К.с.-г.н., доц. Климчук О.В., Усата Т.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Безпека дорожнього руху в Україні: сучасний стан та перспективи

 

Упродовж останніх 10 років особливої гостроти набула проблема аварійності на автомобільному транспорті. Серед основних причин такого невтішного стану речей назвемо вкрай неефективне функціонування державної системи забезпечення безпеки дорожнього руху в умовах розвитку автомобілізації та зростаючу диспропорцію між кількістю автомобілів, протяжністю і якістю вулично-дорожньої мережі. Статистика свідчить, що приблизно 90% усіх катастроф на транспорті відбувається на автомобільних дорогах. Той, хто для подорожі обирає автомобіль, а не інший транспортний засіб, наражається на вдесятеро більший ризик потрапити до аварії.

Через актуальність зазначеної проблеми вітчизняні фахівці у сфері транспорту, такі як В. І. Касинюк, В. В. Нестеренко [2], А.В. Шарій [3] неодноразово зупиняли свою увагу на вирішенні проблем дорожнього руху.

Метою дослідження є аналіз безпеки дорожнього руху в Україні.

З огляду на статистичні дані кількості дорожньо-транспортних пригод в Україні, проблема забезпечення безпеки дорожнього руху залишається однією з найважливіших завдань. Головними причинами автопригод з постраждалими, які були скоєні в Україні впродовж 2012 року, є перевищення безпечної швидкості руху - 6477 автопригод або майже 23,7% від усіх ДТП із постраждалими, порушення правил маневрування (19,6 %) та правил проїзду перехресть (8 %) [2, с.7].

Питання аварійності та забезпечення безпеки на автошляхах розглядалося на прес-конференції, присвяченій старту Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху (2011-2020), проголошеного ООН, в м. Києві 11.05.2011 року за участю керівників міністерств і відомств, пов’язаних з дорожньою безпекою, народних депутатів, представників міжнародних організацій та бізнесу. Метою цієї ініціативи стало бажання державних діячів, громадських організацій, засобів масової інформації зробити все для скорочення кількості смертей та травматизму в ДТП шляхом активізації дій на регіональному, національному та глобальному рівнях. На зустрічі керівник Бюро Всесвітньої громадської організації охорони здоров’я в Україні Ігор Поканевич наголосив, що ситуація з безпекою дорожнього руху потребує негайного вирішення, оскільки за рівнем смертності в ДТП Україна посідає п’яте місце в Європі [3, с.4].

На прес-конференції особливу увагу приділили діяльності, що спрямована на забезпечення безпеки на автошляхах: за оцінками ВООЗ, якщо не вжити термінових заходів, до 2020 року аварії на дорогах стануть головною причиною смертності у світі. Учасники прес-конференції висловили своє бажання співпрацювати та об’єднувати зусилля в галузі безпеки дорожнього руху, а також наголосили на необхідності підвищення культури водіння кожного громадянина [3, с.4].

Аварійність на дорогах України дедалі стає загрозливою. На забезпечення безпеки руху на автошляхах країни спрямована Концепція Державної цільової програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2016 року, схвалена постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2012 року .

В Програмі наводяться невтішні цифри дорожньо-транспортних пригод, за якими криються не лише статистичні дані з потерпілими та загиблими в ДТП, а це все людські життя. Метою Програми є зниження рівня аварійності та важкості наслідків дорожньо-транспортних пригод, створення безпечних та комфортних умов для учасників дорожнього руху, а також удосконалення системи державного управління безпекою дорожнього руху. В даному документі звертається увага на:

-       концентрацію зусиль органів виконавчої влади, громадськості та науковців до забезпечення безпеки дорожнього руху;

-       поліпшення профілактичної роботи, спрямованої на запобігання дорожньо-транспортного травматизму, а також підвищення рівня правосвідомості учасників дорожнього руху;

-       підвищення ефективності підготовки учасників дорожнього руху шляхом запровадження новітніх методів навчання [1].

Отже, для суспільства і кожної людини зокрема велике значення має засвоєння та дотримання певних норм і правил ввічливої поведінки та поваги як в особі учасника дорожнього руху, так і громадянина нашого суспільства. Вирішення цієї проблеми в законодавчому порядку призвело б до значного поліпшення етичного і морально-психологічного клімату не тільки у громадських місцях, в побуті, на транспорті, а й у державі в цілому.

 

Література:

1.                 Постанова КМУ від 08.08.2012 № 771 / Про схвалення Концепції Державної цільової програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2016 року // Кабінет Міністрів України, 2012.

2.                 Нестеренко В.В. Небезпека – у наших головах / Вісник Державтоінспекції МВС України – К.: Аванті, 2012. – №9. – С. 6-7, 16-17.

3.                 Шарій А.В. В інтересах водіїв / А. Шарій // Зустрічна смуга. Офіційне видання ДДАІ МВС України. – К.: Аванті, 2011. – №1. – С.4.