Психология и социология”/9 Психология развития

Войта Я. М.

Курсант взводу ПМП-31 Національного університету Державної податкової служби України

Пєтухова І. О.

доцент кафедри психології та соціології Національного університету державної податкової служби м. Ірпінь, Україна

 

Рівень податкової культури українського суспільства

В Україні постійно відбувається реформування податкової системи. На сьогодні гостро стоїть питання, щодо підвищення податкової культури в українському суспільстві не лише у платників податків, а й безпосередньо у працівників Міністерства доходів та зборів України.

Чіткого єдиного визначення на законодавчому рівні податкової культури не існує, хоча даному аспекту приділили певну увагу Л. Абалкін, В. Геєць, М. Кизим, Т. Клебанова, А.І. Крисоватий., А.Ю. Лаврешов, С.В. Оншинко, В.П. Печуляк та інші. Т. Воїнова, О. Павленко під податковою культурою розуміють рівень розвитку суспільства, виражений в існуючих нормах системи оподаткування, глибині податкових знань населення, умовах розвитку підприємництва, а також в усвідомленні необхідності виконання податкових зобов’язань [1].

На рівень правової свідомості платників податків, а відтак – показників реалізації фіскального потенціалу держави, значний вплив справляє податкова культура у суспільстві, яка характеризується зокрема сумлінністю платників податків щодо сплати коштів у державну скарбницю, а також шанобливим ставленням працівників фіскальних органів до суб’єктів податку [4, с. 255].

Перш ніж досліджувати рівень податкової культури українського суспільства, необхідно звернути увагу на процес її формування, розвиток та запровадження заходів, які б сприяли підвищенню рівеня податкової культури населення України.

Ефективне реформування податкової системи залежить від:

-         податкової грамотності;

-         процесу формування податкової культури.

Оскільки дослідження податкової культури, стало предметом

дослідження значної кількості науковців, у наукових джерелах нараховується понад 400 визначень даного терміну.

            На нашу думку, заслуговує на окрему увагу таке визначення поняття податкової культури як національної культури особливості кожної держави, відносини платника податків із контролюючими органами, які базуються на дотриманні вимог податкового законодавства, для своєчасності сплати податків та зборів до державного бюджету. 
            При розгляді питання ухилення від оподаткування варто звернути увагу на податкову культуру як складову податкової безпеки держави. Етичні правила та норми існують у всіх сферах діяльності людей, в тому числі і в податковій [2; с.34].

Особливостями вітчизняної податкової культури є:

1. Нестабільність та суперечливість податкового законодавства, в результа­ті чого платники податків не мають змоги безперервно ознайомлюватися з новими змінами в законодавстві і швидко реагувати на них.

2. Перевага примусового адміністрування податків.

3. Відсутність структурованого діалогу, компромісу між платниками податків та податковими органами. Неабияке значення для вирішення проблеми гармонізації відносин між контролюючими органами у сфері оподаткування та платниками податків має правова регламентація організаційних засад податкового контролю. [3, с.442].

4. Масштабні ухиляння від сплати податку з доходів фізичних осіб, що яскраво ілюструють податкові декларації українських бізнесменів, політиків, чиновників та вищих органів влади. Їхні офіційні статки просто непристойні на фоні найдорожчих автомобілів, будинків.

5. Порушення на практиці прав платників податків на: інформацію, захист, справедливе і рівноправне становище, оскарження дій та рішень посадових осіб податкових органів, конфіденційність.

            З метою визначення ставлення українського населення до податкової системи в цілому та податкової культури зокрема, нами було проведено аспектне дослідження в Київській області (м. Ірпіні), яке продемонструвало, що рівень податкової культури населення є низьким. Принцип добровільності сплати податків міцно закріпився лише у 70% свідомості платників податків, коли наприклад, у Нідерландах добровільність сплати податків сягає 97%. 45% громадян приблизно орінтуються в податковому кодексі України, і лише 40% громадян систематично відвідують офіційний сайт Міністерства доходів та зборів задля збагачення своїх знань в податковій сфері. 10% громадян взагалі не звикли перейматися проблемами наповнення бюджету, окрім цього, лише 25% населення сприймають податкову міліцію як орган, з яким можна і потрібно співпрацювати.
            Узагальнюючи причини низького рівня податкової культури в Україні, отримали на основі відповідей респондентів пропонуємо наступні заходи підвищення рівня податкової культури:
1) З допомогою усіх форм і методів, з використанням іноваційних податкових технологій, здійснювати інформаційний вплив на населення з метою роз’яснення норм діючого податкового законодавства.

2) Формувати у працюючого населення та підростаючого покоління податкову свідомость добровільної сплати податків та інших обовязкових платежів.

3) Систематично інформувати населення щодо ролі податків у суспільстві обов’язково повідомляти про можливі зміни у податковому законодавстві через засоби масової інформації.

5) Покращити організацію навчання працівників податкових органів, а також увести до навчальних планів вищих навчальних закладів дисципліну, спрямовану на популяризацію податкової свідомості майбутніх платників податків.

      Отже, для покращення рівня податкової культури населення, насамперед необхідно, кожен податковий кодекс, закон, нормативно-правовий акт було сформульовано таким чином, щоб кожному платнику податків була доступна будь-яка правова норма, аби платник податків розумів який саме податок потрібно сплатити, адже сплативши його, він не просто збагатить державну скарбницю, а стане причетним до розвязання держаних проблем. Кожен громадянин повинен усвідомити він приймає активну участь у вирішенні найскладніших економічних та соціальних завдань сучасного українського суспільства.

         Проведене нами дослідження не вичерпує всієї проблематики податкової культури України.

Література:

1. Воїнова Т., Павленко О. Деякі питання формування податкової культури

в сучасних умовах // Вісник податкової служби України. – 2000. – № 37.

2. Іванов Ю. Б., Бережна Ю. В. Сутність та ключові аспекти податкової культури як чинника національної економічної безпеки // Матеріали ІХ Міжнародної науково- практичної конференції «Стан і проблеми оподаткування в умовах світової фінансової кризи». - Донецьк, 2009. - С. 34 - 37.

3. Налоги и налогообложение / Под. ред. М.В. Романовского, О.В. Врублевской. – СПб., 2000. – 528 с.

4. Хром’як Н.В., Чубай В.М. Формування податкової культури органів Державної податкової адміністрації. −  Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. − Вип. 20.9.

5. Nerre, Birger (2001g): The Concept of Tax Culture. In: National Tax Association. Proceedings Ninety-Forth Annual Conference 2001. Baltimore, Maryland. Edited by Sally Wallace. NTA, Washington DC.)