Економічні науки/3. Фінансові відносини

 

Покинтелиця В.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Податкові органи у системі адміністрування доходів бюджету

 

Термін «податкові органи» розуміють у широкому і вузькому сенсі. Усі органи, які контролюють і забезпечують надходження до бюджету податків, зборів, обов’язкових платежів, є податковими у широкому трактуванні. В Україні - це Державна податкова адміністрація, Державна митна служба, адміністратори окремих зборів та обов'язкових платежів, Державне казначейство.

Органи, основна діяльність яких пов'язана з забезпеченням податкових надходжень, є податковими у вузькому сенсі. Це Державна податкова адміністрація (ДПА) України та її структурні підрозділи (станом на 01.08.2008 р.): 27 ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; 48 державних податкових інспекцій (ДПІ) у містах, 63 ДПІ в районах у містах, 99 міжрайонних ДПІ, 91 об’єднаних ДПІ, 160 ДПІ у районах. Індивідуальне податкове супроводження здійснюють спеціалізовані ДПІ по роботі з великими платниками податків у Донецьку, Дніпропетровську, Запоріжжі, Луганську, Миколаєві, Одесі, Харкові та Києві. Начальник податкової  міліції є  Першим заступником Голови  ДПА України.

Система органів державної податкової служби, зокрема і підрозділи податкової міліції, не дісталася Україні у спадок від радянської доби, а була створена та вдосконалена за часів незалежності. У 1994-1996 рр. в Україні діяли Головна державна податкова інспекція та підрозділи Міністерства внутрішніх справ по боротьбі з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування. 30 жовтня 1996 р. було створено Державну податкову адміністрацію України, до структури якої увійшли Головна державна податкова інспекція та зазначені підрозділи МВС. Розмежування фіскальних та правоохоронних функцій між підрозділами податкової міліції та іншими органами ДПА України передбачено статтями 19-27 Закону України «Про державну податкову службу»: «завданнями податкової міліції є: запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів; запобігання корупції в органах державної податкової служби та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників органів державної податкової служби, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних із виконанням службових обов'язків» [1]. З урахуванням вимог Закону [2] у структурі податкової міліції було ліквідовано підрозділи дослідчих перевірок, на які покладалися завдання щодо проведення документальних перевірок юридичних осіб - платників податків.

Починаючи з 2004 р. ведеться дискусія щодо ліквідації податкової міліції або передачі її функцій іншим правоохоронним органам. Законопроект, який містить пропозицію щодо передачі штатної чисельності та функцій податкової міліції до Міністерства внутрішніх справ, зареєстровано у Верховній Раді України [3]. Водночас відповідно до Указу Президента України [4] Національною комісією зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права розроблено проект Концепції державної політики у сфері кримінальної юстиції та забезпечення правопорядку в Україні, згідно з яким передбачено відокремити податкову міліцію від державної податкової служби і реорганізувати у самостійний орган кримінальної юстиції в системі Міністерства фінансів України — Фінансову поліцію.

Разом з тим самі працівники податкової міліції рішуче заперечують доцільність такої реформи [5]. Аргументами є виявлення факторів підвищення ефективності роботи підрозділів податкової міліції в системі податкових органів: поєднання зусиль оперативних працівників, податкових ревізорів і слідчих стосовно викриття правопорушень у сфері оподаткування; безперервний процес їх тісної взаємодії на всіх етапах роботи; використання всіх інформаційних ресурсів податкової служби, які оновлюються та аналізуються щоденно. Окрім того, реформування податкової міліції шляхом її ліквідації або передачі її функцій до іншої державної установи потребуватиме значних державних витрат.

Об’єктивно  наявність значної кількості контролюючих органів негативно позначається на умовах господарської діяльності платників податків та знижує ефективність роботи самих адміністраторів, що потребує поліпшення роботи по їх координації. Концепцією реформування податкової системи України передбачено здійснити об'єднання адміністраторів за принципом спільного запровадження реалізації механізмів адміністрування податків і зборів (обов'язкових платежів) та проведення єдиної державної податкової, митної та бюджетної політики [6]. Існують також інші варіанти реформування податкових органів. Законопроектом [7], який потім був відізваний, ставилося на меті безпосередньо перепідпорядкувати державні податкову, митну, контрольно-ревізійну служби України єдиному центральному органу виконавчої влади - Міністерству фінансів України.

Таким чином, система податкових органів України за внутрішньою будовою і структурними зв’язками не є повністю досконалою, вона вимагає певного коригування, а в деяких випадках і реорганізації. Діяльність адміністраторів податків потребує подальшого узгодження через удосконалення правового регулювання їх взаємовідносин, формування цілісного інформаційного простору, який базується на сучасних програмних продуктах, технічних засобах і каналах зв'язку тощо. Це забезпечить узгоджене функціонування усіх податкових органів, створить передумови для налагодження системи електронного документообігу, удосконалення організації внутрішнього контролю і аудиту тощо.

 

Література:

 

1.     Про державну податкову службу в Україні: Закон України від 4.12.1990 р. № 509-XII // Відомості Верховної Ради. -  1991. -  №6. - Ст. 37. 

2.     Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканність, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист): Закон України від 12.01.2005 № 2322-IV // Відомості Верховної Ради. – 2005. -  №10. -  Ст.187.

3.     Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реорганізації податкової міліції): Проект Закону України від 18.01.08 р. за  № 1381 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc2_5_1_J?ses=10007&num_s=1&num=1381&date1=&date2=&name_zp=&out_type=&id=>

4.     План Заходів із виконання обов'язків та зобов'язань  України, що випливають з її членства в Раді Європи: Указ Президента України від 20 січня 2006 року N 39/2006 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi>

5.     Інтерв'ю журналу "Вісник податкової служби України" Першого заступника Голови ДПА України - начальника податкової міліції В. Бухарєва  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://www.dpa.dn.ua/sta/707-STA05.html>

6.     Про схвалення Концепції реформування податкової системи: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2007 р. N 56-р [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <www.zakon.nau.ua/doc/?uid=1095.1265.0 - 22k>

7.     Про внесення  змін до деяких законів  України щодо статусу державних  органів фіскального  та бюджетного контролю: Проект Закону України № №6539 від 21.01.2005 р.  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=21864>