Право /2. Административное и финансовое право

Дуліна О. В.

Одеський державний аграрний  університет

 

Нотатки до питання класифікації адміністративних правопорушень

                      в сфері земельного законодавства

 

       Україна володіє великими земельними ресурсами. Її земельний фонд складає 60,3 млн. гектарів[1]. Це безцінне національне багатство, здатне при ефективному управлінні забезпечити гідне життя її громадянам.

        Важливим інструментом охорони земель є можливість притягнення до адміністративної відповідальності правопорушників.

      Аналізуючи Кодекс України про адміністративні правопорушення[2] можливо зазначити, що адміністративна відповідальність за порушення земельного законодавства може наставати за статтями, вміщеними до різних глав КУпАП: глави 5 «Адміністративні правопорушення в галузі охорони праці і здоров´я населення».Наприклад, ст. ст. 42 (Порушення санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), 46-1 (Порушення вимог режиму радіаційної безпеки в місцевостях, що зазнали радіоактивного забруднення); глави 7 «Адміністративні правопорушення в галузі охорони природи, використання природних ресурсів, охорони пам’яток історії та культури. Наприклад, ст. ст. 52. (псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель), 53 (порушення правил використання земель»), 53-1(самовільне зайняття земельної ділянки), 53-2 ( перекручення або приховування даних державного земельного кадастру), 53-3 (зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу), 53-4(незаконне заволодіння ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель), 53-5(порушення строку погодження (відмови у погодженні) документації із землеустрою»), 53-6 (порушення законодавства про Державний земельний кадастр), 54(порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель або не приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням), 55(самовільне відхилення від проектів землеустрою), 56 (знищення межових знаків ), 63(незаконне використання земель державного лісового фонду), 69(пошкодження сінокосів і пасовищних угідь на землях державного лісового фонду), 59 (порушення правил охорони водних ресурсів), 73(засмічення лісів відходами), 74 (знищення або пошкодження лісоосушувальних канав, дренажних систем і шляхів на землях державного лісового фонду), 79-1(недодержання екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію об’єктів або споруд), 91 (порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду), 92(порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини); глави 8 «Адміністративні правопорушення в промисловості, будівництві тау сфері використання паливно-енергетичних ресурсів». Наприклад, ст. ст. 95, 96 , 96-1, 97 тощо; глави 10 «Адміністративні правопорушення на транспорті, в галузі шляхового господарства, і зв’язку». Наприклад, ст. ст. 138, 141, 142, 147 ; глави 15 «Адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління». Наприклад, ст. ст. 188-5, 188-11.

  Склади адміністративних земельних правопорушень можуть містити інші акти законодавства, наприклад, ст. 46 ЗУ «Про забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення»[3 ].

      Незважаючи на велику кількість складів адміністративна відповідальність за порушення земельного законодавства їх можливо розділити на декілька груп.   Різні науковці висловлюють різноманітні точки зору з цього приводу. Наприклад, Ю.С. Шемшученко визначає, що всі правопорушення земельного законодавства можливо розділити на дві групи: правопорушення, позбавлені екологічного забарвлення і не пов’язані із заподіянням шкоди землі як складовій частині навколишнього середовища, і правопорушення, вчинення яких пов’язане з заподіянням шкоди землі [4, 244 ]. До першої групи правопорушень відносяться правопорушення, що порушують вимоги раціонального використання земель, законних інтересів  і прав власників землі та землекористувачів, наприклад,  самовільне зайняття земельної ділянки та інші.  До другої групи відносять: псування сільськогосподарських та інших земель, забруднення їх хімічними та радіологічними речовинами, виробничими відходами,  сміттям та інші.

      На думку О.А.Салончик, в залежності від конкретного виду об'єктів усі земельні правопорушення можна умовно розбити на дві групи: власне земельні правопорушення і земельні правопорушення екологічної спрямованості. При цьому, перші підлягають підрозділу на земельні правопорушення майнового характеру і земельні правопорушення у сфері управління [5, 468 ]. До земельних правопорушень майнового характеру можуть бути віднесені наступні адміністративні проступки: несвоєчасне повернення тимчасово займаних земель (ст. 54 КУпАП) і т.п. До земельних правопорушень у сфері управління відносяться такі склади: приховування, перекручування даних земельного кадастру (ст. 53-2 КУпАП), порушення строку погодження (відмови у погодженні) документації із землеустрою (ст. 53-5 КУпАП), невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків, а так само інших законних вимог посадових осіб органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби (ст.188-11 КУпАП) і інш.

