Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность 

 

Гаркушина І.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Україна

Виставкова діяльність як фактор формування конкурентоспроможності українських підприємств

За умов сучасної інтернаціоналізації економіки однією з найважливіших проблем підприємців виступає якнайтриваліше забезпечення свого перебування  на ринку, а також поліпшення свого іміджу. У цьому напрямку система торговельних виставок-ярмарок надає високоефективні засоби розповсюдження й отримання широкого спектру економічних, технічних, комерційних переваг для підприємств. Крім того, реклама, зв'язки із громадськістю надають значні переваги для просування товарів і послуг, що робить виставки-ярмарки унікальним інструментом підвищення конкурентоспроможності підприємства.

Активізація виставкової діяльності сприяє становленню ринкових відносин в економіці країни, надає конкретну допомогу підприємствам, містам і країні в розвитку інфраструктури, налагодженні економічних зв'язків, розширенні виробництва. Тож, участь у виставках-ярмарках відіграє першочергову роль у становленні їх учасників.

Основною проблемою, що стоїть зараз перед українським ринком виставок є те, що не всі підприємства України обізнані у кількості, можливостях виставкової діяльності не тільки за кордоном, а і в середині країни. Виставково-ярмаркова діяльність в Україні досі не знайшла свого постійного місця в діяльності підприємств (таблиця 1). Кількість організацій, які заробляють на виставковій діяльності, ще не свідчить про те, що вони можуть надавати якісні послуги.

 

 

 

Таблиця 1

Розподіл виставкових заходів України за статусом та за місцем їх проведення у 2007 році (найактивніші області)

Регіони, в яких
зареєстровані організатори виставок

Проведено виставкових заходів-всього

У тому числі заходів, які мали статус:

Із них:

міжна-родних

національних

у межах України

за межами України

за участю тільки вітчизняних фірм

за участю вітчизняних та іноземних фірм

 

Україна

1088

156

253

140

1077

11

     області

Дніпропетровська

59

1

19

6

59

Донецька

45

5

8

6

44

1

Запорізька

64

2

64

Одеська

117

13

30

29

117

Харківська

35

1

10

4

35

     міста

м. Київ

394

112

159

91

389

5

м. Севастополь

15

2

12

1

13

2

Джерело: Звіт Державного комітету статистики

За даними Звіту Державного комітету статистики виставковими організаціями України було проведено 1088 виставкових заходів, із них 593 виставки та 495 ярмарків. Переважна більшість згаданих заходів здійснювалась у межах України, і тільки 11 – у інших країнах.

Із загальної кількості заходів 14% мали статус міжнародних, 36% - національних, 45% - міжрегіональних, 5% - регіональних. Із 393 національних виставкових заходів 253 проводилися за участю тільки вітчизняних фірм, а 140 – вітчизняних та іноземних фірм. У виставкових заходах брали участь 75 тисяч організацій, із них 4,7 тисячі – іноземних. Іноземні учасники представляли 64 країни і брали участь у більшості виставкових заходів.

Інтернаціоналізація діяльності українських підприємств впливає на їхню політику маркетингу, стратегію різних рівнів у виборі методів і форм співробітництва з питань виробництва і збуту, нововведень і комунікацій.

Сучасні міжнародні процеси спонукають як галузі господарства, так і підприємства до пошуків конкурентних переваг за допомогою участі в заходах, які відбуваються на світовому рівні. Світовий ринок має відпрацьований механізм запобігання виходу на вільний ринок підприємств, недостатньо розвинутих в економічному та технологічному відношеннях, і окреслює середовище міжнародного ринку, основною характерною особливістю якого є переміщення конкурентної боротьби з ціни на якість, дизайн, престиж виробника.

Завдання збільшення ефективності експортної діяльності України пов'язане з виявленням потенційно конкурентоспроможних галузей, а в них - конкурентоспроможних видів продукції. Власне, конкурентоспроможні види продукції можуть бути експоновані на виставках як заявка про себе на всіх ієрархічних рівнях: в своєму населеному пункті, в області (регіоні), в Україні, в Європі, в світі.

Стратегія участі у виставковій діяльності має стати для українських підприємців мобілізуючим засобом для досягнення поставленої мети, реалізації комерційних прагнень. Вирішальну роль в підвищенні конкурентоспроможності українських підприємств зараз має вибір підходів до планування виробництва, яке у свою чергу повинне спиратися на вивчення потреб як внутрішнього, так і зовнішнього ринку з позицій організації збуту своєї продукції.

 

Література:

 1. Грищенко І. М., Крахмальова Н. А. Ринкові аспекти виставкової діяльності в Україні на сучасному етапі// Актуальні проблеми економіки, №9,- 2006.- с. 113-119

 2. Про схвалення Концепції розвитку виставково-ярмаркової діяльності: Розпорядження Ка­бінету Міністрів України від 24 липня 2003 року №459-р

 3. Офіційний сайт виставкової діяльності України: www.expo.org.ua/stats.php