Гриненко Д. О., ст. викладач Гладкова О. В.                       Фінансовий ринок

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла  Туган-Барановського

                                                             

Сучасний стан та перспективи розвитку ф'ючерсного ринку в Україні

 

Еволюція розвитку ринкових відносин веде до стирання розходжень між товарною, фондовою і валютною біржами по механізму і характеру їх діяльності. Проте історично сформована спеціалізація конкретних бірж збережеться з врахуванням зайнятого ними місця на біржовому ринку в цілому. В сучасних умовах ф’ючерсна торгівля переважає над всією іншою діяльністю бірж.

За багато років успішного функціонування ф’ючерсної торгівлі у світовій практиці біржової діяльності накопичений величезний досвід, дуже корисний сьогодні для України. Необхідність розвитку внутрішнього ф’ючерсного ринку в Україні зумовлена такими основними причинами. По-перше, на міжнародних ф’ючерсних ринках не існує таких типів контрактів, які б відповідали потребам українських хеджерів. Суми коштів, якими оперують вітчизняні виробники та банки, значно менші за суми, з якими працюють на міжнародних ринках.

Друга причина полягає в обмеженні доступу українських хеджерів на міжнародні ф’ючерсні ринки. Формально ф’ючерсні біржі є загальнодоступними, проте для проведення операцій необхідно знайти брокера, який погодився б працювати з даним клієнтом. Для українських учасників ринку пошук брокера може бути проблематичним. Більшість із них є новими учасниками для міжнародних ринків, які не мають кредитних рейтингів та відповідної репутації. Тому з українськими компаніями чи банками пов’язується вищий рівень ризику, ніж з іншими учасниками міжнародних ринків. З огляду на це брокер може вимагати підвищення рівня гарантованих внесків або наявності урядових гарантій, що значно збільшить фінансові витрати з проведення ф’ючерсних операцій.

Уповільнений розвиток ф'ючерсного ринку в країні пов'язаний зі складними умовами становлення ринкової економіки України, відсутністю необхідної інфраструктури ф'ючерсної торгівлі, кваліфікованих кадрів біржовиків, економістів-біржовиків, здатних організувати біржову діяльність, інфляцією, кризою виробництва. Головна причина, що заважає розвитку ф'ючерсної торгівлі в Україні — це слабкий розвиток самих ринкових відносин, ринкового середовища.

Слаборозвинена інфраструктура ф'ючерсного ринку в нашій країні перешкоджає залученню у ф'ючерсну торгівлю тисяч підприємств, організацій і широких верств населення. На більшості українських підприємств і організацій немає фахівців, що мають необхідний рівень знань і розуміння важливості ф’ючерсної торгівлі. Як правило, на підприємствах і організаціях цілком відсутні кадри економістів-біржовиків. здатних брати участь у біржових справах.
       В Україні впровадженням ф’ючерсних контрактів у біржовий оборот займаються багато біржових структур. В даний час розробляються ф’ючерсні контракти на продукцію нафтового профілю, кольорових металів, зерна та інших біржових товарів, а також на валюту. Українські біржі освоюють механізм ф'ючерсної торгівлі і створюють необхідні передумови для майбутнього розвитку ф’ючерсного ринку.

Нещодавно в Києві відбувся Міжнародний науково-практичний семінар "Упровадження товарних деривативів в Україні та світова практика ф'ючерсної торгівлі". Його організатором стала Міжвідомча координаційна рада з питань організації ф'ючерсної торгівлі при Кабінеті Міністрів України. У ході роботи семінару було розглянуто питання використання товарних деривативів як інструментів фінансової інженерії, всебічно проаналізовано особливості та переваги торговельних операцій на ф'ючерсному ринку [2]. Крім цього, як невід'ємна частина питання іноземними фахівцями було розкрито проблеми роботи клірингової та розрахунково-клірингової систем.

Отже, спроби вдосконалення ф’ючерсного ринку в нашій країні, безсумнівно, здійснюються. Усі заходи спрямовані перш за все на забезпечення його самоокупності. Біржова ф'ючерсна торгівля повинна бути організована таким чином, щоб доходи від неї покривали витрати біржі на її проведення. Останнє можливе тільки за умови великих обсягів біржових угод на ф'ючерсному ринку. Нерозвиненість товарно-грошових відносин і приватної власності постійно впливає на процеси розвитку ф'ючерсного ринку. З вищевикладеного випливає, що процес розвитку ф'ючерсної торгівлі в українській економіці займе декілька років і буде мати свою історію й етапи становлення, що випливають з реальної обстановки.

В найближчий час на українських біржах має постійно зростати оборот ф'ючерсного ринку і залучення в біржову торгівлю ф'ючерсними контрактами все нового і нового числа бірж. Обєктивною необхідністю є розробка основних методів і принципів ф'ючерсної торгівлі, методики оптимізації операцій на ф'ючерсному ринку, написання комп'ютерних програм, що дозволяють вибирати оптимальну стратегію гри на ф'ючерсному ринку.

Безсумнівно, що зі стабілізацією фінансового ринку України, коли коло можливих сфер високоприбуткового вкладення капіталу звузиться, привабливість ринку ф’ючерсних контрактів ще більш зросте. Відповідно до наявних тенденцій у світовій економіці варто очікувати розвитку нових форм ф’ючерсної торгівлі, збільшення питомої ваги дорогих товарів у структурі товарної ф'ючерсної торгівлі.

 

Література

 

1.     http://readbookz.com/book/129/3585.html

2.     http://www.lol.org.ua/ukr/showart

3.     http://buklib.net/component/option,com_jbook