До земельних правопорушень екологічній спрямованості відносяться проступки , коли об'єктом правопорушення є земля, як природний об'єкт, тобто здійснення земельного правопорушення пов’язано з заподіянням шкоди землі. Зазначену групу земельних правопорушень складають наступні склади: псування та забруднення сільськогосподарських і інших земель (ст. 52 КУпАП); порушення правил використання земель (ст. 53 КУпАП) і т.д.

   Зазначені розподіли багато в чому має умовний характер, наприклад, таке правопорушення, як несвоєчасне повернення тимчасово займаних земель та не приведення  їх у стан, придатний для використання відповідно до призначення, носить ознаки складу, що має не тільки екологічну спрямованість, але і майновий характер.

    На думку Ерофеєва Б.В., усі правопорушення, пов’язані з земельними правовідносинами можливо розділити на: а) правопорушення, які мають екологічний характер, наприклад, псування та забруднення сільськогосподарських і інших земель (ст. 52 КУпАП);  б) правопорушення, які  мають економічний характер. Об’єктом такого правопорушення  виступає земля, як майновий  об’єкт;  в) правопорушення , які посягають на землю як на об’єкт державного управління, наприклад, порушення правил використання земель (ст. 53 КУпАП); г) правопорушення , які мають відношення до того що  росте на землі, наприклад, неповідомлення (приховання) або надання неправдивої інформації про погрозу посівам, насадженням, іншої рослинності відкритого та закритого ґрунту, а також продукції рослинного походження від шкідливих організмів (п. 3 ст. 83-1 КУпАП)

Всі вище зазначені думки науковців цікаві, але нажаль не мають відображення в законодавстві про адміністративну відповідальність в сфері земельного законодавства.

           Література 

1.                 Теоретичні основи державного земельного кадастру/ [за ред. М.Г. Ступеня] [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://geoknigi.com/book_view.php?id=963. - Назва з титул.екрану.

2.                  Кодекс об административных правонарушениях от 07.12.1984 № 8073-X  [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/KD0005.html

3.                   Мірошниченко А. М. Земельне право України  Навчальний посібник/ А.М. Мірошниченко. - К: Алерта, ЦУЛ, 2011. - 678 c. [Електронний ресурс] - Режим доступу:  http://www.big-lib.com/book/10_zemelne_pravo_ykraini- Назва з титул.екрану.

4.                    Семчик В.І. Земельне право України : Підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл./В.І. Семчик, П.Ф. Кулинич, М.В. Шульга. - К.: Вид. Дім «ІнЮре», 2008. - 600 с. [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.twirpx.com/file/544023/-Назва з титул.екрану.

5.                   Земельное право Украины: Учеб. пособие /Авт.кол.:Беженарь А.М.,Бердников Е.С., Бондар Л.А, и др.; Под ред.Погребного А.А., Каракаша И.И. - К.:Истина, 2002. - 496 с.

                             Добрый день , Дуліна О.В. Ваша работа принята!

Достижения высшей школы          15.11.2013             17- 25 ноября 2013 г.          Болгария

Регистрационный номер: 150216

Название секции: ПРАВО. Административное и финансовое право

Авторы: Дуліна О.В.

Название работы: Нотатки до питання класифікації адміністративних правопорушень в сфері земельного законодавства

Количество страниц: 4

Количество сборников: 1

Наука: ПР

Подсекция: 2

Страна: Украина

Мобильный телефон: 0679995425

Почтовый индекс: 64115

Почтовый адрес: ул.Ак.Королева д.18.кв.123. ,Одесса , 65114

Получатель: СтукаленкоО.В.

E-mail: stukalenko @bk.ru

Название журнала(конференции): Достижения высшей школы

Реквизиты для оплаты: Получатель: Видавництво Наука і освіта , р/с 26006050202480 в КБ Приватбанк , г.Днепропетровск , МФО 305299 , ОКПО 24430308 Адрес получателя: 49000 , Украина , г.Днепропетровск , ул. Бердянская 61б

Сумма к оплате: 60 украинских гривен, в том числе почтовая доставка заказным письмом 12 гривен

 Не оплаченные работы не печтаются , не забудьте в назначении платежа указать фамилии авторов. После опубликования Ваша работа будет выслана на адрес :

 Ориентировочный срок публикации в течении 3-4 недели с момента проведения конференции.

 Справки по телефонам +38 0562 342961 , +38 056 3701313 , e-mail: info@rusnauka.com