Магістрант Сидорук В. Ю., асистент – Пришляк Н. В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Енергія малих річок

Виробництво електроенергії із поновлювальних та нетрадиційних джерел енергії стає все більш актуальним для будь-якої країни, яка хоче зменшити свою енергозалежність. Одним із можливих і досить ефективних відновлювальних джерел енергії є використання енергії малих річок. Вона може замінити дефіцитне традиційне паливо, має мінімальний негативний вплив на навколишнє середовище, проста й надійна у виробництві екологічно чистої електроенергії, є відновлювальним енергоресурсом, та легко доступна для споживачів.

Дослідження ефективності використання енергії малих річок є актуальним, атже вона відіграє значну роль у регіональному розвитку країни та є потенційно привабливою галуззю для інвесторів.

Метою даної роботи є обгрунтування доцільності розвитку малої гідроенергетики, та пошук шляхів вирішення головних проблем, пов’язаних із даною галуззю енергетики.

Дослідженням малої гідроенергетики займаються такі вчені, як Сиротюк М, Кравченко Т., Крисенков М., Добровольський В., Веремчук А., Рудько Г., Варецький Ю., Лозовий І. та Мокрицький В. та ін., проте нині залишаються недостатньо вивченими ще багато питань, пов’язаних з ефективністю використання енергії малих річок у якості джерела відновлювальної енергетики.

Проблемою використання малої гідроенергетики є те, що на сьогоднішній день багато ГЕС  мають недостатньо ефективне обладнання, низьку потужність турбін та незадовільний стан конструкцій.

ГЕС допомагає вирішити проблему покращення енергозабезпечення споживачів. Найбільш ефективними є малі ГЕС, що створюються на існуючих гідротехнічних спорудах.

Особлива цінність енергії малих річок полягає у тому, що вони зосереджені по всій території України і переважають у західних регіонах, які є енергодефіцитними. Малу енергетику, в першу чергу, варто використовувати у віддалених і важкодоступних районах, де поблизу немає ліній електропередач, тому що будувати такі лінії найчастіше дорожче, ніж встановити малу ГЕС. Саме таким районом є гірська частина Закарпаття, яка є найсприятливішою територією для будівництва малих ГЕС. Малі ГЕС можуть стати потужною основою енергозабезпечення для всіх регіонів Західної України, а для деяких районів Закарпатської та Чернівецької областей - джерелом повного енергозабезпечення.

Слід постійно приділяти увагу усуненню основних факторів, котрі погіршують технічний стан малих ГЕС, а саме: послаблення механізмів державного регулювання у сфері забезпечення надійності та безпечної експлуатації споруд, конструкцій, оснащення та гідротехнічних споруд малих ГЕС внаслідок тривалої перебудови економіки та адміністративної реформи; недосконалість нормативно-правової бази та практично повна відсутність нормативно-технічної бази, системи нормування, стандартизації і технічного регулювання у цій сфері; недостатнє виконання чи затримка з виконанням комплексних запобіжних заходів, на­правлених на підтримку у належному стані вказаних обєктів їх власниками; припинення виконання заходів, передбачених державними програмами, у частині забез­печення надійності та безпечної експлуатації споруд, конструкцій, оснащення внаслідок ускладнення їх фінансування [4].

Існують позитивні та негативні аспекти щодо використання малих водних електростанцій. До позитивних належать: можливість отримання чистої електроенергії без емісії двоокису вуглецю (CO2), двоокису сірки (SO2), частинок сажі; упорядкування водного господарства країни; моніторинг якості води; утримання в технічній та експлуатаційній справності каналів, водних порогів; укріплення берегів річок; використання річних намулів для рекультиваційних цілей; очищення річкового дна в долині річки; очищення річок; використання малих водних електростанцій як резервного джерела енергії; зменшення витрат на закупівлю традиційних видів електроенергії та ін [1].

До негативних аспектів малих водних електростанцій можна віднести перегородження річок, що призводить до зміни їх екологічного стану, переривання довжини, зміни характеру потоку; негативний вплив на стан річки бетонно-камінних забудов берегів; істотний вплив на деградацію річкового середовища забруднення водоймищ, які створюються біля електростанцій; зміни якості грунтових вод при водних станціях; забруднення річок нафтопродуктами у звязку з поганим технічним станом деяких турбін; перетин річок може стати причиною утруднення сплаву льоду навесні і бути причиною локальних підтоплень або паводків; наявність недалеко від житла водних станцій може призводити до підйому грунтових вод, що стає причиною підтоплення підвалів будинків [1].

Таким чином, з метою управління процесом відродження малої гідроенергетики в Україні, потрібно зробити наступне: визнати, що вирішення проблем розвитку малої гідроенергетики в Україні має державне значення; доопрацювати та затвердити „Концепцію державної програми розвитку малої гідроенергетики України”; визначити державну структуру, яка б координувала роботу з відродження малої гідроенергетики в України; вирішення на законодавчому рівні питань приватизації і передачі в оренду малих ГЕС та гідроспоруд, що відносяться до цих об’єктів та належать державним структурам; впорядкувати питання будівництва та суттєво зменшити кількість дозвільних документів на будівництво нових МГЕС; затвердити механізм виділення земельних ділянок під будівництво та реконструкцію малих ГЕС; запровадити державну підтримку проектування та виготовлення основного обладнання МГЕС на українських заводах [3].

Мала гідроенергетика – один з найперспективніших напрямків розвитку відновлюваних джерел енергії, який представляє собою сукупність невеликих ГЕС, які працюють на малих та середніх річках. Перспективне значення для розвитку малих ГЕС має здійснення заходів по оновленню та реконструкції наявних і діючих малих ГЕС; будівництво нових ГЕС в районах децентралізованого енергопостачання, у віддалених і важкодоступних районах, де поблизу немає ліній електропередачі.

 Основне, що потребує вдосконалення в сфері малої гідроенергетики, це: впорядкування правовідносин щодо приватизації та оренди малих ГЕС; впровадження обґрунтованих правил транспортування електроенергії по існуючим електромережам до споживачів; впровадження обґрунтованої плати за водокористування;  фінансування розробки нормативно-технічної бази; відміни митних зборі на устаткування, яке не виробляється в Україні, кредитування спорудження малих ГЕС на основі зниження відсоткових ставок [2].

Таким чином, застосування енергії малих річок в Україні дасть змогу замінити дефіцитне традиційне паливо та зменшити негативний вплив на навколишнє середовище.

Список використаної літератури:

1.Калда Г.С., Рак Я.О., Тхужевська-Цесляк Б.В./ Інноваційні методи використання відновлювальних джерел енергії.Енергія води //Екологія / 2012р. С.39-42.

2. Малош Б.В. /Мала гідроенергетика як перспективний напрямок розвитку альтернативної енергетики на регіональному рівні// Екологія/ 2012 р.с  47-52.

3. Карамушка О.М // „Енергозбереження та Мала Гідроенергетика  України: вчора, сьогодні, завтра”.// Міжнародна наукова конференція "Енергетика майбутнього в Україні, с.м.т. Миколаївка, АР Крим/ 2012р. С.30-35

4. Хоменко В.О., П. Д. Лежнюк // Аналіз стану та перспективи розвитку малої гідроенергетики в Україні.Експлуатація малих ГЕС та каскадів малих ГЕС у сучасних умовах /Вісник Вінницького політехнічного інституту/ 2012 р. С.118-124.