Право /2 Административное и финансовое право

 

До питання вдосконалення законодавства України в сфері будівництва

                                                    Стукаленко О.В.

Одеський інститут фінансів українського державного університету фінансів та  міжнародної торгівлі.

 

       Гармонізація законодавства в будівельній галузі здійснюється в декількох напрямках. По-перше,в напрямку перегляду діючих стандартів. По-друге, за рахунок скасування стандартів, які не відповідали технологіям будівельної галузі. По-третє,частину стандартів переформатують  у державні або галузеві норми або стандарти організації.  Враховуючи це, КМ України затвердив план заходів щодо виконання Концепції реалізації державної політики з нормативного забезпечення будівництва в країні на період до 2015 року. Цей План передбачає впровадження системи державних будівельних норм і стандартів, які діятимуть до завершення гармонізації нормативної бази з питань будівництва з нормативною базою ЄС; підвищення питомої ваги до 30% стандартів, гармонізованих зі стандартами ЕС і інше[ 1] .

         Заслуговує уваги досвід держав Західної Європи, відповідно до якого, прийняття міждержавних та європейських стандартів як національних є найбільш швидким та економічно вигідним вирішенням питання забезпечення вітчизняної економіки сучасними стандартами. І тому застосування сучасних міжнародних стандартів є одним із дієвих засобів усунення технічних перешкод у торгівлі. Для встановлення єдиних правил Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO) та Міжнародною електротехнічною комісією (ІЕС) розроблено настанову ISO/IEC Guide 21-1:2005 ISO/IEC Guide 21-1:2005[2]

         Відповідно до Закону України «Про стандартизацію», якщо міжнародним договором встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені у цьому законі, то застосовуються норми міжнародного договору[ 3]. Необхідно врахувати, що міжнародні чи регіональні стандарти починають діяти на території України, лише після набуття сили статусу національних. 

Для спрощення процедури застосування міжнародних і регіональних стандартів використовувати метод «обкладинки». За цим методом, європейський стандарт застосовують мовою оригіналу,  до якого повинні бути розроблені національні структурні елементи та додатки українською мовою[ 4]. Нажаль  методом „обкладинки” може прийматись обмежене коло стандартів.  Необхідно акцентувати увагу, на тому, що розвиток стандартизації нерозривно пов'язаний з управлінням якістю виробництва. Стандартизація впливає на підвищення якості продукції. Реалізується це, як правило, через комплексну розробку стандартів на сировину і матеріали, напівфабрикати, комплектуюче обладнання, оснащення та готову продукцію, а також встановленням у стандартах технологічних вимог і показників якості, єдиних методів випробувань і засобів контролю [5 ].

         Важливою складовою стандартів є базові стандарти. Вони встановлюють організаційно-методичні та загальнотехнічні положення для певної галузі стандартизації, а також терміни та визначення, загальнотехнічні вимоги та правила,  норми, що забезпечують впорядкованість, сумісність, взаємозв'язок та взаємоузгодженість різних видів технічної та виробничої діяльності під час розробки, виготовлення, транспортування та утилізації продукції, охорону навколишнього середовища [3 ].

Законодавство ЄС закріплює сім базових вимог.  До цих базових вимоги можливо  віднести:

1.     Вимоги до механічних опір та стійкості передбачають, що будівельні роботи повинні проектуватися та будуватися таким чином, щоб навантаження, яким вони будуть піддаватися під час будівництва та використання, не призводили до наступного:  (a) руйнування усієї або частини споруди; або(б) значних деформацій неприпустимого ступеня; або (в) пошкодження інших частин будівельних робіт, арматури або встановленого обладнання в результаті значних деформацій несучих конструкцій; (г) випадкового пошкодження, що не є пропорційним до первісної причини.  2. Вимоги щодо безпеки у випадку пожежі передбачають, що будівельні роботи повинні проектуватися та будуватися таким чином, щоб у випадку виникнення пожежі: (a) здатність конструкції витримувати навантаження зберігалася певний розрахований період часу; (б) утворення та розповсюдження вогню і диму в межах будівельних робіт було обмеженим; (в) поширення вогню на сусідні будівельні споруди було обмеженим;  (г) мешканці могли покинути будівельні споруди або бути врятовані іншим чином; (ґ) враховувалась безпека рятувальних груп.    3.  Вимоги щодо гігієни, здоров'я та довкілля передбачають, що будівельні роботи повинні проектуватися та будуватися таким чином, щоб вони впродовж усього життєвого циклу не становили загрози гігієні, здоров'ю або безпеці робочих, мешканців або сусідів, та не здійснювали надзвичайно сильного впливу, впродовж усього життєвого циклу, на якість довкілля або клімат під час будівництва, використання та знесення.  3.  Вимоги щодо безпеки та доступність користування передбачають, що будівельні роботи повинні проектуватися та будуватися таким чином, щоб вони не становили неприйнятної загрози аварій або пошкодження при обслуговування та користуванні, як то загрози посковзнутися, впасти, наштовхнутися, обпектися, враження електричним струмом, отримання травм в результаті вибуху або пограбування. Зокрема, будівельні роботи повинні проектуватися та будуватися з урахуванням доступності та використання інвалідами.   4.Вимоги  щодо захист від шуму передбачають, що будівельні роботи повинні проектуватися та будуватися таким чином, щоб шум, який сприймають мешканці або особи, що перебувають поблизу, зводився до рівня, що не загрожує їх здоров'ю та не заважає їм спати, відпочивати та працювати у задовільному стані. 5. Вимоги  щодо  збереження енергії та утримання тепла передбачають, що будівельні споруди та їх установки для обігріву, охолодження, освітлення та вентиляції повинні проектуватися та будуватися таким чином, щоб кількість енергії, яка необхідна для користування ними, була низькою при врахуванні мешканців та кліматичних умов місця розташування. Будівельні роботи також повинні бути енергоефективними, використовувати якомога менше енергії під час будівництва та демонтажу.

 6.Вимоги  щодо  раціонального використання природних ресурсів передбачають, що будівельні роботи повинні проектуватися та будуватися таким чином, щоб використання природних ресурсів було раціональним, та зокрема, гарантувало: (a) можливість повторного використання будівельних робіт, їх матеріалів та частин після демонтажу; (б) довговічність будівельних робіт; (в) використання екологічно чистої сировини та вторинних матеріалів у будівельних спорудах.

Література

1.       В  Україні переглянуть діючі буднорми і стандарти [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.budexpert.ua/news/detail/1979 – Назва з екрана.

2.       ISO/IEC Guide 21-1:2005. Regional or national adoption of International Standards and other International Deliverables — Part 1: Adoption of International Standards. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.iso.org/iso/iso_iec_guide_21-1_2005.pdf. – Назва з екрана.

3.       Про стандартизацію :  Закон України від 17.05.2001 № 2408-III [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2408.

4.       Про затвердження Концепції впровадження стандартів Європейського Союзу за методом "обкладинки". Наказ Мінекономрозвитку України від 16.11.2011 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://document.ua/pro-zatverdzhennja-koncepciyi-vprovadzhennja-standartiv-evro-doc76971.html

5.    Стандартизація і сертифікація в системі забезпечення якості та конкурентоспроможності [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.refsua.com/referat-4378-1.html