методи мистецтва юридичної аргументації є універсальними, тобто придатні для застосування в різних ситуаціях, від публічного виступу до рівня міжособистісних відносин. Успішність будь-яких вербальних контактів завжди залежить від безлічі складних, взаємопов'язаних психологічних факторів, від того, кому, коли і як розумніше викласти свої аргументи, постійно пам'ятаючи про кінцеву мету діалогу і направляючи його в потрібне русло.

Важливий внесок у розвиток світової цивілізації внесли філософи, суспільні діячі та видатні мислителі Античності. Одним із найвідоміших серед яких є Сократ. У своєму вченні він присвятив багато уваги діалогу як пошуку істини, мистецтву міркування і доведенню. Саме тому один із методів мистецтва аргументації назвали на його честь – метод Сократа. Він полягає у блискучому умінні будувати логічний ланцюг умовиводів таким чином, щоб опонент погоджувався з кожним вашим аргументом на будь-якому етапі ведення діалогу. Опонент, котрий налаштований досить насторожено до ведення діалогу, погоджуючись на початку бесіди з очевидними фактами співрозмовника, поступово заспокоювався, внаслідок чого в нього слабшала воля до спору.

Ще одним методом ведення діалогу є метод трьох раундів. Як правило, система діалогу складається із трьох частин. У першій частині коротко викладається суть проблемного питання і особа-слухач погоджується  з позицією свого опонента. У другій частині викладається декілька альтернативних варіантів вирішення даного проблемного питання. І в третій частині, коли сам опонент зрозуміє, що запропонований варіант кращий за інші, необхідно з ним погодиться.

Одним із найцікавіших і в той же час найскладніших у реалізації методів є, так званий, «метод Штірліца». Він полягає у тому, що під час ведення діалогу необхідно ненав’язливо запропонувати власне вирішення того чи іншого питання серед усіх інших варіантів рішень і одразу ж «забути» про запропонований вами варіант. І надалі ваш опонент, оцінивши вашу ідею і проаналізувавши її, через деякий час запропонує цей варіант як свій власний, значно доповнивши і розширивши його.

Інший метод - «жаба в сметані» - має місце тоді, коли настає кризова ситуація, і у людей часто виникає відчуття приреченості, безсилля, у них опускаються руки і паралізується воля. У цьому випадку крах неминучий. Тут доречно згадати притчу про двох жаб, що потрапили в глечик із сметаною.. Метод «жаба в сметані» застосовується при необхідності пошуку нестандартного рішення (зазвичай в екстремальній ситуації) під назвою «мозковий штурм» або «метод мозкової атаки». Метод стимулює інтуїцію, нетривіальний погляд на ситуацію.

Отже, розглянуті методи юридичної аргументації є універсальними і загальноприйнятними у всіх сферах суспільних відносин.