кукоба  В.П.  кандидат економічних наук

ДВНЗ «Київський національний економічний університет

 імені Вадима Гетьмана», Україна

 

ВИЗНАЧАЛЬНІ РИСИ ОБЛІКУ ОПЕРАЦІЙ З УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Трансформування організаційно-правової форми, масштабів діяльності або внутрішня реструктуризація характеризує різні боки процесу здійснення організаційних змін на підприємствах. Це найчастіше відбувається хаотично й мало ефективно.  Для підвищення ефективності таких змін необхідно запроваджувати практику впровадження організаційних проектних рішень. Управління цими процесами значною мірою залежить від надійності інформаційного забезпечення, основу якого на рівні суб’єктів господарювання складають дані внутрішнього документального обліку господарських операцій. Саме тому у даний час потребують дослідження і розробки теоретичні та методичні аспекти здійснення обліку операцій з проектування та впровадження проектних рішень з організації діяльності юридичних осіб.

Вже тривалий час проблемами обліку операцій з реструктуризації підприємств займалось багато вітчизняних та зарубіжних вчених. Однак, проблематика обліку операцій з організаційного проектування, а також впровадження розроблених організаційних проектів ще залишається не вирішеною і потребує подальших наукових досліджень та обґрунтування шляхів розв’язання.

Виходячи з цього метою даної публікації є обґрунтування теоретичних і методичних положень щодо удосконалення обліку операцій з проектування організації діяльності підприємства і впровадження організаційних проектів в сучасних умовах господарювання. Для досягнення мети потрібно вирішити такі завдання: уточнити понятійний апарат, що стосується процесів організаційного проектування підприємств; визначити сукупність етапів впровадження організаційних проектів; дослідити сучасний стан теорії та методів обліку операцій, пов’язаних з проектуванням організації діяльності підприємств; обґрунтувати методику обліку господарських операцій із формування та удосконалення організації діяльності підприємства. Об’єктом дослідження є процеси організаційного проектування діяльності підприємств незалежно від форм власності та підпорядкування. Предметом дослідження - теорія, методи, порядок здійснення обліку господарських операцій та правових дій при  формуванні та удосконаленні організації діяльності юридичної особи та її структурних підрозділів.

Ключовою проблемою у сфері обліку при проектуванні організаційних змін на підприємстві є неузгодженість існуючого понятійного апарату. Так, тільки термін «організація» має три різних трактування. А термін «проектування», за попередніми дослідженнями понад п’ять трактувань. Відповідно  процедури та методи обліку організаційних змін різняться адекватно до обраного різновиду дій. Саме тому, проведено комплекс досліджень понятійного апарату й сформовано відповідні методичні розробки з визначення витрат та ефективності процесів проектування та впровадження організаційних змін на підприємствах.

Критичний аналіз існуючих методик ведення обліку операцій при проектуванні та впровадженні організаційних рішень на підприємстві дозволяє дійти висновку про відсутність єдиного підходу щодо порядку ведення такого обліку, відсутність єдиних форм первинних документів, які б забезпечили повну та достовірну інформаційну базу для обліку та контролю достовірності даних при удосконаленні організації діяльності суб’єкта господарювання. Тому доцільно у сукупності облікової документації утворити аналітичні рахунки, які слід використовувати при уведенні організаційних змін у структурних підрозділах підприємства. Нова методика проведення обліку операцій, пов’язаних з організаційним проектуванням на підприємстві передбачає: складання розподільчого балансу, який містить баланс підрозділу або юридичної особи, що реорганізується і баланси новостворених підрозділів та самостійних підприємств; утворення самостійного облікового рахунку «Реорганізація підприємства» для обліку змін складу та вартості майна, а також матеріально-грошових зобов'язань новостворених підрозділів, до якого передбачаються включення відповідних спеціалізованих субрахунків; уведення у загальний документооборот підприємства спеціалізованих форм документів з обліку розподілу або об’єднання ресурсів структурних підрозділів, що реорганізуються.

Виходячи з результатів наших досліджень можна зробити висновок, що методологія обліку процесів, пов’язаних з організаційно-структурними змінами, відноситься до сукупності наукових надбань, що описують механізми функціонування підприємств. Однак процедури обліку параметрів діяльності суб’єкта господарювання при удосконаленні організації діяльності структурних підрозділів підприємства і дотепер залишаються мало розробленою проблемою. Тому важливе подальше удосконалення методик та емпіричного апарату здійснення облікових процедур з організаційного проектування та впровадження організаційних розробок на промислових підприємствах з урахуванням вітчизняного та зарубіжного господарського досвіду.